Lesnícky náučný chodník Jozefa Dekreta Matejovie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na Slovensku máme viacero lesníckych náučných chodníkov, ktoré sa snažia turistom, rodinám s deťmi, milovníkom prírody približovať jedinečnosť našich lesov. Lesy SR ich doteraz vybudovali 40 a ich celková dĺžka je úctyhodných 240 kilometrov. Je to skvelá príležitosť vyjsť si do prírody, niečo nové vidieť a spoznať. Či už idete pešo po vlastných, ale na bicykli. Chodníky vedú zaujímavými lokalitami, cez nížiny aj pohoria, cez upravené anglické parky. Približujú miestnu faunu a flóru, ale aj prácu lesníkov a ich starostlivosť o lesné porasty.
Jedným z tých zaujímavých je aj Lesnícky náučný chodník Jozefa Dekreta Matejovie, ktorý sa rozhodne oplatí navštíviť a prejsť.

Príďte 19.októbra na super výlet

Ako pripomína časopis Krásy Slovenska, na sobotu 19. októbra pripravila sekcia pešej turistiky Klubu slovenských turistov v spolupráci so štátnym podnikom Lesy SR už 9. ročník lesnícko-turistického podujatia na počesť zakladateľa moderného slovenského lesníctva – Lesníckym chodníkom Jozefa Dekreta Matejovie.

Každoročne turisti absolvujú jeden z lesníckych náučných chodníkov, tento rok je to LNCH Tajch pri obci Pavlovce na severnom úpätí Slanských vrchov (prístup z obce po žltej značke). Program sa začína o 9.30 pri minerálnom prameni Tajch, kde je začiatok rovnomenného LNCH.

Trasa má dva varianty – detský okruh má dĺžku 2,5 km s prevýšením 80 m a so siedmimi náučnými zastávkami.
Veľký okruh má dĺžku 5,4 km, prevýšenie 230 m a 16 zastávok.
Súčasťou LNCH Tajch je lesnícke múzeum v areáli bývalej lesnej škôlky. Popoludní, na záver prehliadky bude pre účastníkov pripravené občerstvenie a posedenie v areáli Ranča Breziny v Pavlovciach s vyhodnotením podujatia, rozdaním pamätných listov, suvenírov a odovzdaním štafety podujatia organizátorom nasledujúceho 10. ročníka.

naucny-chodnik-tajch

Lesnícky náučný chodník Jozefa Dekreta Matejovie

Nájdete ho v okrese Banská Bystrica severne od mesta nad Špaňou dolinou, v Starohorských vrchoch a prístup je busom – Staré Hory (zastávka Dolný Jelenec Jelenská). Má do 10 km a jeho prechod trvá asi 3 hodiny.
Trasa je nasledovná: Dolný Jelenec – Horný Jelenec – Vlčie diery – Valentová – Dekrétov porast – Staré Hory.

Chodník má 13 zastávok, funguje celoročne a je obojsmerný. Otvorili ho v roku 2008 za prítomnosti skvelého herca Ladislava Chudíka, pretože jedna z jeho zastávok je venovaná miestu, na ktorom bola nafilmovaná vrcholná scéna známeho slovenského filmu Vlčie diery.

Bralo Vlčie diery je pri potoku Rybie vo Veľkej Fatre medzi osadami Valentová a Rybie.  Film Vlčie diery režiséra Paľa Bielika z roku 1948 približuje osudy rodiny Svrčinovcov v druhej polovici roka 1944 počas Slovenského národného povstania. Pri príležitosti otvorenia náučného chodníka bol do skaly zakomponovaný aj odtlačok dlane Ladislava Chudíka.

bralo-vlcie-diery

Kráčame po chodníku…

Na chodníku sa dozviete o veľkom lesnom požiari v lokalite Kolomaznička, o autorovi najstaršej úpravy bystriny na Slovensku profesorovi Skatulovi, aj o mieste v dolinke Chytrô, na ktorom začínal extrémne náročný úsek stredovekej vozovej cesty z Pohronia na Liptov.
Tiež si prečítate o kaskáde vodných diel Motyčky (dĺžka 5 kma a spád 178 metrov) – Dolný Jelenec – Staré Hory, o vzniku baníckych, uhliarskych a lesníckych osád v Starohorskej doline, ako aj o vychýrených smrekovcových porastoch génovej základne na Kohútovej.

Mimoriadne cenná je prírodná pamiatka Majerova skala, dozviete sa o historicky najväčšej lavínovej katastrofe v osade Rybô z roku 1924 a za pozornosť stojí prírodná pamiatka Jelenecká jaskyňa.

Samotná obec Staré hory je hodná návštevy. Vznikla ako banícka osada v 13. storočí, ťažili a spracúvali sa ta rudy striebra a medi. Od 17. storočia sa tam darilo čipkárstvu. Staré Hory sú tiež známym katolíckym pútnickým miestom s históriou pútí od 15. storočia. Odporúčame pútnické miesto Studnička s prameňom a kaplnkou so sochou Panny Márie z kararského mramoru.

lesnicky-naucny-chodnik-jdm

Kto bol Jozef Dekret Matejovie?

pamatnik-jozef-dekret-matejovieVýznamný lesník a priekopník v umelej obnove lesov. Jeho zásluhou sa na Slovensku začalo s výsevom a sadbou v lesoch z vlastných zdrojov, spúšťaním dreva rigolmi a zaviedlo sa všeobecné používanie ručnej píly namiesto sekery.

Pre účely obnovy porastov zabezpečoval premyslený zber, ošetrovanie, lúštenie a skladovanie lesného semena a jeho evidenciu. Zakladal lesné škôlky, v ktorých vyrastali kvalitné sadenice, nevyhnutné pre obnovu lesov.
V starohorskej oblasti, kde prevažne pôsobil, zalesňoval najmä ťažko prístupné a extrémne bralnaté polohy.

Pri odbočke z hlavnej cesty Banská Bystrica – Ružomberok do osady Dolný Jelenec na úpätí brala na začiatku cesty vedúcej k vodnej nádrži Jelenec je vybudovaný Pamätník Jozefa Dekreta Matejovie v Dolnom Jelenci. Je dielom kamenára Dezidera Schwarcza podľa návrhu sochára Františka Šidlu, ktorý je zároveň autorom bronzového reliéfu.

Pozrite si mapku lesníckych náučných chodníkov:

 

Zdroj a foto: Lesy.sk, Krásy Slovenska,
naucnechodniky.eu, wikimedia/Patrik Kunec


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.