Ako podľa zvierat určíte predpoveď počasia? Odhaľte tajný svet počasia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ako sledujete predpoveď počasia? Len v telke po večernom spravodajstve? Z novín a webu? Alebo máte appku, kde vidíte dokonca radarové údaje a ako postupujú oblaky?
Určite viete, že aj zvieratá sú skvelými meteorológmi. Často sa spomínajú lastovičky, na ktoré sa dá naozaj spoľahnúť – ak poletujú nízko nad zemou, snažia sa uloviť hmyz, ktorý tiež lieta nízko a ten klesá, keď sa ide ochladiť. Je to naozaj tak? Ako podľa zvierat určíte predpoveď počasia? Ktoré živočíchy sú ešte spoľahlivé a u ktorých je to len mýtus? Odhaľte spolu s nami tajný svet počasia.

 

Tajný svet počasia

odhaľte tajný svet počasiaZačnime rýchlou exkurziou po zábavných, ale nepodložených pranostikách z minulosti.
Pred dažďom mačky kýchajú alebo ožívajú, psy sa umývajú za ušami alebo jedia trávu, zajace hľadia jedným smerom, ropuchy sa ponáhľajú k vode, kone naťahujú krky, prasatá sú nepokojné, jelene sa pasú skôr ako obyčajne, žlna sa smeje, havrany lietajú nakrivo…

Aj takéto „zvieracie predpovede“ spomína Tristan Gooley v knihe Tajný svet počasia. Vynikajúca príručka, ktorá veľmi detailne rozoberá rôzne aspekty počasia: reč oblohy, rosa a mráz, ako cítiť vietor. Tajomstvá oblakov, stromy, rastliny a zvieratá…

Ten zoznam by mohol pokračovať ešte dlho, ale on sa sústredil na spoľahlivé zvieracie znamenia. „Nám ide hlavne o to, aby to fungovalo,“ tvrdí Tristan. „Existujú teda tri druhy spoľahlivých zvieracích znamení počasia: individuálne zmeny správania, kolektívne zmeny a zvuky.“

 

ikona slnkoČriedy a stáda

Čriedy a stáda sa od maštalí odvážia viac vzdialiť vtedy, keď to vyzerá, že bude pekne, a keď prichádza zlé počasie, držia sa radšej bližšie. Keď im niečo hrozí, či už sú to dravce, alebo zlé počasie, držia sa pokope. Keď sú v bezpečí, rozptýlia sa.

Ak sa stádo hrčí v zákryte neďaleko farmy, znamená to, že o chvíľu sa zhorší počasie. Keď sa ovečky potulujú po kopčekoch, cítia, že na blízku nie je žiadne nebezpečné zviera ani sa neblíži zlé počasie.

 

ikona slnkoMačky a psy

tajný svet počasiaMačky a psy majú radi dážď, len keď sa naň prizerajú z úkrytu. Preto keď hrozí lejak, mačky sa rýchlo vracajú do domu. Psy sa takisto snažia ukryť do bezpečia, niektoré z nich veľmi energicky hrabú do zeme, akoby tam niečo hľadali.

 

ikona slnkoKone

Kone sa pred dažďom viac potia, a to by mohla byť pravda. Pred príchodom dažďa stúpa úroveň vlhkosti a zvieratá (ktoré sa potia) sa viac potia, keď je vlhký vzduch. Keď sa pot nechce odparovať, potíme sa ešte viac, aby sme sa ochladili. V saune nepolievame horúce kamene preto, aby tam bolo teplejšie, ale preto, že to dvíha vlhkosť a my sa začíname potiť.
Inak kone sa pred výraznou zmenou počasia cítia zraniteľné a sú bojazlivé.

 

ikona slnkoSlizniaky

Sú to nočné živočíchy, čo potvrdí každý záhradník, ktorý na ne striehol na úsvite. Aj cez deň ich však jedna vec vytiahne z úkrytu, a to je náhle ochladenie, ktoré predchádza letné prehánky a studené fronty. Keď denná teplota klesne pod 21 °C, niektoré slizniaky na výkyv zareagujú tak, že sa vyplazia spod kameňov. Keď teplota klesne ešte nižšie, vylezie ešte viac slizniakov.

 

ikona slnkoDážďovky

Určite ste už po daždi videli, že vyliezajú dážďovky. Ľudia si často myslia, že dážďovky vyliezajú, aby sa vo svojich tuneloch neutopili. Je to nezmysel. „Červík sa neutopí, pretože dýcha kožou a vo vode prežije aj celé dni. Vedci si myslia, že po daždi vyliezajú na povrch preto, lebo sa im vtedy dobre „cestuje“ na dlhšie vzdialenosti: keď sa plazia po mokrej zemi, nedehydrujú sa,“ vysvetľuje Tristan Gooley.

Možné je aj to, že im zvuk dažďových kvapiek pripomína krtkov a utekajú pred nimi na povrch. Rybári dážďovky chytajú a používajú ako návnady. Vedia nasimulovať zvuky a vibrácie, ktoré ich vyženú von. Ak si to chcete vyskúšať, jedna z metód spočíva v tom, že do zeme zapichnete kôl a režete doň pílou.

ako na vás vplýva počasiePrečítajte si tiež
Ako na vás vplýva počasie? Na telo, psychiku, spánok?

 

ikona slnkoPijavice

S prichádzajúcou búrkou sa znižuje tlak vzduchu, čo veľmi dobre odrážajú pijavice. Tie totiž dýchajú celým povrchom tela. Už počas toho ako búrka prichádza, sa znižuje hladina kyslíka v rieke. Preto sa pijavice usilujú vstrebať potrebný kyslík zo vzduchu tým, že vyskakujú nad hladinu. Ak teda uvidíte, že sú pijavice nápadne blízko hladiny, choďte domov, blíži sa búrka.

 

ikona slnkoVtáky

Keď je pekne a sucho, lesné vtáky hľadajú potravu na nižších konároch, a keď sa počasie zhoršuje, presunú sa vyššie. Keď je pekne, hniezdiace vtáky sa do svojho nocoviska vracajú neskôr. V oboch prípadoch ide o reakciu, nie o predpoveď, ale aj to je súčasť mozaiky.

odhaľte tajný svet počasia

 

ikona slnkoSomáre či sovy

Hovorí sa, že somáre pred príchodom zlého počasia híkajú, čo je občas nepochybne pravda, ale faktom je, že vydávaním zvukov nás varujú aj iné zvieratá.

Keď počujeme húkať sovu, berieme to ako výzvu na nočnú prechádzku. Často to potvrdzujú aj netopiere, v suchom teplom počasí sú aktívnejšie, pretože vtedy ulovia viac hmyzu.

 

ikona slnkoMotýle, chrobáky a včely

Keď stúpa teplota, motýle začínajú byť aktívnejšie a mnohé druhy mravcov sa pohybujú rýchlejšie.
Včela z úľa nevyletí hľadať potravu, pokiaľ je vonku menej ako 13 °C. Ako ortuť stúpa k 19 °C, včely sú čoraz aktívnejšie. Čmeliak sa snaží zohriať tak, že sa pritisne k teplému povrchu a natočí sa telíčkom k slnku.
Keď je príliš horúco, niektoré chrobáky sa zdvihnú, aby sa bruškom nedotýkali zeme. Na púšti sa iné chrobáky otáčajú bielymi bruškami k slnku.

odhaľte tajný svet počasia

 

ikona slnkoMravce

Keď si mravce stavajú okolo mraveniska múrik, prídu intenzívne dažde.
Pred búrkou prejavujú zvýšenú aktivitu aj usilovné mravce. Svoje mravenisko prestavujú tak, aby malo čo najkolmejšie steny. Takisto smerujú čo najrýchlejšie do mraveniska a zanechávajú len malé otvory na vetranie.

 

ikona slnkoCvrčky

Cvrlikanie cvrčkov signalizuje teplo a jeho frekvencia s ním dokonca priamo súvisí. „Jednotlivé druhy cvrčkov majú rôzne teplomery, ale pri teplote 13 °C cvrlikajú jedenkrát za sekundu a so stúpajúcou teplotou sa táto frekvencia zvyšuje,“ dodáva Tristan Gooley v knihe Tajný svet počasia.
Tristan je mimochodom akýsi prírodný navigátor, v čom má úžasné praktické skúsenosti. Viedol expedície na piatich kontinentoch, liezol na hory v Európe, Afrike a Ázii, plavil sa na malých člnoch cez oceány a pilotoval malé lietadlá do Afriky a Arktídy.
Je jediným žijúcim človekom, ktorý letel sólo a sám sa plavil cez Atlantik, a je členom Kráľovského inštitútu navigácie a Kráľovskej geografickej spoločnosti.

Tristan Gooley

Foto: naturalnavigator.com, vecteezy.com, unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.