Spíme, zívame, chrápeme a väčšinou sme praváci. Prečo?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spánok, zívanie, chrápanie a pravostrannosť – prirodzené javy, ktoré robíme tak automaticky, že nám ani nenapadne sa nad nimi zamyslieť. Alebo ich robiť inak. O ľudskej anatómii toho vieme veľa, ale niektoré veci sú stále záhadné. Prečo sa takto prejavujeme? Prečo vlastne spíme aj zívame? A prečo musíme aj chrápať? Je to dané geneticky alebo nás k tomu priviedol vývoj?
Prinášame vám 4 odpovede na 4 fenomény.

 

Prečo spíme?

Spánok potrebujeme všetci. Bez spánku nemôže existovať žiadna živá bytosť, umrela by. Človek priemerne prespí tretinu svojho života. Aj keď sa môže zdať, že v spánku telo odpočíva, opak je pravdou. Okrem toho, že usilovne pracuje nervová sústava (triedi myšlienky, ukladá nadobudnuté skúsenosti, obnovuje bunky), tak tiež dochádza k vyplavovaniu odpadových látok (baktérie, vírusy), opravujú sa mikrotrhlinky svalov a úponov, dopĺňajú sa zásoby minerálov a stopových prvkov.

Spánok je najprirodzenejšou a najúčinnejšou regeneráciou organizmu. Môže byť sprevádzaný bežnými i menej obvyklými poruchami spánku (časté budenie, zlé zaspávanie, pocit voľného pádu, námesačnosť, škrípanie zubami, rozprávanie zo spánku, atď.) Vždy záleží na dobre pripravenom okolitom prostredí, kvalite matraca a psychickom stave jedinca.

 

Prečo zívame?

Väčšinou zívame, keď sa nám chce spať, sme unavení alebo sa nudíme. Ultrazvukové vyšetrenia ukazujú, že už od 3. mesiaca zíva aj plod v matkinom bruchu. Hovorí sa, že nám chýba kyslík, ale nedávne vedecké výskumy to nepreukázali. Naopak zistili, že zívanie je reflex potrebný k ochladeniu mozgu, ktorý potom lepšie funguje. Počas zívania vzrastie tepová frekvencia aj objem vdychovaného vzduchu.
S nákazlivosťou zívania určite máte svoje skúsenosti. Je prenosné na všetky stavovce – od rýb po cicavce. Má dvojaké vysvetlenie:

  • Podľa neurológov za to môžu zrkadlové bunky v prednom mozgu, ktoré monitorujú pohyby a zvuky v okolí, a dávajú mozgu signál na ich napodobňovanie.
  • Podľa psychológov je zívanie prejav empatie upevňujúcej vzťahy medzi ľuďmi a jeho opakovaním sa ľudia mentálne prispôsobujú ostatným členom skupiny , v ktorej sa nachádzajú.
chrápanie

Čo pomáha proti chrápaniu? Žiadny alkohol, ani cigarety, zhodiť nadbytočné kilá, dodržiavať spánkovú hygienu a upraviť si polohu pri spánku.

Prečo chrápeme?

Chrápanie býva nepríjemné skôr partnerom než samotným postihnutým. Prejavuje sa pri spánku, ktorého kvalitu výrazne narušuje. Najčastejšou príčinou býva obezita, fajčenie, požitie alkoholu, choroby horných dýchacích ciest či spánkové apnoe. Zo spální väčšinou počujeme chrápať mužov, pretože ženy majú užšie hrdlo.

Ak chrápanie zasahuje do partnerského života natoľko, že sa ten druhý sťahuje do inej izby, je nutné to riešiť. V súčasnej dobe sa chrápanie dá celkom ľahko liečiť, len je potrebné poradiť sa s odbornými lekármi.

 

Prečo je väčšina z nás pravákov?

V minulosti bývali ľaváci považovaní za menej múdrych jedincov a preúčali sa za pravákov. Dnes už našťastie tento názor nepanuje, ale aj napriek tomu je viac ako 90% ľudí pravákov. Zdá sa nám to prirodzené a úplne normálne, pričom nikto presne nevie, prečo to tak je.

Do istej miery za tým stoja kultúrne aspekty, ale najbežnejšou teóriou je, že pravostrannosť súvisí s rečou – vzniká v ľavej polovici mozgu, ktorá je súčasne zodpovedná za pravú stranu tela. Ďalším možným vysvetlením je, že ju spôsobuje určitý gén. Ak v tele chýba, začne človek používať ľavú ruku.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.