Lietavský hrad ponúka originálnu hmatovú expozíciu. Ozbrojte sa mečmi a brnením

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čo by ste povedali na to, keby ste sa na chvíľu ocitli v stredoveku? Vyskúšali by ste si život na hrade, vyzvali priateľov na súboj s mečmi, obliekli sa do brnenia a zahrali by ste si na starej gitare. Alebo by ste si sadli za prestretý stôl v hradnej veži… Nie, nehovoríme o stroji času 🙂 , ale o originálnej hmatovej expozícii na jednej z najväčších a rozhodne aj najpôvabnejších hradných zrúcanín na Slovensku. Lietavský hrad.

 

Ako sa na hrad dostanete?

Ak sa vyberiete na výlet autom, máte hneď niekoľko možností, kde zaparkovať. Prvou možnosťou je parkovisko v obci Lietava, v časti Majer, ktoré však býva podľa oficiálnej stránky Lietavského hradu väčšinou vyťažené. Odtiaľto pôjdete pešo po modrej turistickej značke približne 35 minút. My sme zaparkovali na druhej strane na lúke pred Lietavskou Svinnou, odtiaľ sme asi päť minút išli po lúčnom chodníku a následne sme sa pripojili na lesnú cestu značenú modrou značkou, približne za pol hodinu sme boli na hrade.

Zo Žiliny môžete pricestovať aj autobusom a vystúpiť na zastávke Lietava, Majer pri moste alebo v Lietavskej Svinnej pri obecnom úrade. Výstup na hradnú zrúcaninu je ideálnou rodinnou víkendovou vychádzkou, nie je náročný, zvládnu ho aj menšie deti. Ak máte chuť, zoberte si so sebou špekáčiky a slaninu, ktoré si môžete opiecť na špeciálne vyhradených miestach a vychutnať si ich s nádherným výhľadom na okolité kopce, lúky a doliny ?

Lietavský hrad zrúcanina

 

Expozícia, ktorá stojí za návštevu

zahrajte sa na rytieraStálu expozíciu palných zbraní, archeologických nálezov a života na hrade Lietava otvorili v roku 2017 pri príležitosti 450. výročia narodenia grófa Juraja Thurzu, uhorského palatína, tiež aj pána Lietavy. Podľa oficiálnej stránky hradu je otvorená nepravidelne, väčšinou len cez víkendy a sviatky. Aktuálne informácie si radšej pred plánovaním cesty overte na facebookovej stránke.

Na rozdiel od iných múzeí, v tomto žiadny zákaz chytania exponátov neplatí, deti aj dospelí si tak môžu bez strachu vyskúšať čokoľvek. Zahrať sa na rytierov so skutočnými mečmi v hradnej veži je úžasný zážitok, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda. Vstup na hradnú zrúcaninu je aj s hmatovou expozíciou bezplatný. Výlet odporúčame naplánovať počas slnečných víkendových dní a po ceste môžete navštíviť aj okolité krásy regiónu, napríklad Súľovské skaly alebo Rajecké Teplice.

 

Zrúcanina Lietavský hrad

Lietavský hrad Zrúcanina Lietavského hradu sa hrdo týči na kopci uprostred Strážovských vrchov, v dedine Lietava. Len desať kilometrov na juh od Žiliny. Národná kultúrna pamiatka je výnimočná svojím rozsahom, ale aj zachovanou architektúrou. Patrí medzi najrozsiahlejšie hradné objekty na Slovensku. Hoci hrad vďaka výbornej strategickej polohe nikdy nebol dobytý, od konca 18. storočia začína chátrať. V roku 2009 bol dokonca zaradený do zoznamu najohrozenejších pamiatok sveta. V súčasnosti sa vďaka občianskemu združeniu na záchranu Lietavského hradu, darcom a štátnym príspevkom rekonštruuje.

Prvá zmienka o hrade pochádza už z konca 13.storočia, kedy rodina Balašovcov postavila štvorpodlažnú vežu na najvyššej časti skaliska. Vežu obklopenú hradbami dopĺňal aj menší palác. V priebehu 500 rokov sa na hrade vystriedali významné rody a šľachtici. Patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, slávnemu pánovi Váhu a Tatier, Deziderovi z Kaply, rodu Stiborovcov, Mikulášovi Kostkovi a na záver rodu Thurzovcov. Práve rod Thurzovcov doplnil pôvodne gotický hrad o renesančné prvky: oblúkové atiky, vežové brány a sgrafitovú výzdobu. Po období rozmachu, opustený hrad kvôli majetkovým nezhodám žiaľ začína chátrať.

Lietavský hrad

 

Vedeli ste, že…

 s gitarouPodľa miestnej povesti sú na západnej strane oblého brala, na ktorom stojí veža horného hradu, do skaly vytesané tajomné písma? Pochádzajú z čias, kedy tam kňažky prinášali žertvy bohyni Lade. Podľa mena bohyne bol vraj hrad aj pomenovaný.

Iná povesť hovorí o dôvtipe zlodeja Juraja Jánošíka, ktorý oklamal a vykradol hradné panstvo. Podľa povesti sa prezliekol za jedného z hradných šľachticov a na schôdzi predložil najlepší návrh ako Jánošíka chytiť. Spomenul nadchádzajúci jarmok v Žiline, kam mal podľa neho Jánošík naisto prísť a pandúri ho tam mali ľahko chytiť a poviazať. Všetci hradní páni z okolia chceli vidieť zlapanie najslávnejšieho zbojníka, a tak sa najbližšiu sobotu vybrali do Žiliny. Nielenže na jarmoku žiadneho Jánošíka nechytili, ale po tom, ako sa sklamaní vrátili domov, našli svoje hrady vylúpené.

Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Wikimedia/Juloml


Zdielať

About Author

Mária Miháliková

Kreatívna, zasnívaná, cieľavedomá a neustále túžiaca po nových výzvach. To som ja, študentka žurnalistiky, milovníčka hôr, cestovania a dobrého jedla. Pero, papier a fotoaparát mám vždy po ruke. Nezáleží či som na dovolenke, turistike, skúšam nový recept alebo čítam zaujímavú knihu.

Komentáre sú uzavreté.