Piesok zo Sahary. Škodí nášmu zdraviu? A ako správne očistiť auto?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V poslednom období k nám častejšie zaveje piesok zo Sahary, čo krásne vidieť najmä na autách. Takzvaný saharský piesok predpovedajú aj meteorológovia, keď nás upozorňujú na dopad drobných pieskových častíc. Niektorí ľudia sa pýtajú – môže to škodiť nášmu zdraviu, najmä dýchacím cestám? A čo autá? Tie sú vždy zaprášené, no niektorí robia pri ich čistení chybu a skracujú si tak životnosť svojho auta. Ako to treba robiť správne?

 

Piesok zo Sahary

„Postupne na viacerých miestach treba počítať s prehánkami či dažďom, ojedinele aj búrkami. Dážď pritom stiahne saharský prach na zem. Následkom toho budú špinavé autá, ale vlastne všetko, čo sa bude nachádzať vonku,“ zvyknú upozorňovať meteorológovia.

Ide síce o čoraz častejší prírodný úkaz, no objavujú sa rôzni konšpirátori a milovníci sprisahaní, ktorí vidia v prachu zo Sahary niečo „nekalé“. Vedci pritom nad takýmito hláškami len s úsmevom krútia hlavami – nie je to nič zvláštne. Saharský piesok sa jednoducho dostane do vysokých častí atmosféry, kde prúdi veľmi teplý tropický vzduch. Ten putuje až nad Stredozemné more a v dôsledku iných procesov sa vytvoria v atmosfére podmienky na zrážky. Tie v podobe kvapiek dažďa k nám „prinesú“ saharský piesok a dostane sa až na zem, autá, na parapety okien, ale aj na ľudí.

piesok zo sahary

 

Škodí prach zo Sahary zdraviu?

Prach zo Sahary môže na nás spadnúť spolu s dažďom – to je väčšina. Ale tiež „nasucho“, pomocou suchej depozície. Môže to byť až tona prachu za tri hodiny na kilometer štvorcový (pri daždi). Veľké problémy s púštnym pieskom mávajú napríklad v Číne, kde nosievajú častejšie rúška… Môže byť teda takýto saharský piesok zdraviu škodlivý?

Ak trpíte chronickými pľúcnymi ochoreniami, máte astmu, tak áno – vdychovanie drobných mikročastíc piesku vo zvýšenej koncentrácii môže spôsobiť dýchacie problémy. Takíto ľudia by sa mali pri predpovedi saharského piesku čo najviac zdržiavať doma, v krytých priestoroch.

U niektorých ľudí tiež môže podráždiť oči, ktoré nadmerne vysychajú. Tiež môžete pociťovať silnejšiu náchylnosť kýchať, kašľať, prípadne budete mať príznaky nádchy. Opatrní by mali byť aj ľudia alergickí na prach, tiež tí, ktorí nosia kontaktné šošovky.

Bežným zdravým ľuďom však neuškodí. U nás zatiaľ nie je koncentrácia a častosť taká výrazná ako v niektorých iných krajinách. Odborníci odporúčajú v čase, keď sadá na zem saharský piesok zvlhčovať sliznice, najmä nos a piť viac čistej vody. Do očí si pokojne dajte očné kvapky.

piesok zo sahary

 

Ako správne umyť auto od saharského piesku?

Samotné znečistenie vozidiel a iných predmetov nie je rizikové, len treba vedieť, ako ich čistiť. Nesprávnym postupom si totiž môžete narušiť a poškodiť lak auta, čo potom odstránite len finančne náročnejším preleštením karosérie. Prvá zásada znie – určite sa po saharskom piesku vyhnite umývacím boxom.

Vrstva prachu totiž v sebe ukrýva tvrdé mikročiastočky piesku, ktoré bez dôkladného predumytia auta tlakom vody spôsobia, že ak následne na auto siahnete kefou alebo umývacou rukavicou, spôsobíte na karosérii škrabance.

Takže myslite na dostatočný oplach vozidla pred samotným umývacím procesom. Prúd vody odplaví najväčšie voľné čiastočky piesku, ktoré by mohli spôsobiť škrabance. Stačí slabší prúd vody, nie prisilný, aby ste lak takpovediac nespálili v kombinácii s pevnými čiastočkami.

Po dôkladnom opláchnutí najhrubších čiastočiek prachu môžete pokračovať samotným napenením auta, nechajte ju chvíľu pôsobiť a potom umyte. Môžete si pomôcť aj mäkkými kefami alebo jemnými umývacími rukavicami. Začnite od hornej časti karosérie a postupne sa dostanete až k prahom a spodným častiam dverí a nárazníkov. Na záver si nechajte umytie pneumatík a celých kolies.

umývanie auta v zimePrečítajte si tiež
Umývanie auta v zime. Doma či v umyvárni? Tipy, na čo myslieť.

 

Môžem použiť stierače?

Odporúčame nepúšťať ich hneď, keďže pri väčšine áut začnú stierače stierať skôr, ako sa na sklo dostane voda. Mohli by tak poškriabať čelné sklopoškodia sa tiež gumičky stieračov. Preto radšej najskôr nalejte na čelné sklo vodu, povedzme z bežnej fľaše a opláchnite ho. Tiež stierače. Až potom ich spustite a doumývajte sklo.

piesok zo sahary

Foto: Vecteezy.com, Pexels.com, Freepik.com,
FB/AutoumyvarenParkovaciDom


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.