Historické mestečko Hainburg an der Donau je len pár kilometrov od Bratislavy. Rozhodne nepatrí medzi veľké mestá, no o to viac sa môže pochváliť rôznymi zaujímavosťami a atrakciami, ktoré priťahujú množstvo Bratislavčanov.
Veď obyvatelia Dlhých dielov v bratislavskej Karlovej Vsi majú panorámu Hainburgu a okolitých vrchov ako na dlani. Dominuje jej hrad a keltské hradisko, ktoré sú ako stvorené na výlet s deťmi autom alebo na bicykli.
V mestečku nájdete aj ďalšie miesta hodné návštevy – pozrieme sa na ne, aj v spolupráci s vydavateľstvom Dajama, ktoré vydalo skvelú knihu Bratislava a okolie pre deti. Obsahuje 25 najkrajších výletov s trasami a zaujímavými tipmi.
Ako do Hainburgu?
Do Hainburgu sa z Bratislavy dostaneme autom alebo autobusom.
Autom to je z centra asi 16 km, približne 20 minút. Zaparkujte napríklad pri futbalovom štadióne, odkiaľ vedie na hrad najkratšia pešia cesta. Braunsberg je z východného okraja Hainburgu ľahko dostupný asfaltovou cestou a môžeme sa autom vyviezť až na jeho vrchol.
Do Hainburgu premávajú aj medzimestské autobusy. Napríklad Slovak Lines jazdí do Hainburgu 11x denne od pondelka do soboty a 4x v nedeľu. V Hainburgu má až 5 zastávok, dve aj vo Wolfshali. Viac tu.
S väčšími deťmi možno do Hainburgu vyraziť z Bratislavy aj na bicykloch. Nenáročná trasa vedie po značkovaných cyklistických chodníkoch a umožňuje bezpečnú jazdu mimo ostatnej cestnej premávky. Trasa sa začína na dunajskej hrádzi pod mostom Lafranconi na petržalskej strane Dunaja a celá je súčasťou Dunajskej cyklistickej cesty (Donauradweg, EV 6).
Hrad v Hainburgu
Hainburg sa môže popýšiť dvomi vyvýšeninami, ktoré sú vidno aj z Bratislavy. Na nižšom Schlossbergu (291 m) sú ruiny starobylého hradu a vyšší skalnatý Braunsberg (346 m) ponúka jedinečnú vyhliadku na Dunaj a okolie Bratislavy.
Najprv teda navštívime zrúcaninu hradu, na ktorú sa vyberieme od malého parkoviska pri futbalovom štadióne. Vedie k nej peší chodník, z ktorého sa nám ponúkajú impozantné výhľady na Hainburg a Dunaj. Cestu na hrad a prevýšenie zvládnu aj malé deti.
Po príchode do hradného areálu nás doslova očarí nádherne zrekonštruovaná zrúcanina hradu a upravené priestory, ktoré žiaria čistotou a zeleňou. Deti sa tu môžu doslova „vyšantiť do sýtosti“. Spolu s nimi určite treba zavítať na jednotlivé vyhliadkové miesta hradu a porozprávať im o tom, čo vidíme.
Prvá časť hradu (palác a kaplnka) bola postavená po rozhodnutí ríšskeho snemu v roku 1050. Pravdepodobne už v 12. storočí sa začalo s jej rozširovaním. V tom čase postavili hradbový múr, ktorý sa v pôvodnej podobe zachoval dodnes. Vo vnútri hradu zostala Kaplnka sv. Pankráca, najstaršia stavebná pamiatka na Schlossbergu.
Práve v nej sa v roku 1252 vydala Margareta von Babenberg za českého kráľa Přemysla Otakara II. Súčasne s kaplnkou bol postavený aj palác. Masívna stavba obytnej veže sa datuje do 13. storočia. Jednou z posledných stavieb postavených na Schlossbergu bola pravdepodobne brána zo 16. storočia. V roku 1529 Turci počas jedného z nájazdov veľmi poškodili severozápadnú časť hradu, ktorý začal postupne chátrať.
Vrch Braunsberg
Druhým výletným miestom pre deti je vrch Braunsberg, ktorý sme videli z hradu. Dostaneme sa k nemu autom z východného kruhového objazdu v meste a okolo kúpaliska Bergbad, ktorého návštevu si v letnom období necháme na záver nášho výletu.
Prevýšenie asi 170 m pomáhajú zdolať serpentíny, ktoré nás privedú na vrchol skalnatého kopca. Cesta sa končí na parkovisku, z ktorého je kruhový výhľad do blízkeho i vzdialeného okolia: národný park Dunajské luhy, Malé Karpaty i Bratislava.
Kúpalisko Berbad
Po rovnakej trase sa vrátime dole do mesta a navštívime kúpalisko, ktoré leží na úpätí Braunsbergu. Kúpalisko Bergbad je hojne navštevované mnohými Bratislavčanmi, ktorých sem láka najmä pekné a čisté prostredie, vybavenie a nízke ceny vstupného, ktoré je denne po 15.00 hod. ešte aj zľavnené.
Samozrejmosťou je upravený trávnik so stromami, ktoré najmä v horúcich dňoch poskytnú tak potrebný tieň. Pre veľké deti je tu 50-metrový bazén so solárnym ohrevom a pre najmenších návštevníkov zase malý bazén s malou šmykľavkou a tiež pieskovisko s hojdačkami. Deti sa potešia tobogánu a skokanskému mostíku s troma výškami: 1, 3 a 5 metrov.
V areáli kúpaliska si deti môžu zahrať aj minigolf, volejbal a stolný tenis. Niekoľko stánkov s občerstvením zaženie hlad aj tým najväčším hladošom.
V máji od 10:00 do 18:00. V júni od 9:00 do 19:00. V júli od 9:00 do 20:00. A v auguste od 9:00 do 19:00.
Vstupné je bežne 6 eur, deti od 6 do 15 rokov len 3 eurá. Zľavnené vstupné je po 14:00 a potom od 17:00 len za dve eurá pre dospelých a euro pre deti.
Za poplatok môžete dostať ležadlo, kabínku a skrinku. Stolný tenis vás vyjde na 2 eurá za hodinu. Detailnejšie o kúpalisku tu.
Turistika z Hainburgu
- Hainburg je východiskom do národného parku Dunajské luhy (Nationalpark Donau-Auen). Zriadili ho v roku 1996 na ploche 9 300 ha na ochranu vzácnych lužných lesov okolo Dunaja a Moravy. Nájdeme v ňom rôznorodú flóru a faunu v jej prirodzenom prostredí.
- Národný park Dunajské luhy môžeme objavovať pešo, na bicykli a v člnoch sami, ale aj so sprievodcami. Správa národného parku sídli v mestečku Orth an der Donau, avšak aj v Hainburgu poskytne informačné stredisko dostatok informácií v slovenskom jazyku o objavovaní sveta dunajských luhov.
- Vyznávači golfu môžu navštíviť východnú časť mesta, kde sa v prekrásnom prírodnom prostredí pod vrchom Braunsberg nachádza golfový areál s 18 jamkami.
Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.
Čo ešte vyskúšať?
Odporúčame napríklad promenádu pri Dunaji. Centrum mestečka máte pochodené za chvíľu, je pekné, no nezdržíte sa. Pri Dunaji nájdete príjemnú promenádu, reštauráciu Donaucafe.
Tiež môžete navštíviť Kulturfabrik, čo je bývalá továrenská hala. Dnes sa využíva najmä na rôzne výstavy, stretnutia umelcov a milovníkov umenia.
A pre fanúšikov nákupov sa oplatí ísť na koniec Hainburgu. Je tam viacero obchodných domov, kde nakúpite potraviny, drogériu a oblečenie. Široký sortiment, kvalitné značky, ktoré u nás nepoznáme, dobré ceny aj extra zľavy.
Nedávno tam pribudlo aj nové nákupné centrum Galleria Danubia s vyše 20 obchodmi a 400 parkovacími miestami. Bipa, KiK, Lidl, Mia Casa, Bonita, CCC, Dressmann, Libro. Naglreiter a ďalšie značky.
Foto: Dajama, © Bwag/Wikimedia