Plnohodnotný život audiofila, milovníka hlasnej hudby či hudobníka, ktorý sa snaží cvičiť doma, je v paneláku takmer oxymorón (z gréčtiny spojenie slov protirečiaceho si významu). Papierové steny prepustia skoro každý hluk a poznáte to -, stačí aj jeden hlasnejší tón basgitary a už je oheň na streche susedských vzťahov. Hlasná hudba vie poriadne naštvať.
Čo však robiť v prípade, ak nechcete, aby vás každú nedeľu ráno budilo vyklepávanie rezňov a zároveň nechcete, aby vám staršie dámy miesto pozdravu hrozili palicou vždy, keď vás stretnú na chodbe?
Skúste zvukovú izoláciu.
Hlasná hudba a zvuková izolácia
Nemusíte sa báť toho, že ak vás trápi iba hluk z jednej strany, budete si musieť nechať zaizolovať celý byt. Takto to našťastie nefunguje. Máte veľa možností – môžete sa rozhodnúť pre izoláciu stien, stropu alebo aj využiť kročajovú izoláciu na podlahu, ak vás otravuje hluk zospodu alebo vy ste ten, čo dupoce ako slon.
To je veľká výhoda izolácie – funguje na obe strany. Nie je to ako so zrkadlom vo vypočúvacej miestnosti – z jednej strany je to zrkadlo a z druhej strany vidíte všetko.
A aká je účinnosť izolácie? Záleží na tom, aký typ si vyberiete, no tie najúčinnejšie môžu znížiť hluk až o 80 %.
Aké typy máte na výber
Spoločnosť Potichu.sk, ktorá sa zaoberá zvukovou izoláciou, má v ponuke dva základné typy odhlučnenia steny – kontaktný a bezkontaktný systém.
Aký je medzi nimi rozdiel?
Kontaktný je menej účinný a odstráni bežný hluk – hlasnejšie pustený televízor od susedov, vysávanie či skákajúcu práčku a jeho hrúbka sa pohybuje od 2 do 4,7 cm. Bezkontaktný systém je účinnejší a dokáže znížiť hluk až o 80 %, jeho hrúbka sa pohybuje do 10 cm.
Aj z toho dôvodu, že medzi stenou a odhlučnením je vzduchová bublina, ktorá funguje ako ďalší izolant.
Aké materiály sa používajú
Záleží to od konkrétneho riešenia a hladiny hluku, ktorá vás obťažuje. No najčastejšie sa používajú populárne dosky Wolf či Gecon, špeciálna akustická pena a rôzne fólie.
Nebojujte proti hluku a za lepšiu akustiku tým, že si miestnosť obložíte kartónmi z vajíčok. Kliknite si na stránku Potichu.sk a pozrite si, aké máte možnosti.