Pár kilometrov od Lučenca nájdete Haličský zámok, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Dokonca keď idete od Zvolena na Lučenec, vidíte ho v diaľke na vyvýšenom kopci. Zámok bol pôvodne postavený v 15. a 16.storočí v renesančnom štýle, no trikrát ho zničili a on vždy povstal z popola. Naposledy ho pred pár rokmi zrekonštruovali z ruín na nádherný hotel a časť zámku je prístupná na prehliadky pre návštevníkov. Sprievodca vám veľmi ochotne porozpráva o histórii, prevedie vás po priestoroch a ukáže aj luxusný apartmán. Ten najdrahší tam stojí necelých 600 eur za noc 🙂
Pozývame vás na malú prechádzku po tomto nádhernom zámku a pridáme aj pár tipov, kde sa tam najesť a čo si v blízkom okolí ešte pozrieť.
Haličský zámok
Ak si zaplatíte prehliadku so sprievodcom, ten vám hneď na začiatku ozrejmí, že oni sú Halič a nie Holič. Na obidvoch miestach sa nachádzajú zámky, no 11-tisícové mestečko Holíč je na Záhorí. Obec Halič s 1600 obyvateľmi osem kilometrov od Lučenca.
Už v stredoveku (niekedy v 12.storočí) bol na jeho mieste hrad, ktorý však zbúrali v roku 1544. Zámok postavili v roku 1612 a onedlho vyhorel. A tak ho znova postavili, tentoraz v barokovom štýle, zrekonštruovali ho v polovici 20.storočia, no potom opäť chátral v majetku Banskobystrického samosprávneho kraja.
V roku 2005 sa do kompletnej rekonštrukcie pustila firma IMET, ktorá zo zámku urobila v priebehu jedenástich rokov skutočný skvost.
Súčasťou Haličského zámku je aj baroková fontána, park z 18.storočia s pergolou, rozáriom a alegorickou plastikou, plus priekopa.
Z ruiny vznikol skvost
Na videu priamo v zámku si môžete pozrieť, ako vyzeral Haličský zámok ešte pred 15 rokmi. Polorozpadnutá ruina, ktorá nemala prečo lákať. Renesančno-baroková nehnuteľnosť kedysi patrila šľachticom Forgáchovcom, no potom ju odkúpil nový majiteľ a pustil sa do výraznej rekonštrukcie.
Dnes je to národná kultúrna pamiatka, ktorá láka čoraz viac návštevníkov. Rekonštrukcia bola naozaj citlivá, premyslená a sprievodca vám dokonca vysvetlí, ako vyberali dodávateľov, robotníkov a firmy na jednotlivé úseky.
Čo v zámku uvidíte?
Haličský zámok tvorí dnes hotel, čiže priestor na ubytovanie a wellness. Pre návštevníkov je prístupná časť hotela, tiež zámocká reštaurácia Rozália a dvorana Arkádia, kde si môžete dopriať kávičku, zmrzlinu, či malé občerstvenie.
Prehliadky pre verejnosť sa konajú vždy v nedeľu a utorok o 13:00, 14:30 a 16:00. Dobré je predtým rezervovať si konkrétnu hodinu (stačí na mail recepcia@hotelgalicianueva.sk). Cena vás vyjde na sedem eur, zľavnené vstupné za 5 eur a v rámci toho máte na záver prehliadky nápoj zdarma (káva, čaj, limonáda – práve v spomínanej dvorane Arkádia). Prehliadka trvá asi 50 minút a sprievodca má naozaj množstvo zaujímavých informácií, plus priateľský prístup.
Unikátna Župná sieň aj nástenné maľby
Určite vás zaujme Župná sieň s pôvodnou výzdobou z roku 1762, ktorá je na našom území naozaj unikátna. Všimnite si rokokové kachľové pece zdobené zlatým ornamentom a tiež štukovú výzdobu stropov.
Na stenách visia portréty pôvodných majiteľov, predovšetkým grófskeho rodu Forgach a sprievodca rád pridá rôzne pikošky.
Pozriete sa aj do reprezentačného apartmánu s originálnym dreveným trámovým stropom a historickým mobiliárom.
Ak máte radi históriu, nadchne vás chodba na 1. poschodí s cyklom jedinečných nástenných malieb uhorských panovníkov zo 16. – 17. storočia (foto vpravo). Doslova sa môžete (takmer) dotknúť 500-ročných malieb…úžasné.
Zaujme aj unikátna presklená zámocká dvorana a pozrieť sa môžete aj do vinárne.
Balassa si brúsil zuby aj na pani zo susedného Haličského zámku, krásnu Andrássyovú, manželku pána Haličského zámku, grófa Forgácha. S bandou vnikol do zámku a grófku uniesol do svojho brlohu. Pred jej očami vyhodil z okna vlastnú manželku i mnícha, ktorý ju spovedal…
Ako to však býva, lásku mladej ženy si takto násilne nezískal. A bol to posledný výčin novohradského zbojníka. Traduje sa, že zámocký pán vnikol do vlčieho brloha Balassu cez dlhú chodbu, ktorá údajne spájala Haličský hrad s Divínom, a tak získal ženu naspäť…
Tajná chodba na zámku v Haliči síce existuje, ale siaha možno do polovice hradného vrchu. Pravdepodobne slúžila len pre tajných poslov a kanalizáciu.
Pozrite si ďalšie cestovateľské tipy po Slovensku.
Čo si pozrieť v blízkom okolí
Odporúčame navštíviť zrúcaninu gotického hradu Divín, ktorý je len 16 km od Haličského zámku. Postavili ho na prelome 12. a 13.storočia. V obci Divín sa nachádza aj renesančný kaštieľ.
Ďalší pozoruhodný hrad Šomoška vzdialený asi 40 km. Rovnako zaujímavé sú aj jedinečné prírodné výtvory – kamenný vodopád a kamenné more. Vodopád pozostáva z 5 až 6-bokých čadičových stĺpov. Vznikol stuhnutím lávy niekdajšej sopky pred asi štyrmi miliónmi rokov.
Tretí hrad v okolí – Fiľakovo a je známy napríklad tým, že ako jeden z mála prežil tatárske nájazdy.
A napokon štvrtý hrad Modrý Kameň vzdialený od Haliče asi 30 km. V roku 1991 sa kaštieľ stal sídlom jediného Múzea bábkarských kultúr a hračiek Slovenského národného múzea na Slovensku.
Aquatermal Dolná Strehová je zrekonštruované termálne kúpalisko, ktoré má 60-ročnú históriu. Tamojšia voda je vhodná pre chorobách pohybového ústrojenstva a má tiež blahodarné kozmetické účinky.
Vodná nádrž Ružiná, ktorá je nádherne vidieť zo spomínaného hradu Divín, je jedna z našich najteplejších nádrží. Môžete sa tam kúpať, vyskúšať vodné lyžovanie, windsurfing, sú tam volejbalové ihriská, tenisové kurty, člnky, vodné bicykle.