Jarabina vtáčia. Liečivé účinky a recepty na sirup, marmeládu i čaj

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste si ju už všimli. V lesoch, na rúbaniskách je to častá drevina. Ale aj na okrajoch parkov, v rámci mestskej zelene pritiahne jarabina vtáčia naše zraky kvitnutie od mája do júna a potom najmä na jeseň svojimi plodmi jasnočervenej farby. Vedeli ste, že sú jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C? Aj preto sa tejto drevine hovorí „pomaranče severu“. Len na jednu vec treba myslieť – za surova sú nejedlé, až škodlivé, pretože obsahujú kyanovodík. No ak ich viete spracovať, stanú sa neoceniteľným zdrojom spomínaného vitamínu a prospejú vášmu zdraviu.
Aké má jarabina liečivé účinky, ako ju bezpečne spracovať a dá sa spoľahlivo pestovať aj na záhrade? Poradíme – tiež pridáme recepty na marmeládu, sirup, aj čaj.

 

Jarabina vtáčia

Strom jarabiny môže dorásť až do výšky 20 metrov, dožíva sa 80 rokov, kvitne bledožltými kvetmi, ale najdôležitejšie pre nás sú spomínané plody. A nielen pre nás – živia sa nimi vtáky. Z plodov sa vyrába aj alkoholický nápoj „jarabinka“ a využívajú sa v ľudovom liečiteľstve.

V minulosti sa verilo, že jarabina má silné magické vlastnosti. Ako rituálnu rastlinu ju využívali už starí Slovania, Škandinávci a národy Ázie. Verilo sa, že má schopnosť ochraňovať od čarov, prekliatia a urieknutia. Ľudia ju používali na ochranu príbytkov i dobytka.

 

Liečivé účinky jarabiny

Jarabina má vysoký obsah vitamínu C, ktorý je dôležité pred zimou aj pre vtáctvo. Pre nás, ľudí, sa tepelnou úpravou troška z neho stráca, ale stále je to obrovský zdroj tohto vitamínu.
Produkty z jarabiny sa odporúčajú konzumovať pri problémoch s močovými cestami, zbavujú obličkových kameňov, podporujú trávenie a využívajú sa pri reumatizme.

Jarabina vtáčia obsahuje karotenoidy, kyselinu jablčnú, železo, vápnik, jód, flavonoidy – napríklad kvercetín (prírodné antihistaminikum) a tiež rutín, ktorý podporuje zdravie čriev.
V plodoch nájdeme aj triesloviny, pektín, magnézium, draslík, vápnik a fytoestrogény, čo sú látky podobné ženským hormónom. Aj preto v nich ženy kedysi hľadali pomoc pri neplodnosti a ženských ochoreniach.

jarabina vtáčia plody malvice

 

Ako spracovať jarabinu vtáčiu?

Zameriame sa teda na malvičky, oranžové až jasnočervené plody, ktoré rastú v hustých súplodiach od septembra do novembra. Obsahujú mnoho nutrične bohatých látok a vitamínov. Nejedzte ich teda surové – sú trošku trpké, suché a pri väčšom množstve by ste mali bolesti hlavy, prípadne aj zvracanie.

Využite ich však na prípravu chutných marmelád, kompótov, sirupov, ale aj sušené na prípravu čaju alebo likéru. Zbierajte zrelé plody, môžete ich nechať prejsť aj prvými mrazíkmi ako pri trnkách, či šípkach. Sušte ich najskôr na vzduchu a potom v rúre, aby si zachovali čo najviac prospešných látok.

 

ikona priborMarmeláda z jarabiny

Potrebujete 1 kg malvíc – umyte plody, zalejte vodou a varte do zmäknutia. Potom prepasírujte, pridajte 1 kg kryštálového cukru a povarte ako klasickú marmeládu. Môžete pridať pár klinčekov a kúskov škorice. Napokon naplňte do fliaš a sterilizujte ako bežnú marmeládu.

 

ikona priborČaj z jarabiny

Ideálny je na jeseň a v zime pri nachladnutí.
Zmiešajte 2 lyžice sušených jarabinových listov s 1 lyžicou sušených plodov čiernej ríbezle a 1 lyžicou sušených listov čiernej ríbezle. Zalejte horúcou vodou a nechajte odstáť cez noc. Potom pite ako bežný čaj.

 

ikona priborSirup z jarabiny

Najskôr si pripravte šťavu z malvíc: umyte zrelé plody a prelejte ich vriacou vodou. Pomeľte na mlynčeku a prepasírujte cez gázu. Získate šťavu ako základ pre sirup.

Vlejte ju do hrnca spolu s kryštálovým cukrom v pomere 1:1, čiže šťava z 1 kila plodov a 1kg cukru. Varte na miernom ohni a stále miešajte, až kým nezíska sirupovú konzistenciu. Nalejte do fľaštičiek a odložte na chladné, tmavé miesto.

Takýto sirup je výborný s vodou, sódou, môžete ním poliať lievance, zmrzlinu alebo ho užívajte samotný: 1 lyžica 3x denne. Má to protizápalové účinky, znižuje teplotu, pomáha pri reumatizme a obličkových kameňoch.

jarabina vtáčia

Listy a kvety
Môžete zbierať aj kvety, a to najmä v máji. Keďže obsahujú spomínané fytoestrogény, používajú sa pri menštruačných a klimakterických problémoch.

Listy zasa pomáhajú znižovať horúčku a podporujú látkovú výmenu. Dokážu pomôcť pri črevných a reumatických problémoch, ako aj pri problémoch s močovým ústrojenstvom. Znižujú vysoký tlak a upravujú hladinu cholesterolu v krvi.

liečivé bylinkyĎalšie články z rubriky BYLINKY.

 

Ako pestovať jarabinu?

Jarabina je krásna vlastne počas celého roka. Na jar bohato kvitne, v lete má nádherné svetlozelené listy, počas jesene sa listy premenlivo sfarbujú a potom sa pridajú jasnočervené plody, ktoré zostávajú na konárikoch pomerne dlho. Aj počas začínajúcej zimy.

Ak si ju chcete zasadiť v záhrade, nevyžaduje nejaké špeciálne podmienky: na pôdu je nenáročná, netreba hnojiť, ani pričasto polievať. Nemá príliš veľa škodcov, jedine vo vlhkejšom období sa môže vyskytnúť pleseň sivá. Hoci je dobre samoopelivá, vysádzajte viacero rastlín, aspoň 2 až 3.
Po výsadbe rodí pomerne skoro, bohato a pravidelne.

jarabina vtáčia kvet

Foto: Wikimedia, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.