Kniha, ktorá vám zapáli oheň vo vašich srdciach. Nádherná obálka a krásny historický príbeh, ktorý vás zavedie do búrlivého obdobia našich dejín na prelome 18. a 19. storočia.
Zuzka Šulajová napísala Oheň v srdciach, a na 660-tich stranách vás vezme do toskánskej Florencie, chorvátskeho Griča, noblesnej Viedne aj do korunovačného mesta Prešporok.
Ak milujete historické romány, vychutnajte si tento strhujúci dramatický príbeh krásnej a vzdelanej Katariny. Je o odvahe, nebezpečenstve, vojne i intrigách, ale tiež o láske a oddanosti.
„Kvôli knihe som vstávala o piatej ráno a každý večer som sa tešila, že zajtra pokračujem :),“ spomína si autorka, ktorá začala na knihe pracovať ešte v roku 2015. Spoznajte neobyčajnú, krásnu a vzdelanú Katarinu, ktorá vzbudzuje vášne mnohých mužov, no úprimne miluje len jedného z nich…
Oheň v srdciach
V mnohonárodnej rakúskej monarchii sa pod vplyvom francúzskej revolúcie začínajú šíriť národnooslobodzovacie myšlienky utláčaných slovanských národov.
V celej Európe to vrie. Francúzska revolúcia totiž ukázala, že všeličo môže byť inak. Šíria sa revolučné myšlienky, tróny sa otriasajú, utláčané národy hrdo zdvíhajú hlavy a požadujú právo na sebaurčenie, vlastnú reč a náboženskú slobodu.
V habsburskej ríši sa do politiky, ktorá bola odjakživa doménou mužov, nenápadne, no o to razantnejšie prediera krásna a múdra žena, odchovaná na ideáloch slobody a rovnosti. Pred osobným šťastím uprednostňuje národné záujmy. Muži jej padajú k nohám, panovníci načúvajú jej radám.
Pôvabná a bystrá Rina mieša karty medzinárodnej politiky so šarmom, dôvtipom, v krásnych krinolínach, no aj v mužskom prezlečení ako dvojitá špiónka, ale aj ako žena činu, keď sa pokúsi oslobodiť odsúdených jakobínov z väzenia v Pešti, keď uteká pred tyranským manželom, bojuje o svoje deti, ošetruje ranených v prešporskom lazarete alebo bráni svoje mesto pred paľbou francúzskych diel.
Špiónka Katarina, sirota slovenského pôvodu, bola chánenkyňou, milenkou, družkou aj manželkou. No to, po čom túži najviac, jej stále uniká medzi prstami. Stáť po boku milovaného muža sa zdá byť nemožné.
Katarina vyhrala už nemálo bojov, no boj o vlastné šťastie je pre ňu ten najťažší.
Slávna Zagorka ako inšpirácia
„Oheň v srdciach začal vznikať ešte pred odovzdaním poslednej časti Džínsového denníka 6, v roku 2015,“ spomína si Zuzka Šulajová. „V tom čase som čítala komplet celé dielo Maríje Jurić Zagorky, vždy som zbožňovala Plamene inkvizície. Netušila som však o ostatných jej knihách ako napr. veľdielo Gordana a Cisárova špiónka. Práve tieto knihy vo mne prebudili absolútne nadšenie, je v nich cítiť Zagorkinu lásku k Chorvátsku a ich dejinám.“
A keďže my aj oni sme boli súčasťou Rakúskej monarchie, dejepisné fakty, ktoré spomínala, sa často dotýkali i nás. Vďaka nej sa Zuzka dozvedela o uhorských a viedenských jakobínoch, o ktorých dovtedy netušila, a zamrzelo ju, že všetci vieme o A. Bernolákovi a Ľ. Štúrovi, ale nik sa už neučí o tých, čo s národnobuditeľskými snahami začali. A to boli práve uhorskí a viedenskí jakobíni, ktorí sú ústrednou témou celej knihy.
„Zagorkinu Cisárovu špiónku považujem za slabšiu (ale nie zlú) a povedala som si, že by bolo pekné tento dejinný úsek rozpracovať viac. A tak začal môj pokus, ktorý bol pre mňa po rokoch s mládežníckym žánrom ako balzam na dušu,“ dodáva Zuzka Šulajová.
Začala pracovať na veľkom historickom románe, preštudovala desiatky odbornej literatúry, objavovala nové fakty i zaujímavosti, ktoré zakomponovala do svojho príbehu. „Hlava mi šla puknúť z priehrštia informácií, no zároveň som sa cítila, akoby mi dali napiť elixíru života. Bavilo ma to ako doteraz nič iné,“ usmieva sa Zuzka.
Dobrodružné čítanie z našich dejín
Podľa nej sa dejepis v školách neučí správne. Dejepis sú predsa príbehy živých ľudí s ich vášňami, problémami, neskutočnými osudmi, ktoré stojí za to poznať. A na ktoré by sme nemali zabúdať – príliš ľahko si prestávame vážiť to, čo máme. A nedostali sme to len tak lusknutím prstov z neba, dodáva.
Pri písaní jej sekundoval aj jej známy, vyštudovaný historik, ktorý si Oheň v srdciach prečítal, vychytal chyby a podporoval ju. „Kvôli knihe som vstávala o piatej ráno a každý večer som sa tešila, že zajtra pokračujem 🙂 Je tam množstvo zaujímavých, málo známych detailov z našej histórie a každodenného života z prelomu 18. a 19. storočia. Cisársky dvor i obyčajný človek. Avšak som laik, netvárim sa, že som napísala profesionálny historický román, v prvom rade má pobaviť a priblížiť dobu,“ upozorňuje obľúbená autorka.
A to sa jej podarilo. Oheň v srdciach je veľkolepý, košatý príbeh o našich dejinách. Podaný pútavo, dramaticky a hlavne živo. Doslova vstúpite do životov šľachticov, mešťanov i sedliakov. Zažijete lásku až za hrob, silné vášne, ale aj intrigy, zlobu, neľudskosť. V knihe je všetko, celá paleta emócií, ktoré vo vašom srdci rozhoria oheň. A ten bude plápolať ešte dlho po dočítaní…
Prečítajte si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.
Nikdy však nemala ambície presadiť sa ako spisovateľka. Dokonca ani vtedy, keď ju inšpiroval Denník princeznej od Meg Cabotovej a napísala prvý diel Džínsového denníka. K rukopisu sa vrátila až po štyroch rokoch a rozhodla sa požiadať o názor vydavateľstvo. Tak sa zrodila kultová séria Džínsového denníka.
Dlho sme Zuzku Šulajovú vnímali len ako autorku kníh pre mládež, čo potvrdila aj úspešnou vianočnou knihou Magický advent. V poslednom období sa však orientuje aj na iné témy a píše pre dospelých: najskôr to bol krimiromán Tajomstvá jedného domu a najnovšie historický román Oheň v srdciach.
Foto: Tatran, Z.Šulajová