Aké liečivé bylinky zbierať v auguste?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte a radi zbierate bylinky a liečivé rastliny? Pestujete si ich aj doma na záhradke či na balkóne? Alebo sa celkom v nich nevyznáte, no radi by ste začali?
Poradíme vám, aké liečivé bylinky sa zbierajú v auguste a tiež aké sú ich pozitívne účinky na ľudské zdravie. Mnohí šikovní záhradkári majú vo svojich bylinkových záhradkách rastlinky, ktoré zbierajú od jari až do neskorej jesene. Záver leta je ideálny čas na zber, tak si poďme predstaviť aspoň niektoré z nich: bazalku, medovku, nechtík, šalviu či pamajorán určite poznáte.

 

Zber liečivých byliniek je veľmi populárny

Letné dni letia jeden za druhým a ani sme sa nenazdali, kráti sa nám aj obľúbený prázdninový mesiac – august. Počasie nám toto leto praje, tak prečo sa pri prechádzkach v prírode nepoobzerať aj po liečivých bylinkách? Záujem o prírodné liečiteľstvo a využitie prirodzenej liečivej sily rastlín v posledných rokoch stúpa. Súvisí to nielen s tradíciami, ale aj s dlhoročnými skúsenosťami a vedomosťami, ktoré stojí za to využiť.

V Európe je známych približne 1000 druhov liečivých rastlín a veľká časť z nich sa používa v tradičnom ľudovom liečiteľstve. Liečivé rastliny však majú svoje zastúpenie aj v oficiálnej medicíne ako súčasť mnohých, predovšetkým podporných liečiv. Ich výskumom sa venujú vysoké školy, botanické záhrady, či arboréta.
Z čerstvých či sušených byliniek si môžete pripraviť chutný čaj, odvar, zábal alebo tinktúru.

čo zaberá pri liečbe rastlinami?Prečítajte si tiež
Odvar, tinktúra, nálev, či macerát? Čo najviac zaberá?

 

Liečivé bylinky na konci leta – 10 tipov

Už naše prastaré mamy vedeli, že bylinky treba používať s úctou a vďačnosťou. Babky bylinkárky boli na dedinách vždy nápomocné, ak bolo treba vyliečiť ľudí, či domáce zvieratá. Často boli opradené rôznymi druhmi tajomstiev a pripisovali sa im priam nadprirodzené magické schopnosti.

ikona medovka1. Aksamietnica vzpriamená

Aksamietnice sú nenáročné letničky, ktoré majú liečivé účinky. Pre ich výraznú vôňu sa volajú aj smraďošky, afrikány či garafie. Aby mala liečivá sila aksamietnic účinok, musia údajne v záhone rásť aspoň 100 dní. Ich vôňa odpudzuje rôznych škodcov, napríklad háďatká. Odporúčajú sa tiež ako prírodné repelenty proti otravnému hmyzu.

Patria do skupiny jedlých kvetov a svojou sladkastou chuťou pripomínajú aníz. Čaj z kvetov aksamietnic môže pomôcť pri bolestiach brucha, pri zažívacích ťažkostiach spojených s hnačkou a upokojuje aj nervový systém. Vyrobený olej, alebo aj kúpeľ z kvetov znižuje bolesti kĺbov.
Nič však netreba preháňať, pretože silné vývary z niektorých druhov aksamietnic môžu mať omamný, až psychedelický účinok. Kvety obsahujú látku karotenoid, žltooranžový luteín, ktorý je dôležitý pre zdravie očí. Pomôžu vyčistiť vzduch v miestnosti a majú antivirotické a antibakteriálne účinky.
Niečo pre dámy: z čerstvých i sušených kvetov je možné si pripraviť čistiacu pleťovú vodu.

Aksamietnica vzpriamená liečivé bylinky

 

ikona medovka2. Bazalka vytrvalá – African Blue

Patrí medzi najobľúbenejšie druhy bazalky pre svoj výnimočný vzhľad a výbornú chuť. Má silnú arómu a môže sa použiť na ochutenie ryže, zeleniny aj mäsa. Na rozdiel od ostatných bazaliek prežíva aj viac rokov, ak je dostatočne chránená pred mrazom.
S touto aromatickou bylinkou je spätých množstvo tradícií a povier a prisudzujú sa jej tiež magické schopnosti. V Indii je považovaná za najsvätejšiu bylinu hinduizmu, ktorá sa pestuje už viac ako 3000 rokov.

Bazalkou sa lieči množstvo ochorení: chrípka, bolesti hlavy, zubov a uší, kašeľ, zažívacie ťažkosti či depresia. Sušené a drvené listy sa niekde používajú ako šňupací tabak.
Z jej silice sa vyrábajú cukríky, likéry, kozmetika či ústna voda. Keďže je voňavá a chuťovo výrazná, často sa používa aj v kuchyni pri príprave rôznych pokrmov.
Vo fytoterapii sa používa kvitnúca vňať, ktorú je najlepšie spracovať krátko po odrezaní v čase pred kvitnutím.
Ďalších 15 spôsobov liečivého využitia bazalky nájdete v našom článku.

Bazalka African liečivé bylinky

 

ikona medovka3. Materina dúška

Podľa starej povesti je materina dúška matka premenená na kvietok. Je známa ako matka všetkých bylín pre zdravé dýchanie a jednoznačne patrí medzi veľmi vyhľadávané liečivé byliny. Dá sa pestovať v záhradách, skalkách, črepníkoch i na balkónoch. Zbiera sa kvitnúca vňať, ktorú je lepšie strihať ako trhať, aby sa rastlinke nepoškodili korienky.
Má aj výrazné odhlieňovacie účinky, pomáha pri nespavosti, pôsobí antidepresívne. Jej antiseptické účinky pôsobia proti vírusom, baktériám a parazitom. Pomáha aj pri menštruačných bolestiach a prospieva tráviacemu traktu.
Zvonku sa používa na vyrážkyakné, tiež je známa aj vďaka kúpeľom proti reume. Z duševného hľadiska sa používa pri nespavosti, melanchólii a proti zlej nálade. Z rastlinky používame kvitnúcu vňať, drobné kvietky a lístočky. Dajú sa usušiť a neskôr z nich pripraviť chutný liečivý čaj. Z liečivých látok obsahuje silice, triesloviny, flavonoidy aj horčík.

Materina dúška liečivá bylinky

 

ikona medovka4. Medovka lekárska

Ak sa cítite slabí, vyčerpaní a v neustálom strese, siahnite práve po medovke lekárskej. Jej účinky vás príjemne upokoja a posilnia dušu i telo, preto sa nazýva aj relaxačnou bylinkou. Medovka obsahuje silné látky, ktoré očisťujú organizmus od škodlivín. Šálku medovky si doprajte aj v prípade, že vás trápia migrény. Lieči aj kožné problémy a dokonca je vhodná aj v tehotenstve, pretože navodzuje dobrý spánok a zmierňuje žalúdočné problémy.

Zbierajú sa listy a vňať na začiatku kvitnutia. Ak tento čas nestihnete, jej chuť bude horká, nepríjemná a rastlinka prakticky až do ďalšieho kvitnutia nepoužiteľná. Esenciálny olej z kvetov medovky patrí k najdrahším na svete, pretože majú len minimálne množstvo oleja. Včielky túto rastlinku milujú, pretože kvety obsahujú veľké množstvo nektáru. Určite stojí za to si medovku zadovážiť.
Dávajte si však pozor: medovkové prípravky znižujú schopnosť koncentrácie, preto je lepšie užívať ju večer pred spaním.
Urobte si liečivé kvapky z medovky lekárskej – tu je RECEPT.

Medovka liečivá bylinky

 

ikona medovka5. Nechtík lekársky

Nechtík lekársky je liečivá, ale zároveň aj okrasná bylinka, pretože vytvára krásne kvety, ktoré sa na noc zatvárajú. Pestuje sa ako letnička v záhonoch na záhradách.
Jej účinky na zdravie sú mnohoraké: podpora imunitného systému, zlepšovanie trávenia, normalizuje hladinu cukru v krvi, dezinfikuje kožné poranenia, slúži ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení, odstraňuje migrény a rôzny typy bolestí (svalov, kĺbov, menštruačné) a mnoho ďalších.

Z nechtíka sa zbierajú plne rozkvitnuté kvety od júna do septembra za slnečného dňa, ktoré sa následne sušia a používajú vo forme čaju, obkladov, alebo sa z nich pripravuje liečivá nechtíková masť. Veľmi často sa používa v rôznych kozmetických výrobkoch, najčastejšie ako regeneračný krém na ruky, či krém na zapareniny pre bábätká.
V minulosti sa kvet nechtíka hojne používal proti chrípke a tiež sa mu pripisovala schopnosť zabrániť zlým silám vstupovať do ľudských obydlí.

Nechtík lekársky liečivá bylinky

 

ikona medovka6. Pamajorán obyčajný

Že vám tento názov nič nehovorí? Po česky sa volá Dobromysl  a určite poznáte chutné korenie, ktoré sa z neho vyrába – oregano. Pamajorán je silná liečivá bylina, ktorá kvitne fialovými kvetmi, podobnými kvetom materinej dúšky, a to od konca mája do septembra. Zbiera sa z neho čerstvá a kvitnúca vňať, teda listy a kvety.

Kvety sa sušia na liečivý čaj a listy na chutné a tiež liečivé korenie oregano. Ak vás postihne chrípka, prechladnutie, hnačka alebo zápcha, máte dýchacie ťažkosti alebo migrénu, či iné bolesti, siahnite po čaji z pamajoránu. Kedysi sa považoval za univerzálny liečivý prostriedok.

Oregano sa najčastejšie dáva na pizzu alebo na špagety, no má tiež úžasný pozitívny vplyv na zdravie organizmu: podporuje trávenie, zvyšuje chuť do jedla, zlepšuje stav kože a mnoho ďalších zdravotných benefitov. Na liečebné účely sa zbiera celá kvitnúca vňať. Rastlinka je mrazuvzdorná a pred zimou nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Pamajorán obyčajný liečivá bylinky

 

ikona medovka7. Skorocel kopijovitý

Skorocel je taká liečivá bylinka – burinka. Že je to bylinka s mimoriadne liečivými vlastnosťami, sa vedelo už v staroveku. Už jej názov nám napovie, že „skoro celí rany“. Je to veľmi nenáročná a odolná rastlina, ktorá si rastie kade-tade: v parkoch, v záhradách, na lúkach.
Zo skorocelu sa používajú čerstvé aj usušené listy a najčastejšie sa užíva vo forme čaju alebo sirupu. Okrem vlákniny, vápnika, rôznych druhov vitamínov (A, C, K) obsahuje aj látku alantoín, ktorá slúži na regeneráciu kožných tkanív a buniek.

Skorocel kvitne od mája až do konca septembra a jeho listy sa zbierajú prakticky celé leto. Má mnoho zdraviu prospešných účinkov: podporuje imunitu, detoxikuje, má antiseptické účinky, je výborný na vykašliavanie (určite poznáte skorocelové sirupy), podporuje trávenie, prečisťuje močové cesty a mnoho ďalších účinkov, priaznivo pôsobiacich na ľudský organizmus. U tejto bylinky sa nemusíte obávať žiadnych nepriaznivých vedľajších účinkov.
Čo ešte lieči skorocel? vyskúšajte si z neho urobiť šťavu, sirup a tintkúru – tu je recept.

Skorocel liečivá bylinky

 

ikona medovka8. Šalvia lekárska

Šalvia je veľmi mocná bylinka so všestranným využitím a je aj veľmi populárna. Pochádza zo Stredomoria a jej názov je odvodený z latinského slova salvare, čo znamená liečiť. Obsahuje fytoestrogény, ktoré pôsobia ako ženské hormóny, a tým u žien prispieva k hormonálnej rovnováhe. Má veľa vitamínov (A, B, C, E, K), ale aj vlákninu, draslík, vápnik, meď, železo, horčík, mangán, zinok a selén. Dá sa vypestovať v záhradkách alebo aj v kvetináči. Na lúkach a poliach rastie šalvia divá, ktorá nemá až také výrazné liečivé účinky.

Zo šalvie sa zbierajú vňať a listy, ktoré sa následne sušia. Šalvia lieči choré mandle, bolesť hrdla, pomáha pri chrípke a prechladnutí a používa sa aj pri hnačkách, bolestiach brucha a plynatosti.
Ako korenie sa používa pri príprave mäsa, na zemiaky, do polievok či nátierok. Na čo si dať pozor?
Šalvia sa neodporúča epileptikom, u ktorých by mohla vyvolať kŕče. Nie je vhodná ani pre tehotné, dojčiace ženy a malé deti.
Vyskúšajte RECEPT na sirup, tinktúru aj bonbóny zo šalvie.

Šalvia lekárska liečivá bylinky

 

ikona medovka9. Topoľovka ružová

Topoľovka ružová, alebo aj slezová ruža je nádherný kvet, ktorý dorastá do výšky takmer 2 m a kedysi bola neodmysliteľnou súčasťou vidieckych záhrad. Pochádza z balkánskeho polostrova a považuje sa skôr za okrasnú ako liečivú rastlinu. Rastlina obsahuje triesloviny, silice, flavonoidy, estrogény a mnohé ďalšie látky.

Zo sušených kvetov s kalichom sa pripravuje chuťovo lahodný nápoj, alebo sa pridávajú do rôznych čajových zmesí. Macerát alebo tinktúra sa zvykne pridávať do relaxačných kúpeľov. Z kvetov sa tiež získava prírodné farbivo, ktoré slúži na zafarbenie vín a likérov.
Používa sa proti zápalovým procesom horných dýchacích ciest, proti kašľu a ako prostriedok na podporu vykašliavania. Pomáha aj pri zažívacích problémoch a bolestiach žalúdka. Macerátom sa ošetrujú rôzne ekzémy a kožné problémy nejasného pôvodu. Kvety topoľovky nemajú žiadne vedľajšie účinky a sú vhodné aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy i staršie osoby.

Topoľovka liečivá bylinky

 

ikona medovka10. Yzop lekársky

Aj keď ide v prvom rade o okrasnú bylinu s krásnymi modro-fialovými kvetmi, obsahuje množstvo cenných látok, preto má v mene názov „lekársky“. Yzop je jednou z rozšírených a posvätných očistných rastlín, ktoré sa používajú viac ako dve tisícročia.
Veľmi dobre pôsobí predovšetkým na dýchací systém a trávenie: eliminuje kašeľ, znižuje tvorbu hlienov, zmierňuje bolesti brucha a tiež prílišné potenie, napríklad v období klimaktéria. Zvonku sa pridáva do zmesí na obklady na hojace sa rany a preležaniny. Jeho základné liečivé účinky sú veľmi podobné ako pri šalvii.

Má jemne horkú chuť, čo nie je u byliniek nič prekvapujúce. Veď ako sa hovorí: „Čo nás lieči, to nám nechutí.“ Z yzopu používame kvety a vrchnú čerstvú vňať s lístkami. Po usušení sa používajú na čaj, odvar, či ako korenie do jedál. Neodporúča sa používať ho pri stavoch podráždenosti a nervozity. Rovnako nie je vhodné ho používať v tehotenstve, pretože znižuje tvorbu mlieka počas kojenia.

Yzop lekársky liečivá bylinky

Vedeli ste?
Pre maximálnu účinnosť liečivých rastlín je potrebné vybrať nielen správne obdobie, ale aj čas zberu. Liečivé rastliny sa zbierajú v suchom jasnom počasí. Listy je najlepšie zbierať ráno, kvety na obed a korene večer. Každá liečivá rastlinka je vhodná pre vaše zdravie, ale samozrejme, vždy v primeranom množstve.

Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Pexels.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.