Je známe, že Slovensko patrí medzi krajiny bohaté na prírodné zdroje podzemných minerálnych a pramenitých vôd. Naša voda z vodovodu je neškodná a odporúča sa bežne byť – ale je to naozaj tak? Koľko minerálky môžeme vypiť denne? Viacerí odborníci dávajú do pozornosti filtračné kanvice – sú však účinné? Ako nám pomôžu? A prečo by sme mali vodu vôbec filtrovať?
Pozor, toto nie je reklamný článok na filtračné kanvice, ionizátori ap. Ide o analýzu a tipy na zamyslenie, akú vodu budete preferovať.
Minerálky
Minerálne vody majú vo všeobecnosti vyšší a pramenité vody nižší obsah minerálov. Takže balené minerálne a pramenité vody z obchodu sú vhodným zdrojom na doplnenie deficitu vody a minerálov pri športe, ťažkej telesnej práci či vyčerpaní.
Určite však nie sú vhodné na každodenné dlhodobé pravidelné pitie. Ak vám teda napríklad v zamestnaní vozia balenú vodu a vy beriete jednu za druhou, zamyslite sa.
„Pri dlhodobom pití (nad 6 týždňov) minerálnej vody rovnakého typu a zvýšenej mineralizácie, je vhodné zvážiť konkrétny zdravotný stav organizmu hlavne v detskom veku a u dospelých s ochoreniami obličiek a srdca,“ píše sa na stránke Čo pijeme. „Stredne mineralizované minerálne vody sú vhodným doplnkom pravidelného pitného režimu.“
Voda z vodovodu
Už ste sa určite zamysleli nad tým, ako môže byť voda z vodovodu pitná. Áno, musí sa mechanicky a chemicky čistiť a upravovať, a to najmä chlórovaním a inými dezinfekčnými látkami. Inak to proste nejde a nechláchoľme sa, že „určite tam nič chemické nie je“.
Keď sa voda začala dezinfikovať, nevedelo sa veľmi o vedľajších účinkoch chlóru. Dnes však vedecké výskumy varujú pred rizikom vzniku karcinogénnych zlúčenín, ktoré sú výsledkom pôsobenia chlóru na živé organizmy vo vode.
Ďalšie zdravotné riziko predstavujú zvýšené koncentrácie dusičnanov a ťažkých kovov v pitnej vode v dôsledku narastajúceho používania dusíkatých hnojív v poľnohospodárstve, nakladania s priemyselnými odpadmi, starých vodovodných potrubí či automobilových splodín. Ide o ťažké kovy ako napríklad olovo a azbest.
Podľa oficiálnych zistení až 40% domácností je zásobovaných pitnou vodou, ktorá obsahuje nadmerné množstvo chlóru. A vyše 80% studní na Slovensku nespĺňa základné hygienické normy pre pitnú vodu.
Neškodná voda
Najjednoduchším spôsobom, ako si zlepšiť kvalitu pitnej vody, je jej prevarenie. Teplota varu vody je účinným dezinfekčným prostriedkom na odstránenie niektorých patogénov. Nedostatkom tohto postupu je, že prevarením vody nedokážeme eliminovať ťažké kovy, dusičnany ap.
Ak pijete bežne vodu z vodovodu, ktorá má v sebe chlór, nechajte aspoň nádobu s vodou postáť do nasledujúceho dňa. Ideálne je, ak večer prevaríte vodu počas päť minút bez pokrievky a do nasledujúceho rána necháte postáť.
Potom si dve tretiny vody zvrchu odoberte, a tú môžete piť. Spodnú časť vylejte.
Filtrovaná voda
„Filtrácia vody je účinný spôsob, ako získať kvalitný zdroj zdraviu prospešnej vody,“ tvrdia Peter Planieta, a Zuzana Marková v knihe Varíme s láskou. „V súčasnosti máme na našom trhu viaceré druhy zariadení slúžiacich na úpravu vody z vodovodu. Tieto zariadenia používajú rôzne filtračné vložky (filtre), pričom každá vložka odstraňuje len určitý druh kontaminujúcich látok. Vo väčšine zariadení je preto možné zvoliť si kombináciu filtračných vložiek, ktorá je schopná odstrániť viacero druhov kontaminujúcich látok. Niektoré filtre odstraňujú chlór, iné dezinfekčné látky, organické látky (napr. pesticídy), ale neodstraňujú napríklad ťažké kovy, anorganické látky (napr. dusičnany).“
Akú filtračnú kanvicu?
Filtračná kanciva nie je drahá a pritom je vhodným riešením úpravy pitnej vody. Nevyžadujú žiadnu inštaláciu ani údržbu. Vďaka svojmu malému objemu a hmotnosti sú praktickým a prenosným pomocníkom. Takže môžete si takú priniesť aj do zamestnania.
Životnosť filtračnej vložky je vždy uvedená na výrobku, výrobca na to myslí a je dobré sa tým riadiť. Väčšinou je to počet dní alebo množstvo litrov prefiltrovanej vody. Praktickým doplnkom je indikátor životnosti filtra, ktorý včas informuje o potrebe ďalšej výmeny.
Nevýhodou je nižšia kapacita – ak ste štvorčlenná rodina, rýchlo sa vyprázdni a nie každý „si spomenie“ na jej doplnenie 🙂 Ďalšou nevýhodou je častá výmena filtrov.
Prietokový vodný filter
Ďalšou možnosťou, ako si zabezpečiť naozaj neškodnú vodu priamo z vodovodu je prietokový vodný filter. Upravujú vodu tečúcu priamo z vodovodného kohútika. Na trhu existujú prietokové filtre, nazývané tiež filtre tretieho kohútika.
Podľa druhu znečistenia pitnej vody (dajte si urobiť analýzu svojej vody) a vašich potrieb si môžete zvoliť ľubovoľnú kombináciu filtračných vložiek.
Najjemnejšia filtrácia
Počuli ste už slovné spojenie reverzná osmóza? Je to najjemnejší spôsob filtrácie vody, ktorý prepúšťa iba molekuly vody. Všetky ostatné zdraviu škodlivé nečistoty, akými sú ťažké kovy, dusičnany, chlór či pôvodcovia bakteriálnych alebo parazitárnych ochorení, membrána neprepustí do filtrovanej vody. Potom sa táto voda obohatí o minerály.
Treba priznať, že táto metóda filtrácie má svojich veľkých prívržencov, ale aj zarytých odporcov. Je to moderná metóda, dokonalý filter na vodu.
„Takouto filtráciou sú však úplne alebo takmer úplne odstránené minerálne látky. Voda je demineralizovaná,“ upozorňuje Ing. Karol Munka, CSc. z VÚVH (Výskumný ústav vodného hospodárstva). „Mnohými vedeckými štúdiami z rôznych krajín sveta bolo zistené, že konzumácia takejto vody vedie k štatisticky významnému zvýšeniu ochorení a úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby, k odvápneniu kostí, pravdepodobne tiež k vzniku niektorých nádorov, náhlych úmrtí ako aj niektorým tehotenským komplikáciám. Reverznou osmózou sa však znižuje aj príjem iných, pre život dôležitých (esenciálnych) prvkov ako je vápnik a horčík, napr. meď, zinok, jód, mangán, kobalt a molybdén.“
Zásaditá ionizovaná voda
Zásaditá ionizovaná voda sa vyrába pomocou prístroja – tzv. ionizátora. Je to prístroj, ktorý elektrónmi obohacuje pitnú vodu (použijeme radšej filtrovanú), ktorá sa stáva ionizovanou a následne sa v prístroji oddeľuje na zásaditú a kyslú. Kyslá ionizovaná voda sa používa na dezinfekciu a kozmetické účely. Zásaditá (alkalická) ionizovaná voda je určená na pitie.
Medzi najväčšie výhody zásaditej ionizovanej vody patrí jej antioxidačná schopnosť. Je to schopnosť zneškodňovať voľné radikály, ktoré napádajú a poškodzujú naše bunky, čím dochádza k rôznym ochoreniam a starnutiu. Ďalšou výhodou je, že pomáha udržiavať prospešné zásadité prostredie v tele a zabraňuje nežiaducemu prekysľovaniu organizmu. Vďaka svojim výhodám sa stáva zásaditá ionizovaná voda čoraz populárnejšou na každodenné pitie.
Výborne to popísali autori v spomínanej knihe Varíme s láskou.