Ktorá mačka do bytu? Aké plemená sú ideálne do interiéru a ktoré budú prítulnejšie, menej tvrdohlavé? Nad tým všetkým by ste sa mali zamyslieť, kým si zaobstaráte mačku do bytu. Aký máte životný štýl, koľko ste doma, či máte radšej pokojné vylihovanie, alebo ste aktívnejší. Situáciu mení aj to, či máte deti a aké sú staré. No a napokon treba v byte urobiť aj isté úpravy, aby ste ho prispôsobili mačke (škrabadlo, peleštek, mačacia toaleta ap.)
To je len pár vecí, ktoré treba zvažovať. Pretože ľahké je zaobstarať si mačku. No potom to môže byť trápenie pre ňu aj pre vás, ak zistíte, že ste niečo nedomysleli.
Základné pravidlá
V prvom rade musíte vedieť, či menšiu alebo väčšiu mačku. Nie vždy je malá mačka do bytu vhodnejšia, pretože môže byť aktívnejšia a náročnejšia na starostlivosť.
Mladé mačky sú tiež vždy aktívnejšie, majú viac energie a určite sa budete musieť s nimi aj zahrať, simulovať lov (predsa len sú to lovci).
Ďalšia úvaha je – mačku alebo kocúra? Treba povedať, že kocúr je v dospelosti lenivejší, pohodlnejší ako mačka. No v zásade príliš nerozhoduje, či je to ona alebo on. Všetky mačky sú hrdé, tvrdohlavé, nesmierne nezávislé a tak musíte k nim aj pristupovať.
Mačku si kupujte len z overených zdrojov, nie z bazára, či pod rukou. Zvieratko by malo mať preukaz pôvodu, čo dosvedčí jeho pôvod. Nevyužívajte hromadné množiarne mačiek, radšej nejaké chovateľské stanice a útulky.
Prečítajte si tiež
Keď mačka lieči – viete ako funguje felinoterapia?
Aká mačka do bytu?
Tých plemien je samozrejme veľa, ktoré sa hodia do bytu. Ponúkame na zváženie aspoň pár, ktoré patria medzi najobľúbenejšie.
1. Japonský bobtail
Ide o menšie plemeno, ktoré má v dospelosti od dvoch do 4 kilogramy. Má skrátený chvost, ktorý vyzerá trošku ako králičí chvostík. Japonský bobtail je maznáčik, milá a láskavá mačka, ktorá sa hodí k deťom. Rada sa hrá, zapája sa do aktivít a vie sa silno naviazať na svojho majiteľa.
Nevýhodou býva takzvané „spievanie“, ktoré občas predvádza a ktoré môže niektorým ľuďom prekážať.
2. Chartreux, alias kartúzska mačka
Veľmi pokojná a inteligentná mačka, na ktorej môžete – ako sa hovorí – občas aj drevo kálať 🙂 Vo Francúzsku ju často nazývajú aj psia mačka, pretože miluje maznanie a aportovanie.
Aj preto je vhodná k deťom, aj tým najmenším, ktoré ešte nemajú taký cit a vedia nevedomky zvieratkám ubližovať. Kartúzska mačka sa radšej stiahne, nejde do konfliktu. Je to veľmi verné plemeno, ktoré neraz pred cudzími ujde, nenechá sa občas ani pohladkať.
3. Škótska klapouchá mačka
Má takmer soví vzhľad, ušká sklopené dolu a je to strašne milá mačka, ktorá miluje spoločnosť. Ak ju nemá, doslova trpí. Je milá, pokojná, inteligentná a dá sa celkom dobre vycvičiť. Dokáže si vytvoriť neuveriteľne silné puto s majiteľom a odlúčenie jej spôsobuje depresie. Je tichá, dobre vychádza aj s ďalšími domácimi maznáčikmi a dorastá do hmotnosti 4 až 6 kíl.
Hodí sa k deťom, no nástrahou je zdravie: pomerne často trpí problémami s kĺbmi, čo je spôsobené špecifickou deformáciou.
4. Britská mačka
Veľká, robustná, trošku ťažkopádna mačka, ktorá v dospelosti váži od 4 do 9 kíl. Až tak sa nehodí k najmenším deťom, ale k väčším pokojne áno.
Je to v súčasnosti jedno z najobľúbenejších plemien a to vďaka dobromyseľnej povahe. Je to však aj tvrdohlavé plemeno, ktoré sa nenechá obmedzovať. No dokáže byť prítulné, dobre sa znáša s inými domácimi zvieratkami. Vedia sa zabaviť samé a čakanie na váš príchod domov budú tráviť najmä spánkom 🙂
Pokiaľ ide o choroby, kvôli krátkemu ňufáku máva ťažkosti s dutinami a slznými kanálikmi.
5. Perzská mačka
Stredne veľké plemeno s hmotnosťou od 5 do 7 kíl, ktoré je veľmi priateľské aj k deťom. V dospelosti je to pokojná mačka, ktorá sa s vami rada zahrá.
Má lesklú, dlhú srsť, plochú tvár a je to veľmi obľúbené plemeno u celebrít aj kráľovských rodín. Je totiž ušľachtilá, rada sa s vami vyvalí na gauč a rýchlo sa zžije s rodinou. Je skvelým spoločníkom a je určená práve do interiéru. Rada sa mazná, ale nie je na majiteľovi taká závislá a pokojne zvládne doma aj čas bez neho.
Vyžaduje si však častejšiu starostlivosť o srsť, ktorá je jemná, hebká, hustá a dostane sa doslova všade. Tiež máva problémy s dutinami a slznými kanálikmi.
6. Ragdoll
Veľké huňaté plemeno mačiek, ktoré dosratá do výšky až 40 cm a máva aj do desať kíl. Má však veľmi pokojnú povahu, rada sa mazná, čiže k deťom je ideálna. Dokáže si k majiteľom vytvoriť silné puto, takže ju nenechávajte dlho samu. Odlúčenie jej nerobí dobre. Je to tiež veľmi inteligentné zvieratko.
Už len keď sa jej zadívate do očí, zamilujete sa do nej. Je prítulná, priateľská a vďačná za každé pohladkanie. Dokáže byť v byte aj sama, je nekonfliktná a prispôsobivá.
Nevýhodou môže byť veľkosť, rada sa prejavuje hlasom, takže nie je príliš tichá. Musíte počítať aj s pĺznutím, chlpy budú všade, takže ju treba aj pravidelne česať.
7. Posvätná birma
Ideálny člen rodiny s miernou povahou, ktorý nevyvoláva konflikty. Dokonca popiera zaužívaný stereotyp, že mačky sú odmerané a príliš nezávislé. Je to krotká mačka, dôverčivá, spoločenská a ľahko sa s ňou manipuluje. Miluje trávenie času s ľuďmi, nie je náročná, hoci občas je aktívna a rada sa hrá, čiže treba sa jej aj povenovať.
Skvelá mačka k deťom, keďže je trpezlivá, vyrovnaná. Dorastá do hmotnosti 2 až 6 kíl, má hustejšiu srsť, ktorá si vyžaduje starostlivosť.
Foto: Freepik.com, Pexels.com, Wikimedia/ようてい,
Wikimedia/Chris beli