Liečenie bylinami. Poznáte gemmoterapiu, oxymel, či terraterapiu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bylinkárstvo, liečenie bylinami alebo tiež fytoterapia je v posledných rokoch čoraz vychytenejšia, pretože naozaj dokáže zlepšovať ľuďom zdravie a život. Stačia vhodne vybraté rastlinky, ich spracovanie a môžete získať liečivú tinktúru, masť, olej alebo sirup. Samozrejme, na druhej strane dochádza aj k tomu, že čisté extrakty z bylín spôsobujú veľké nežiadúce účinky…keď ich pripravujú amatéri alebo šarlatáni.

Ak sa chcete dozvedieť viac o liečivej sile byliniek, „prelistujte“ si našu rubriku Bylinky, v ktorej nájdete množstvo dobrých tipov a receptov. Vyšlo tiež viacero skvelých kníh, osobitne odporúčame Bylinkovú školu od Ivety Henzelyovej. Kniha je určená úplným začiatočníkom, ktorí ešte len uvažujú o tom, že raz pôjdu na lúku a nazbierajú si liečivé byliny. Ale môže zaujať aj tých, ktorí s bylinami už majú skúsenosti a chcú si svoj obzor rozšíriť.
Iveta spomína aj tri oblasti liečivých bylín, o ktorých ste možno veľa nepočuli, no rozhodne sa oplatí vyskúšať ich. Alebo sa aspoň o nich dozvedieť viac.

 

Oxymel

Na trhu je množstvo bylinných produktov – rôzne tinktúry, oleje, čajové zmesi, aj prírodná kozmetika. Ideálne je vyrábať si domáce prípravky, ktoré sú naozaj účinné a viete, čo ste do nich dali.

„Oxymel vznikne spojením vodnej zložky, octu, medu a bylín. Je to zabudnutý spôsob bylinnej liečby. Používame rastlinné octy sú jablčný, vínny a podobne,“ približuje autorka v Knihe Bylinková škola.

Oxymel používal už Hippokrates v 4.storočí pred n.l., aby uľavil žalúdočným problémom. Bol to uznávaný liek v stredovekej Perzii – tradične sa zmiešal 1 diel octu, 2 diely medu a 4 diely vody. Táto zmes sa varila, až kým nezostala štvrtina. Bylinky sa pridávali podľa účelu ich použitia.

Oxymel sa môže užívať ako medicína na lyžičke, ako liečivý teplý nápoj, letný drink, môže sa inhalovať alebo kloktať ako bylinný ocot. Podľa zvolených zmesí byliniek pomáha pri prekyslení, zápaloch močových ciest, poruchách spánku, vysokom krvnom tlaku, nachladnutí, kašli a chrípke, ale tiež pri kŕčových žilách a na posilnenie imunity.

oxymel liečenie bylinami

 

Gemmoterapia – glycerínový macerát

Slovo gemmoterapia pochádza z lat. gemma – pupeň, drahokam. Gemmoterapia je odvetvie rastlinnej medicíny, ktoré využíva zárodočné tkanivá, pupene, výhonky, klíčky, korienky. „Výsledným produktom je liehovoglycerínový macerát. Ukazuje sa, že táto moderná metóda fytoterapia je mimoriadne účinná metóda v liečbe tých ochorení, ktoré sa doteraz nedarilo liečiť prírodnými prostriedkami,“ vysvetľuje Iveta Henzelyová.

Môže sa použiť ako samostatná metóda, ale výrazne lepšie výsledky sa dosahujú v kombinácii gemmoterapie s ostatnými druhmi rastlinnej liečby.

Gemmoterapia sa od fytoterapie líši tým, že využíva iba zárodočné tkanivá rastlín. Spracovávajú sa vždy čerstvé, len obmedzene sa dá použiť aj suchý materiál. Na výrobu macerátu potrebujeme oveľa menšie množstvo rastlinného materiálu a tiež dávkovanie je menšie než pri iných metódach.

Dávkovanie
Dávkuje sa 1 kvapka na 1 kg hmotnosti. Ako popisuje známa bylinkárka, napríklad žena s hmotnosťou 60 kg bude užívať 60 kvapiek denne. Rozdelí si dávku na tri časti a bude užívať 3x 20 kvapiek denne.
Liečba sa začína tzv. nešpecifickými druhmi macerátov, tie pripravia organizmus na príjem špecifických macerátov. Nešpecifický znamená, že pôsobí všeobecne (univerzálne), v našom prípade ide detoxikačný účinok hlavne brezy a buka. Keďže naše telo vekom stráca schopnosť vylučovať toxický odpad, starší ľudia by mali užívať tieto detoxikačné úvodné maceráty dlhšie než napríklad deti a mladí ľudia.

liečenie bylinami

 

Terraterapia – liečba hlinou

Terraterapia je liečba hlinou. Tak ju nazval klasik Jozef Zentrich a je stará ako ľudstvo samo. Okrem liečivých rastlín človek vždy vedel o liečivej sile zeme. Liečivá je zem v hĺbke 125 cm, vtedy je sterilná. Môžeme si ju nakopať, najlepšie v dubovom lese alebo na inom čistom mieste. Musíme ju preosiať, zbaviť nečistôt, kamienkov a hmyzu.

„Keďže ide o sterilný materiál, môžeme ho používať vnútorne i zvonku: obklady, zábaly, ako zásyp na rany, vredy, bércové vredy – odstraňuje hnis, likviduje toxíny, podporuje hojenie,“ radí Iveta Henzelyová, ktorá vo svojej praxi využíva dostupnú slovenskú „zem“ zeolit. Je to vulkanická minerálna hornina. Viac o jeho použití píše vo svojom článku.
Pri vnútornom užívaní ničí nežiadúcu mikroflóru, zbavuje náš tráviaci trakt toxínov, eliminuje odumreté čiastočky tkanív a aktivuje tvorbu nových.

 

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.