Haličský zámok. Pred pár rokmi ruina, dnes skvost Novohradu

LinkedIn

Pár kilometrov od Lučenca nájdete Haličský zámok, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Dokonca keď idete od Zvolena na Lučenec, vidíte ho v diaľke na vyvýšenom kopci. Zámok bol pôvodne postavený v 15. a 16.storočí v renesančnom štýle, no trikrát ho zničili a on vždy povstal z popola. Naposledy ho pred pár rokmi zrekonštruovali z ruín na nádherný hotel a časť zámku je prístupná na prehliadky pre návštevníkov. Sprievodca vám veľmi ochotne porozpráva o histórii, prevedie vás po priestoroch a ukáže aj luxusný apartmán. Ten najdrahší tam stojí necelých 600 eur za noc 🙂
Pozývame vás na malú prechádzku po tomto nádhernom zámku a pridáme aj pár tipov, kde sa tam najesť a čo si v blízkom okolí ešte pozrieť.

 

Haličský zámok

Ak si zaplatíte prehliadku so sprievodcom, ten vám hneď na začiatku ozrejmí, že oni sú Halič a nie Holič. Na obidvoch miestach sa nachádzajú zámky, no 11-tisícové mestečko Holíč je na Záhorí. Obec Halič s 1600 obyvateľmi osem kilometrov od Lučenca.
Už v stredoveku (niekedy v 12.storočí) bol na jeho mieste hrad, ktorý však zbúrali v roku 1544. Zámok postavili v roku 1612 a onedlho vyhorel. A tak ho znova postavili, tentoraz v barokovom štýle, zrekonštruovali ho v polovici 20.storočia, no potom opäť chátral v majetku Banskobystrického samosprávneho kraja.
V roku 2005 sa do kompletnej rekonštrukcie pustila firma IMET, ktorá zo zámku urobila v priebehu jedenástich rokov skutočný skvost.
Súčasťou Haličského zámku je aj baroková fontána, park z 18.storočia s pergolou, rozáriom a alegorickou plastikou, plus priekopa.

Haličský zámok fontána

 

Z ruiny vznikol skvost

Na videu priamo v zámku si môžete pozrieť, ako vyzeral Haličský zámok ešte pred 15 rokmi. Polorozpadnutá ruina, ktorá nemala prečo lákať. Renesančno-baroková nehnuteľnosť kedysi patrila šľachticom Forgáchovcom, no potom ju odkúpil nový majiteľ a pustil sa do výraznej rekonštrukcie.
Dnes je to národná kultúrna pamiatka, ktorá láka čoraz viac návštevníkov. Rekonštrukcia bola naozaj citlivá, premyslená a sprievodca vám dokonca vysvetlí, ako vyberali dodávateľov, robotníkov a firmy na jednotlivé úseky.

Haličský zámok - Župná sieň

 

Čo v zámku uvidíte?

Haličský zámok tvorí dnes hotel, čiže priestor na ubytovanie a wellness. Pre návštevníkov je prístupná časť hotela, tiež zámocká reštaurácia Rozália a dvorana Arkádia, kde si môžete dopriať kávičku, zmrzlinu, či malé občerstvenie.

Prehliadky pre verejnosť sa konajú vždy v nedeľu a utorok o 13:00, 14:30 a 16:00. Dobré je predtým rezervovať si konkrétnu hodinu (stačí na mail recepcia@hotelgalicianueva.sk). Cena vás vyjde na sedem eur, zľavnené vstupné za 5 eur a v rámci toho máte na záver prehliadky nápoj zdarma (káva, čaj, limonáda – práve v spomínanej dvorane Arkádia). Prehliadka trvá asi 50 minút a sprievodca má naozaj množstvo zaujímavých informácií, plus priateľský prístup.

Dvorana Arkádia - Haličský zámok

Dvorana Arkádia.

 

Unikátna Župná sieň aj nástenné maľby

Haličský zámok maľba uhorského kráľaUrčite vás zaujme Župná sieň s pôvodnou výzdobou z roku 1762, ktorá je na našom území naozaj unikátna. Všimnite si rokokové kachľové pece zdobené zlatým ornamentom a tiež štukovú výzdobu stropov.
Na stenách visia portréty pôvodných majiteľov, predovšetkým grófskeho rodu Forgach a sprievodca rád pridá rôzne pikošky.

Pozriete sa aj do reprezentačného apartmánu s originálnym dreveným trámovým stropom a historickým mobiliárom.
Ak máte radi históriu, nadchne vás chodba na 1. poschodí s cyklom jedinečných nástenných malieb uhorských panovníkov zo 16. – 17. storočia (foto vpravo). Doslova sa môžete (takmer) dotknúť 500-ročných malieb…úžasné.
Zaujme aj unikátna presklená zámocká dvorana a pozrieť sa môžete aj do vinárne.

Legenda o lúpežníkovi
Lúpežný rytier Imrich Balassa, majiteľ Divínskeho hradu, bol vraj odchovaný na stridžom mlieku. V 17.storočí ho preto v Novohrade pokladali za vychýreného zlodeja. V dedinách pod Divínom kradol dobytok, úrodu sedliakom aj nepoškvrnené panny z podhradia.
Balassa si brúsil zuby aj na pani zo susedného Haličského zámku, krásnu Andrássyovú, manželku pána Haličského zámku, grófa Forgácha. S bandou vnikol do zámku a grófku uniesol do svojho brlohu. Pred jej očami vyhodil z okna vlastnú manželku i mnícha, ktorý ju spovedal…

Ako to však býva, lásku mladej ženy si takto násilne nezískal. A bol to posledný výčin novohradského zbojníka. Traduje sa, že zámocký pán vnikol do vlčieho brloha Balassu cez dlhú chodbu, ktorá údajne spájala Haličský hrad s Divínom, a tak získal ženu naspäť…
Tajná chodba na zámku v Haliči síce existuje, ale siaha možno do polovice hradného vrchu.  Pravdepodobne slúžila len pre tajných poslov a kanalizáciu.

Pozrite si ďalšie cestovateľské tipy po Slovensku.Malý Manín - tajuplná príroda Slovenska

 

Čo si pozrieť v blízkom okolí

ikona autoOdporúčame navštíviť zrúcaninu gotického hradu Divín, ktorý je len 16 km od Haličského zámku. Postavili ho na prelome 12. a 13.storočia. V obci Divín sa nachádza aj renesančný kaštieľ.

ikona autoĎalší pozoruhodný hrad Šomoška vzdialený asi 40 km. Rovnako zaujímavé sú aj jedinečné prírodné výtvory – kamenný vodopád a kamenné more. Vodopád pozostáva z 5 až 6-bokých čadičových stĺpov. Vznikol stuhnutím lávy niekdajšej sopky pred asi štyrmi miliónmi rokov.

ikona autoTretí hrad v okolí – Fiľakovo a je známy napríklad tým, že ako jeden z mála prežil tatárske nájazdy.

ikona autoA napokon štvrtý hrad Modrý Kameň vzdialený od Haliče asi 30 km. V roku 1991 sa kaštieľ stal sídlom jediného Múzea bábkarských kultúr a hračiek Slovenského národného múzea na Slovensku.

ikona autoAquatermal Dolná Strehová je zrekonštruované termálne kúpalisko, ktoré má 60-ročnú históriu. Tamojšia voda je vhodná pre chorobách pohybového ústrojenstva a má tiež blahodarné kozmetické účinky.

ikona autoVodná nádrž Ružiná, ktorá je nádherne vidieť zo spomínaného hradu Divín, je jedna z našich najteplejších nádrží. Môžete sa tam kúpať, vyskúšať vodné lyžovanie, windsurfing, sú tam volejbalové ihriská, tenisové kurty, člnky, vodné bicykle.

Haličský zámok - apartmán.

Haličský zámok – apartmán.

Haličský zámok - apartmán, kúpeľňa

Haličský zámok – apartmán, kúpeľňa.

Haličský zámok kachlová pec


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.