Možno ste vedeli, že trvácnosť manikúry si viete predĺžiť správnou technikou lakovania. A ako vieme, dokonalá manikúra je ozdobou ženy. Podčiarkuje jej celkovú úpravu. V našej rubrike Krása a móda vám prinášame užitočné rady – napríklad pre starostlivosť o vlasy aj tipy na účesy, ako sa starať o nechty, ako sa štýlovo obliekať.
Teraz sa pozrieme na tipy a triky, ako na dokonalé lakovanie nechtov. Prezradíme, prečo a ako treba odmastiť nechty pred lakovaním. A prečo radšej netriasť fľaštičkou s lakom pred nanášaním na nechty. Aké sú súčasné trendy a ako ochrániť už nalakované nechty, aby vydržali dlho krásne?
Príprava nechtov
Lak najlepšie drží na suchých a hladkých nechtoch. Ak máte čas, urobte si predtým peeling rúk. Následne použite na ruky a odlakované nechty olejček. Nechajte chvíľu pôsobiť. Zoberte pomarančové drievko a pozatláčajte ním kožičku.
Nasleduje pilníkovanie. To by ste mali robiť vždy len v jednom smere. Ak robíte pohyb zo strany na stranu, môže to spôsobiť lámavosť nechtov. Ideálne počkajte s lakovaním pár hodín. Nechty sa nemusia po pilníkovaní ihneď uhladiť, no spravia tak po istom čase.
Nechty odmastite
Pred nalakovaním je potrebné necht odmastiť. Lak sa totiž lepšie prichytí na suchom než mastnom povrchu. Patríte medzi tie nešikovnejšie a vždy si nalakujete aj okolie nechtu? Rozhodne v tom nie ste samy. Dá sa tomu predísť jednoduchým trikom – okolie nechtu potrite vazelínou alebo olejom pomocou vatovej tyčinky. Lak sa veľmi ťažko prichytí na mastnej pokožke a potom pôjde aj odstránenie nežiadúcich nalakovaných plôch ľahšie. Okolie nechtu môžete tiež očistiť okamžite a nenechať lak vyschnúť. Skúste čerstvý lak odstrániť tenkým predmetom – ceruzkou, štetcom, drievkom..
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo existuje zlozvyk pred lakovaním lak pretrepať?
Áno, dobre sa tým premieša farba a konzistencia. Avšak je možné, že v laku takto vzniknú vzduchové bublinky, ktoré potom prenesiete na necht a ten nebude pôsobiť rovnomerne. Namiesto toho radšej fľaštičku laku vezmite do rúk a v dlaniach ho rolujte ako valček. Vzduchové bublinky môže spôsobiť aj sušenie fénom.
Ako na dokonalé lakovanie nechtov?
V prvom rade si na lakovanie nechajte dostatok času. Sama to poznám, keď si narýchlo nalakujem nechty – počas toho ako sa chystám von, si nechty niekde obtriem a je po paráde. Ak ste si už niekde obtreli kúsok laku, nasliňte si prst a jemne ním lak zatláčajte na necht. Vyplní vrstvu, ktorú ste si zotreli.
Lak vám vydrží dlhšie, ak budete lakovať nechty na noc. Vždy by ste mali začať podkladovým lakom, ktorý môže byť aj výživný. Takýto lak chráni necht pred zafarbením a predlžuje trvácnosť farebného laku. Môžete si zabezpečiť podklad aj nadlak v jednom. Každá vrstva laku by mala mať dostatočný čas na zaschnutie. Teplo môže lak zmäkčiť a deformovať, preto krátko po lakovaní umývajte ruky skôr v studenšej vode.
S odtieňmi lakov sa nemusíte fixovať iba na to, čo vám ponúkajú výklady v obchodoch. Tmavé a sýte farby zjemníte zmiešaním s bielym lakom. Ak chcete svoj unikátny odtieň, rozbite nejaký práškový očný tieň alebo použite rovno pigment a ten primiešajte do bezfarebného laku. Takýto odtieň zaručene nikto iný mať nebude ?
Správny postup lakovania nechtov
- Najprv zalakujte koniec nechtu.
- Naneste trošku väčšie množstvo do lôžka nechtu a potiahnite štetcom po ľavej strane smerom nahor.
- Zopakujte ten istý krok na pravej strane.
- Nakoniec prejdite štetcom stredom nechtu čím prepojíte všetky ťahy do seba.
Náš tip: Nechty opticky predĺžite, ak ich nenalakujete po celej ploche nechtu. Vynechajte kúsok na každej strane čím bude necht pôsobiť štíhlejšie a dlhšie.
TRENDY v lakovaní nechtov
Rovnako ako v obliekaní či líčení sú aj trendy v lakovaní veľmi všeobecné. Nosí sa takmer všetko.
Ak by ste však chceli kráčať s dobou, v manikúre je hitom špicatý či jemne oválny tvar. Dizajnéri udali tento rok štýl lakovania, ktorý sa nesie v geometrii. Môžete sa teda vyhrať so vzormi, ornamentami či pásikmi aj v manikúre.
Matný lak či naopak kovový, metalický je aj tento rok stále zaujímavý a štýlový. Pri jednofarebnej manikúre sa často dáva dôraz na prstenník, ktorý je v inej farbe, ale najlepšie to vyzerá, ak je lak niečím úplne iný. Napríklad nalakujete nechty mauve farbou a na prstenníky použijete trblietavý lak.
Produktov v oblasti nechtov je neúrekom, je len na vás vybrať si, čo sa vám najviac páči ?
Ako chrániť už nalakované nechty?
Dokonalá manikúra potrebuje šetrnejšie zaobchádzanie. To znamená vyvarovať sa mechanickým úkonom či chémii. Pri umývaní riadu či upratovaní používajte rukavice. Večer nechty hydratujte olejčekmi, čo zároveň posilní trvácnosť laku.
Občas sa stane, že sa nedopatrením odlúpne kúsok laku zo špičky nechtu. Určite vás ako prvé napadne odlúpnutý kúsok dolakovať, či aplikovať ďalšiu vrstvu na necht.
Žiaľ, tento krok situáciu ešte viac zhorší, keďže lak nie je schopný držať na neupravenom povrchu. Takáto manikúra vám nevydrží o nič dlhšie. Lepšie je preto celý necht odlakovať a nalakovať ho nanovo.
Ako správne odlakovať nechty?
Už je to zopár rokov, kedy sa na pultoch drogérií objavil okrem acetónového aj bezacetónový odlakovač. Najnovšie sa v tejto oblasti vyskytujú odlakovače, s obsahom olejov, ktoré sú k nechtom ešte šetrnejšie.
Pre expresné odlakovanie siahnite po tampónoch, ktoré sú už napustené prostriedkom na odlakovanie. I keď je bezacetónový odlakovač o niečo jemnejší, používať acetónový má stále zmysel. Napríklad ním ľahko odlakujete trblietavé laky, gellack či shellack a dokonca by mohol narušiť aj akrylové nechty.
Nechty odlakujte dôsledne. Zvyšky starého laku budú mať tendenciu odlupovať sa, čím vezmú so sebou aj vrstvu čerstvého laku. A manikúra vám tak vydrží oveľa kratšie.
Pre LepšíDeň.sk pripravila beauty blogerka Drew
Foto: Pexels, Pixabay, Unsplash