Hnevá vás odlupujúci sa lak, štiepajúce nechty a nemáte veľa času na manikúru? Ruky a nechty sú takmer stále vystavené pozornosti, držíte nimi rôzne predmety, podpisujete zmluvy či iné dokumenty. Sú stále na očiach a veľmi pozorne si ich všímajú aj páni 🙂
Ak máte pracovnú pozíciu, v ktorej potrebujete byť upravená, zlomený necht vie riadne pokaziť deň. Možno premýšľate nad gélovými nechtami, ktoré úžasne zjednodušia starostlivosť o nechty.
Akú techniku si však vybrať? Nezničíte si tým svoje vlastné nechty? Prinášame všetko na tému gélové nechty.
Mimochodom, medzi častý mýtus patrí, že tehotné ženy by si nemali dávať gélové nechty.
Nuž ak si ich nechystáte hrýzť, nemáte sa čoho báť ? Gél či akryl nemajú porézne vlastnosti a keďže oba rýchlo tvrdnú, nevstrebávajú sa do nechtu. Používanie bežných lakov je oveľa horšie, keďže odlakovač sa vstrebáva cez necht do krvi.
Gélové nechty
Gélový materiál sa od akrylu líši v tom, že akryl vám vytvrdne priamo na nechte s pomocou vyparovania polymérov. Akryl je prášok, ktorý sa mieša s tekutinou, čím vznikne gelovitejšia konzistencia (túto zmes môže mať nechtárka už predpripravenú).
Gélový materiál je už hotový gél, ktorý sa aplikuje na necht a vytvrdnúť musí v UV/LED lampe. Čiže ak vás nechtárka naviguje gél “zapiecť” v lampe, môžete si byť isté, že ide o gél a nie akryl.
Niektoré UV gély dokonca obsahujú biotín, ktorý pomáha nechty spevňovať. Nadstavbový materiál na váš vlastný necht pomáha nechtom rásť a po odstránení gélu budete prekvapené, že prirodzené nechty budú v peknom stave. Pri dopĺňaní gélu sa iba jemne zbrúsi vrchná vrstva farebného laku, ktorá sa doplní novou vrstvou gélu. Pri gélových nechtoch sa nezbrusuje starý gél či váš prirodzený necht.
Gélové nechty a ich výhody:
Pôsobia prirodzenejšie, sú pružnejšie a mäkšie, čo zabezpečuje pohodlné nosenie. Je pri nich jednoduchšie sa hrať s rôznymi tvarmi či vzormi. Asi najväčšou výhodou oproti akrylu je, že nespôsobuje mykózu nechtov.
Nevýhody gélových nechtov:
Sú drahšie než akrylové a horšie sa odstraňujú. Vrchnú vrstvu gélu je potrebné zbrúsiť, no už sú aj nové technológie gélu, ktoré je možné odmočiť. Vďaka mäkšiemu materiálu sú náchylnejšie na zlomenie.
Akrylové nechty
Ak ste sa rozhodli pre akryl, dobre si vyberte salón, kde si nechty necháte upraviť. Práca so samotným akrylom si vyžaduje zručnejšiu nechtárku.
Ako som už spomenula, akrylová hmota sa vytvára s pomocou prášku a tekutiny. Problémom môže byť materiál, z ktorého sa akryl robí. Lacnejšie salóny môžu používať MMA (Methylmethakrylát), ktorý je bežne v priemysle využiteľný ako lepidlo, či ako hmota do zubných protéz. Tento materiál je veľmi silný a odolný, no je otázne, či je vhodný na nechty.
MMA je v acetóne veľmi ťažké rozpustiť a tak sa v salónoch odstraňuje s pomocou frézy a aby lepšie priľnul na necht, často sa frézuje aj samotné nechtové lôžko. MMA má ničivé účinky pre nechty, spôsobuje plesne, alergie pokožky v okolí nechtu a hovorí sa, že môže mať aj negatívny vplyv na vnútorné orgány.
Rovnako odolnou, no neškodlivou alternatívou akrylu je EMA (ethyl metakrylát). Rozdiel medzi MMA a EMA je iba v troch atómoch (podobne ako metanol a ethanol).
Ako zistiť, či daný salón pracuje s MMA:
- Používajú neoznačené nádoby a produkty, bez značky
- MMA má viac zakalenú konzistenciu, EMA je priehľadný gél
- Pri odstraňovaní akrylu v acetóne je EMA tvrdší materiál, ktorý treba zoškrabať. MMA sa väčšinou pretaví do gelovej konzistencie.
Výhody akrylových nechtov:
Sú lacnejšie a odolnejšie ako gélové. Sú preto vhodné pre manuálne pracujúce ženy. Poškodený necht je možné ľahko opraviť, zvládnete to aj sama doma.
Nevýhody akrylových nechtov:
Sú menej prirodzené a pri náraze a zlomení nechtu môže akryl strhnúť aj váš prírodný necht, ak je slabý. Akryl silno páchne (po stvrdnutí však vyprchá a nepreniká do nechtu).
Pri zlej aplikácii môže poškodiť váš prirodzený necht. Neustálym obrusovaním sa necht stenčuje, je náchylnejší na mykózu, plesne a štiepanie.
Gellack – UV lak na nechty
Je najprirodzenejšou technikou manikúry. Možno ste už počuli názov shellack. To však nie je iná metóda manikúry, ale rad UV gélových lakov, ktoré si tak nazvala jedna konkrétna značka.
Na necht sa v tomto prípade nedáva žiadna extra vrstva, ktorá potrebuje vytvrdnúť, ale UV lak na nechty. Tento lak sa skladá z troch krokov: – báza (base coat)
– farebný lak
– a povrchový lak (top coat)
Každý krok je potrebné nechať pôsobiť v UV/LED lampe. Takýto lak na nechte pekne zatvrdne pretože je porézny a zachytí sa do nechtu. Výsledná manikúra je krásne lesklá a pôsobí dokonalo. V závislosti od textúry vašich nechtov, od kvalitných lakov a od šikovnej manikérky, gellack vydrží 1-3 týždne. Ja som mala na rukách gellack iba raz a po týždni sa mi začal zlupovať lak ako pri bežnom lakovaní. Moje nechty sú však krehké a štiepavé. Dozvedela som sa, že to bolo pravdepodobnou príčinou odlupovania – ako necht rastie, tak sa prirodzene ohýba.
Niekedy nemusí lak, UV lak dokonca aj UV gél na necht dobre priľnúť a pri ohybe špičky nechtu sa jednoducho odlúpne. UV lak som si v lete dala aj na nohy a to bolo jedno z najlepších rozhodnutí – lak bol dokonalý asi mesiac a nemusela som si robiť starosti pri nosení otvorených topánok.
Prečítajte si tiež
Ako sa starať o nechty, aby boli zdravé a pekné?
Gellack nie je náročný ani na prípravu doma, no vyžaduje si istú dávku zručnosti a trpezlivosti.
UV gél laky či UV/LED lampu kúpite aj v bežných drogériách. Môžem vám opísať svoj príbeh s gélovými lakmi, ktoré som si asi rok robila doma v obývačke ?
Po roku sa však všetko zmenilo. Začala som pozorovať čierne bodky v nechtovom lôžku, ktoré sa neskôr rozrástli do plesne. Kompletne mi zliezli nechty na palcoch a ukazovákoch, mala som tam len hrubú zeleno-čiernu vrstvu kože. V lekárni mi na to odporučili vodičkový produkt, ktorý príšerne smrdel, ale nechty mi dal dokopy. Trvalo asi 3 mesiace, než som mala opäť normálne nechty. Odvtedy sa mi však nikdy nespamätali a kvalitou sú ešte horšie ako predtým.
Týmto nechcem povedať, že robiť si nechty s pomocou UV lakov doma je zlé. Ako som však spomenula, vyžaduje si to trpezlivosť a zručnosť. Sama mám problém si pekne nalakovať nechty obyčajným lakom a s UV lakom som robila tú chybu, že som nedobre odstránila predošlú vrstvu a nalakovala na ňu novú. To vytvorilo priestor pre vzduchové bublinky, kde sa množili baktérie, oslabovali necht a rozšírili infekciu.
Môžu sa umelé nechty lakovať?
Nebaví vás rovnaká farba nechtov po celý mesiac? Umelé nechty môžete pokojne lakovať s bežnými lakmi. Čo je však podstatné, je odlakovať ich odlakovačom bez acetónu. Platí to aj pre UV lak, ktorý môžete prelakovať obyčajným lakom a odlakovať šetrným odlakovačom.
ODSTRÁNENIE GÉLU
Ak vás umelé pazúriky omrzeli, nemusíte navštíviť salón, aby vám vrstvu gélu či akrylu odstránili.
- Prebytočný gél odstrihnite klieštikmi na dĺžku svojich nechtov
- Spilujte vrchnú vrstvu laku
- Namočte prsty do 100% acetónu, napríklad ho nalejte do vrecka alebo gumenej rukavice a nechajte pôsobiť
- Použite kovovú špachtľu na zatlačenie kožičky, ktorou zoškrabkáte vrstvu gelu z nechtu
- Nechty upravte do želaného tvaru a ošetrite olejčekom
- Je možné, že akryl vám nepôjde týmto spôsobom odstrániť a budete musieť navštíviť salón aby ho ofrézovali
UV gel lak stačí namočiť do acetónového odlakovača alebo použiť alobalovú metódu, kedy prst obalíte tampónom namočeným v odlakovači a obalíte alobalom. Necháte pôsobiť 10-15 minút a následne by mal lak ísť jednoducho zoškrabať.
Tip na záver: akékoľvek domáce opravy či lepenie umelých nechtov nerobte sekundovým lepidlom či kanagomom, ktoré môžu prenikať do krvi a sú pre naše telo toxické.
Tip na záver č.2: UV lampa má vplyv na tvorenie pigmentových škvŕn. Dajte si pár minút pred navštívením salónu silnejší faktor na ruky.
Pre LepšíDeň.sk pripravila beauty blogerka Drew.