Potraviny pre zdravú kožu. Odporúča známa speváčka a lekárka Marcela Laiferová

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno máte občas pocit, že vaša pokožka je suchšia, menej elastická, objavujú sa na nej škvrny, je popraskaná… jednoducho, aj pokožka potrebuje pre svoje zdravie tú správnu výživu. Odborníci vám odporučia sústrediť sa na potraviny ako mrkva, paprika, brokolica, špenát, ale aj melón, či mlieko. Výborné sú ryby ako losos, makrela, samotný rybí tuk.

Marcela Laiferová je nielen známa speváčka, veľmi úspešná (ako prvá napríklad získala Zlatú bratislavskú lýru a ako prvá nahrala veľkú LP platňu). No ako vyštudovaná lekárka sa zaoberá aj zdravím, rôznymi radami pre každodenný život. Napríklad aj v novej knižke Ako nájsť vnútorný pokoj, v ktorej ponúka množstvo užitočných rád a tipov.
Napríklad aj pre zdravú kožu.

Potraviny pre zdravú kožu

Toto je 8 potravín, ktoré by ste mali často zahrnúť do svojho jedálnička, tvrdí známa speváčka. Pripomína tiež, že základnou látkou je voda. „Pokúsme sa obmedziť kofeín, alkohol. Potrebujeme dostatok spánku a jesť menej cukru. Tak môžeme ísť cestou k zdravej koži,“ odkazuje.

1. Ľanové semienka

Obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Kyselina alfa-lipoová pomáha pri zápaloch kože, zároveň obsahuje vlákninu a antioxidanty. Dôležité je zapiť semienka dostatočným množstvom vody.

2. Avokádo

Má veľa antioxidantov alfa- aj betakarotén. Chráni kožu pred poškodením, zvyšuje hustotu kože a udržuje zdravé zafarbenie. Zároveň obsahuje vitamíny C a E, ktoré chránia pokožku pred UV žiarením. Omega-9 mastné kyseliny zasa zvlhčujú kožu.

3. Kokosový olej

Používa sa ako súčasť potravy i na priame ošetrenie pokožky, má antibakteriálne vlastnosti. Olej poskytuje tiež esenciálny tuk, ktorý sa ukladá pod kožu. Ak vaša koža predčasne redne, kokosový olej je dobrý prostriedok, ako tomu zabrániť.

potraviny pre zdravú kožu

4. Orechy

Sú skvelý zdroj vlákniny a mastných kyselín. Obmedzujú zápal a výskyt nádorov. Mandle, vlašské orechy, pekanové orechy prospievajú pleti. Najlepšie sú surové a nesolené. Pozor na rozumnú konzumáciu, ľahko sa po nich priberá, každý deň si ich doprajte len za priehrštie.

5. Ryby

Ako nájsť vnútorný pokoj Marcela LaiferováNapríklad losos a ďalšie ryby, ktoré žijú v chladných vodách oceánov, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Mäso z lososa obsahuje astaxantín, pôsobiaci ako prevencia kožných chorôb. „Zistilo sa, že mnohé ryby, aj losos, v dôsledku znečistenia vôd obsahujú ešte viac astaxantínu. Túto látku majú v tele i plameniaky, zafarbí ich perie naružovo. Ide o silný antioxidant, bráni výskytu voľných radikálov a je to jeden z najúčinnejších antioxidantov na svete,“ tvrdí Marcela Laiferová vo svojej knižke Ako nájsť vnútorný pokoj.

6. Chia semienka

Tieto ssemienka šalvie hispánskej pochádzajú z Mexika a sú zdroj rýchlej energie. Bohatý výskyt vlákniny, ale aj vápnika, medi, draslíka, horčíka, zinku a fosforu sú ďalšími zdravotnými benefitmi tejto potraviny. Zinok bráni vzniku akné. Horčík zlepšuje prietok krvi, reguluje hladinu cukru, posilňuje nervy. Pred konzumáciou semienka najprv namočte do vody a podrvte. Pridávajte ich do šalátov, nápojov, dodajú energiu a zabezpečia zdravú pokožku.

ako ráno vylepšiť svoju pleťPrečítajte si tiež
Vychytávky ako ráno vylepšiť svoju pleť.

7. Pycnogenol

Je to výťažok z francúzskej prímorskej borovice. Pôsobí proti oxidácii, poškodeniu bunkovej membrány a DNA, proti zápalom. Pôsobí aj ako opaľovací krém, znižuje počet vrások, ide o veľmi dôležitý výživový doplnok v starostlivosti o kožu.

8. Kyselina hyalurónová

Ide o molekulu, ktorá je súčasťou kože. Zadržiava vlhkosť, aby bola koža jemná a vlhká. Používa sa v plastickej chirurgii.

Foto: Freepik.com, Ikar


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.