História hudobných nástrojov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

História hudobných nástrojov hovorí predovšetkým o ich vzniku a využívaní v minulosti. Hudobné nástroje sa v ľudskej histórii začali vyskytovať už v dávnom stredoveku, pretože ľudia zistili liečivé účinky hudby.
Hudba má nielen liečivé účinky, ale rovnako zoceľuje spoločenstvo ako také. Najprv sa ako hudobné nástroje používali rôzne hrkálky, no postupne sa z kostí začali vyrábať aj dychové nástroje. Z luku sa vyrábali strunové nástroje a ich vylaďovaním postupne vznikli novodobé nástroje, ktoré vytvárajú najrôznejšie žánre hudby.

 

Bicie nástroje a ich história

Bicie nástroje alebo bubny patria medzi jedny z najstarších hudobných nástrojov, pretože ich vytvorenie je jednoduché a zároveň majú rytmický zvuk. Už oddávna ich používali primitívne skupiny. Tanec a spev pri ohni so sprievodom bubnov je typickým znakom domorodcov, pričom často využívali aj rôzne vizuálne prvky ako sukne, parochne, či pomaľované tváre.  Používanie bicích nástrojov je až do súčasnosti takmer nevyhnutné najmä v rámci kapiel, ale aj ako sólový nástroj.

 

Husle – Amatiho nástroj

Husle patria medzi ďalšie z nádherných a zvučných hudobných nástrojov. Za otca huslí sa považuje Andrea Amati, ktorý vytvoril prvé husle v roku 1555, pričom disponovali štyrmi strunami. Husle sa ako nástroj už behom 17. a 18. storočia začali nesmierne využívať a medzi najvýznamnejších huslistov tejto doby patrí napríklad Antonio Stradivari, či Guarneri Giuseppe.
Spočiatku sa husle používali u ľudí nižšej triedy, no postupne, najmä počas obdobia baroka, ich prestíž výrazne vzrástla. Z tohto obdobia sú aj známi umelci ako Antonio Vivaldi, či Sebastian Bach.

muzikoterapia liečba hudbouPrečítajte si tiež
Muzikoterapia. Ako vás môže hudba liečiť?

V súčasnosti husle predstavujú vznešený hudobný nástroj, ktorého tóny lahodia našim ušiam. Pri výbere huslí je podstatné zaoberať sa priamo úrovňou a vekom hráča. Často začínajú hrať na husle už priamo deti a v tomto prípade je to podstatné zohľadniť. Rovnako je potrebné vyberať medzi akustickými alebo elektrickými husľami. Elektrické sa pritom považujú za viac extravagantné, pričom klasické akustické sú symbolom krásy umenia klasickej hudby.

Hudobné nástroje pomáhajú už malým deťom rozvíjať ich potenciál. Naučenie sa disciplíny pri hraní, rovnako ako znalosť jednotlivých nôt môže byť kľúčom k rozvoju ich osobnosti. Hra na hudobný nástroj vytvára hudbu a hudba je nástrojom spojenia, jednoty a širokého spektra emócií. Môže nás rovnako upokojiť, motivovať, či rozrušiť a priniesť prílev nových emócií.

— PR článok —
Foto: Brian Goodman / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.