Prvý náznak škrabania v hrdle alebo jemné „pichanie“ v nose môže byť nenápadným signálom, že sa blíži nepríjemné stretnutie s prechladnutím, chrípkou alebo inou virózou. Nie vždy je však nutné za účelom rýchlej liečby siahať po časenke a poprosiť o lieky lekára. Prevencia je skvelým základom a dokáže zázraky.
Ktoré kroky môžete podniknúť, aby ste sa chrípke a inému podobnému ochoreniu vyhli?
Hygiena: malý krok pre vás, veľký krok pre vaše zdravie
Vedeli ste, že vírusy chrípky dokážu prežiť na tvrdých povrchoch až 48 hodín? Priemerný človek sa dotkne svojej tváre až 16-krát za hodinu. Preto je umývanie rúk teplou vodou a mydlom jednoduchý, no zásadný krok. Ak nemáte po ruke vždy mydlo, alkoholové dezinfekčné gély dokážu znížiť prenos vírusov až o 80 %.
Nechytať si oči, nos či ústa (nie vždy čistými rukami) – môže dramaticky znížiť šancu na infekciu. Takže ak máte nutkanie poškriabať si nos, radšej si vezmite loptičku na stláčanie stresu a potrebe jednoduchej rezervácie dobrej časenky sa možno vyhnete.
Podpora imunity: Vitamíny a pravidelný pohyb
Vaša imunita je ako dobre vycvičený bodyguard – ak ju zanedbávate, nečakajte, že včas zasiahne. Vitamín C je klasikou, no aktuálne štúdie naznačujú, že vitamín D môže byť ešte efektívnejší v prevencii ochorení. Zvlášť v zimných mesiacoch, keď slnko nevidíme častejšie ako Yettiho.
Dôležitý je aj pohyb – 30 minút miernej fyzickej aktivity denne (napríklad rýchla chôdza) posilňuje produkciu imunitných buniek. Ale pozor, intenzívny tréning na úrovni Ironmana môže naopak imunitu oslabiť, takže všetko s mierou!
Prečítajte si tiež
Recepty na imunitu.
Stačia tieto 3 suroviny a pár minút prípravy.
Regenerácia: Spánok a vodoliečba
Prekvapivo veľa ľudí podceňuje silu kvalitného spánku. Jeho nedostatok znižuje produkciu T-lymfocytov, ktoré sú zodpovedné za boj s infekciami. Takže miesto prebdetej noci nad seriálmi si radšej doprajte osem hodín spánku.
Skvelým pomocníkom na posilnenie zdravia je aj účinná vodoliečba. Striedanie teplej a studenej sprchy zlepšuje cirkuláciu krvi, čo podporuje transport bielych krviniek v tele. Okrem toho si môžete dopriať horúci kúpeľ s eukalyptovým olejom, ktorý nielenže uvoľní dutiny, ale vám zároveň aj zlepší náladu.
Dostatok tekutín a zdravá strava
Správna hydratácia pomáha vášmu telu vyplavovať toxíny a udržiava sliznice zvlhčené, čo je prvá línia obrany proti vírusom. Zázvorový čaj s medom a citrónom je navyše prírodným antibiotikom, ktoré povzbudí organizmus.
Nezabúdajte ani na stravu. Probiotiká v jogurtoch alebo fermentovaných potravinách zlepšujú črevnú mikroflóru, ktorá je kľúčová pre zdravú imunitu. Pridajte cesnak (prírodné antivirotikum) a budete vybavení na všetky vírusové fronty.
Redukcia stresu: Buďte „zen“ aj v decembri
Stres je nepriateľom číslo jeden, pokiaľ ide o imunitu. Zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý oslabuje prirodzenú obranyschopnosť tela. Ak už preto cítite, že na vás niečo lezie, doprajte si chvíľku na relaxáciu. Skúste dychové cvičenia, meditáciu alebo prechádzku na čerstvom vzduchu.
Štúdie navyše ukazujú, že smiech môže znížiť hladinu stresových hormónov a podporiť tvorbu protilátok. Takže si pustite dobrú komédiu, ktorá možno zaberie lepšie ako horúci čaj.
Pamätajte, že prevencia nie je len nudné opakovanie starých pravidiel – je to investícia do vášho zdravia a pohody.
Tieto informácie majú iba informatívny charakter a neslúžia ako náhrada liečby. V prípade pretrvávajúcich zdravotných problémov je najlepšie sa obrátiť na odborného lekára alebo lekárnika.
TS, foto: fizkes/adobe.stock.com