Inteligentné domy majú už stovky Slovákov, ale za vyspelou Európou ešte výrazne zaostávame.
Určite ste o nich už počuli.
Inteligentná domácnosť, ktorá rozmýšľa za svojich obyvateľov, už nie je sci-fi ani pre nás, Slovákov. Podľa aktuálnych údajov je plne autonómnych 3,6 % našich domácností. Odhaduje sa, že v roku 2022 to bude okolo 14 %.
V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami však výrazne zaostávame. V Nemecku je z celkového počtu domácností až 15 % smart a očakáva sa, že do piatich rokov sa toto číslo zdvojnásobí.
Inteligentnú domácnosť totiž môžete budovať a dopĺňať ako stavebnicu. Otváranie vstupných dverí cez čip alebo na diaľku po kontrole kamerou… nastavenie okenných žalúzií… po zobudení automaticky zapnúť kávovar… po zapnutí televízora upraviť svetelnú scénu v miestnosti. Možností je veľa a postupne si z domácnosti môžete urobiť smart príbytok, ktorý vám spríjemní bývanie, ušetrí peniaze a ochráni vás pred pohromami.
Čo je inteligentná domácnosť?
Smart domácnosti môžeme rozdeliť do dvoch kategórií.
“Prvou kategóriou sú takzvané IoT gadgets. Tieto jednoúčelové zariadenia vám v domácnosti umožnia na diaľku ovládať jedno svetlo alebo jednu zásuvku. Druhou kategóriou sú komplexné a autonómne smart home riešenia,” vysvetľuje Martin Budaj, expert na smart domácnosti a šéf jedného z najhodnotnejších slovenských start-upov Domotron.
Ako ďalej dodáva, IoT gadgety navyše potrebujú k ovládaniu internet. Naopak, autonómny systém je možné ovládať aj bez internetu.
Stačí len pohnúť prstom. Alebo otvoriť ústa
Komplexné smart home riešenie okrem osvetlenia alebo zásuviek dokáže ovládať aj kúrenie, tienenie, rekuperáciu, klimatizáciu, zavlažovanie, zabezpečovací systém, saunu či audio systém. Všetky technológie sú zintegrované v jednej aplikácii, vďaka čomu je ich ovládanie oveľa jednoduchšie. V skutočne chytrej domácnosti až 80 % úkonov s technológiami robí smart home sám, podľa vašich želaní a nastavení.
Jednou z posledných vychytávok, ktoré smart domácnosti prinášajú, je hlasové ovládanie. Vďaka hlasovým službám, akými sú napríklad Alexa od Amazonu alebo Google Home, už dokážete ovládať svoj domov hlasovými povelmi.
Rozumné šetrenie
Najväčšou výhodou inteligentných domácností je ale fakt, že dokáže prinútiť všetky technológie spolupracovať.
Kúrenie napríklad spolupracuje s roletami. Keď svetelný senzor zistí, že do niektorej miestnosti svieti slnko, vytiahne rolety a stlmí kúrenie, aby slnko vyhrialo miestnosť. Spolupráca technológií a ich rozumné nastavenie, ktoré zvládne aj laik, dokáže len na kúrení ušetriť až 30 % výdavkov.
Prečítajte si tiež
Ako kúpiť dom a myslieť na všetko dôležité?
Stavebný veľtrh CONECO
Ak vás inteligentné domácnosti zaujímajú, odporúčame stavebný veľtrh CONECO. Stovky vystavovateľov tam predstavia celý systém inteligentných domácností, ale aj ďalšie vychytávky pre ideálne bývanie.
Veľtrh CONECO-RACIOENERGIA sa bude konať od 11. do 14. apríla v bratislavskej Inchebe.
Nájdete tam aktuálne trendy z oblasti stavebníctva, architektúry a dizajnu. Nechýba široké spektrum riešení, produktov či nápadov, ktoré dodajú vašej stavbe všetko od základov až po posledné detaily. Vyberať si môžete z fasád, okien, dverí, striech, podláh, klimatizácií, elektroinštalácií, kotlov, krbov, sáun, víriviek, svietidiel či nábytku.
Prestížne podujatie s viac ako 50-ročnou históriou doplní veľtrh energetickej efektívnosti Racioenergia a výstavy Drevodomy, Pasívne domy a Voda.
Otváracie hodiny od 9:00 do 18:00 Základné vstupné je 7 eur (zľavnené 5 eur). Parkovné je 6 eur.
Vstupenky si môžete kúpiť na mieste v pokladni výstaviska alebo vopred na predpredaj.sk.