Využívajte úspešné vzťahy pre svoje dobro

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno žijete podľa filozofie „pracuj tvrdo a od nikoho nič nechci“. Áno, väčšinu času sa vám bude dariť dobre…ale po čase prestanete vyhrávať. Budete musieť pracovať dvakrát tak ťažko, aby ste si udržiavali úroveň a dosahovali želané výsledky. Možno budete dostávať len polovicu toho, čo by ste si zaslúžili.

Dôvod? Ste sám. Snažíte sa všetko zvládnuť iba a len vlastnými silami. Ale to dlhodobo nejde. Potrebujete okolo seba ľudí – napríklad tých úspešných, ktorých budete pozorovať, načúvať im a budete sa nimi inšpirovať.

Začnite sa spoznávať a stretávať s ľuďmi, ktorí vám chcú pomôcť, chcú s vami spolupracovať a naozaj si želajú, aby ste uspeli.
Neodopierajte si nič len preto, lebo ste príliš hrdí alebo tvrdohlaví na to, aby ste pochopili, že Boh často posiela iných ľudí, ktorí vám majú pomôcť naplniť váš osud. Podobajú sa na truhlice plné zlata a čakajú na strategických miestach.

Jediným kľúčom k ich pokladu je prosba o pomoc.
Všetko, čo v živote robíme a čo stojí za povšimnutie, si vyžaduje viac, ako len náš vlastný dar. Kľúčom k úspechu je využívanie úspešných vzťahov.

 

Pestujte úspešné vzťahy

Keď budete na ceste za úspechom prešľapovať, spojte sa s inými ľuďmi, pretože viacerým sa lepšie cestuje. Nikto nič ohromujúce nevybuduje sám. Na spolupráci nie je nič zlé.

Mnoho ráz ľudia minú nové možnosti, lebo sa snažia všetko dosiahnuť sami. Pozrite sa na vec takto – buď môžete dostať celú tortu s priemerom dvadsať centimetrov, alebo polovicu koláča z veľkého plechu. Polovica plechu je oveľa viac ako torta s dvadsaťcentimetrovým priemerom.

Hľadajte rovnako zmýšľajúcich ľudí, takých, čo sú na rovnakej vlne ako vy. V partnerstvách hľadajte človeka, s ktorým si môžete posúvať nápady a pomôže vám získať na veci nový náhľad. A keď ho aj nájdete, nemusíte s ním spolupracovať celý život. Nie každý, kto s vami začne, ide za rovnakým cieľom ako vy.

úspech

Úpsešné vzťahy vám pomôžu dostať sa vyššie.

Obklopte sa nadšencami

Nadšenci vás budú poháňať, keď vám dôjde šťava. Nik nezačínal od piky. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás budú inšpirovať a motivovať. Určite vám aj dobre poradia či pomôžu. Čokoľvek budete potrebovať, požiadajte ich o to priamo.

„Mne to kedysi nešlo,“ spomína si svetoznámy kouč, motivátor a autor bestsellerov Steve Harvey (kniha Konaj úspešne, mysli úspešne). „O pomoc som poprosil, až keď som si uvedomil, že nemám čo stratiť. Nemal som si čo dokázať a nič, za čo by som sa mal hanbiť, takže som sa nebál odmietnutia. Keď som si to celé uvedomil, zdvojnásobilo sa mi sebavedomie. Otázky ma posilňovali. Ani si neviete predstaviť, koľko úspešných ľudí vo vašom okolí len čaká na to, kedy ich niekto poprosí o pomoc alebo radu.“

Pokojne si s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi sadnite a popremýšľajte o možnostiach do budúcnosti. Nemusíte ich prosiť o veľa. Možno iba čakajú na to, kedy s nimi začnete hovoriť. Možno niekto hľadá aktívneho človeka, ktorý sa chce učiť a deliť o skúsenosti, a jednoduchý rozhovor prerastie do nepredstaviteľných rozmerov. Nezabúdajte – stačí sa zhovárať s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi.

 

Zistite, čo chcete

Ako chcete dostať, čo potrebujete, ak neotvoríte ústa a nepožiadate o to? Naše životy sú priamym odrazom našich rozhovorov. Ak nechcete oznámiť zamestnávateľom, zákazníkom, partnerom, rodine, čo potrebujete, tak ich nemôžete obviniť z toho, že vám to nedajú. Nepoznáte každého, neviete všetko a sami to nezvládnete.

Veľa výskumov sa zaoberalo silou prosieb o pomoc. Podľa výsledkov ľudia súhlasia s pomocou oveľa častejšie, ako to žiadatelia očakávajú. Okrem toho sa žiadateľom ich prosby javia oveľa náročnejšie ako požiadaným. Čo z toho vyplýva?
Je pravdepodobnejšie, že sa dostanete k tomu, o čo žiadate, keď o to poprosíte. Prečo potom viacerí z nás nepoprosia o to, čo chcú?

Sociologička Annette Lareauová pozorovala otázky detí s rôznym ekonomickým pozadím. Deti z vyšších a stredných tried si mysleli, že majú právo prosiť o veci, ktoré si podľa nich zaslúžili. Natoľko sa snažili dostať, čo chceli, až si z prosenia o veci vytvorili zvyk s vysokou hodnotou.
Na druhej strane máte ľudí ako je Steve Harvey, ktorí vyrástli v prostredí, kde nevedomosť neospravedlňuje a je považovaná za slabosť. A to ani nevravíme o prosení o niečo. Toľkokrát to nespravil len preto, aby ľudia nezistili, že niečo potreboval.
Tak vyzerala jeho hrdosť, ktorá od neho držala ďaleko všetko, čo chcel, potreboval a čo si naozaj zaslúžil.

Nehanbite sa, ak niečo neviete, nemáte, alebo ak niečo chcete či potrebujete. Stačí jedna otázka a váš život sa zmení z dobrého na vynikajúci. Bez hanby ste silnejší.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.