Poznáte olivový čaj? Ideálny na imunitu, pri cukrovke aj proti anémii

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite poznáte čierny, biely, či zelený čaj. Tiež ovocný, rôzne zmesi, alebo zo sušených byliniek a rastlín, či listov – lipový, podbeľový atď. Je ich veľa. Ale skúsili ste už olivový čaj?
Nie je z olív, plodov – to je olej 😊
Tento čaj je z listov olivy a má mnoho priaznivých účinkov na naše zdravie. Ideálny je pri rôznych infekciách, na jeseň a v zime, počas chrípkovej epidémie ap.

Olivový čaj už od staroveku

Olivový čaj obsahuje veľa vitamínu C a je skvelý na posilnenie obranyschopnosti, bojuje proti infekciám. Využíval sa už v staroveku, takže nejde o nejaký nový trend, či módu, ktorá po čase odznie.

Už v starom Egypte ľudia využívali olivové listy na liečbu ochorení a považovali ich dokonca za symbol božskej moci. Verili v ich antibakteriálne účinky, aj preto ich používali na mumifikáciu faraónov.
V 19. storočí sa olivové listy využívali ako prostriedok na znižovanie horúčky a o pár desaťročí neskôr sa čaj z olivových listov používal na liečbu malárie.

Liečivé účinky

Na olivový čaj potrebujete olivové listy, ktoré sa vyrábajú parením a valcovaním čerstvo zozbieraných listov z olivovníkov. Potom sa listy sušia a krájajú – majú striebristo zelenú farbu a čaj po olivách aj jemne chutí. Taká sladkastá olivová chuť.

Podľa odborníkov olivový  čaj znižuje riziko srdcových chorôb, podporuje imunitný systém a pomáha pri chudnutí. Obsahuje oleuropeín, polyfenolový antioxidant, ktorý sa považuje za jednu z hlavných prospešných látok v tomto čaji. Štúdie ukázali, že nemusí mať len silné antioxidačné, ale aj protizápalové, antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti.

ScienceDirect píše o tom, že čaj z olivových listov naozaj pomáha pri posilnení imunity – spomína štúdiu, v ktorej vedci náhodne požiadali 32 športovcov zo strednej školy, aby počas deviatich týždňov užívali buď doplnok z olivových listov, alebo placebo. Študenti, ktorí dostávali doplnok, mali menej dní práceneschopnosti v porovnaní so svojimi rovesníkmi, ktorí užívali placebo.

Medzinárodná publikácia o výžive Nutrition Research zasa dodáva, že čaj môže byť prospešný aj pre ľudí s prediabetesom a cukrovkou. V jednej štúdii dospelí s prediabetesom, ktorí pili čaj z olivových listov 3x denne počas troch mesiacov, mali nižšiu hladinu cukru v krvi nalačno.

olivový čaj účinky a príprava

Ako si pripraviť olivový čaj?

Mimochodom, vedci tiež zistili, že ženy, ktoré denne pili čaj z olivových listov, mali vyšší počet červených krviniek, hemoglobínu a hematokritu. To je skvelá správa pre ľudí, ktorí sa liečia z anémie a iných porúch červených krviniek.
Zaujímavé je aj to, že olivový čaj na rozdiel od väčšiny druhov zeleného čaju neobsahuje žiadny kofeín.

Prečítajte si tiež
Olivový olej. Je skutočne najzdravší a najlepší?

A ako si ho teda pripraviť?
10 až 15 sušených olivových listov dajte do kanvice, zalejte 3dcl vriacej vody a varte na miernom ohni asi 10 minút. Potom odstavte, nechajte ešte 15 minút lúhovať a postupne chladnúť. Preceďte do pohára a pite.

Olivové listy kúpite v rôznych bio obchodoch, či na internete. Napríklad 40 g vrecko Korfu čaj z olivového lístia vás vyjde na necelých 6 eur.
Kúpite aj extrakt z olivových listov vo forme tabliet, ako výživový doplnok, ale rozhodne odporúčame čaj z listov.

Foto: Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.