Prečo vám cukety nedorastú a začnú hniť. Vyskúšajte triky skúsených záhradkárov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cukety sú v našich záhradách čoraz obľúbenejšie, pretože sú jednoduché na pestovanie a dajú sa spracovať na sladko aj na slano. Vedia bohato zarodiť, plodov je niekedy toľko, že ich nestíhate zužitkovať. No v istom období sa to akoby zlomí a hoci vám narastú malé cuketky, ďalšej už nedorastú a začnú od konca zahnívať. Prečo cukety nedorastú? Čo sa stalo a ako to riešiť? Máme pre vás niekoľko tipov od skúsených záhradkárov.

Prečo cukety nedorastú a začnú hniť?

Ak keď ste sa o ne starali, zalievali, dokonca pohnojili – odrazu vám nedorastú a začnú hniť. Niektoré silné dažde a krupobitie dokážu poškodiť aj dobre vyvinuté plody. No ak sa objavila hniloba, môžu tam byť viaceré príčiny a tie treba odstrániť.

Hniloba je často spôsobená hubami – plesni pomáha dážď a krupobitie, ktoré poškodzujú plody. Neostáva nič iné, len postriekať cukety proti plesni a v prípade potreby ich chrániť pred poveternostnými vplyvmi sieťkou alebo geotextíliou.

Podstatne väčšie problémy s hnilobou plodov a plesňou však môžu spôsobiť aj škodcovia. Každé, aj veľmi malé poškodenie plodov je vstupnou bránou pre plesne a iné choroby. Vtáky či slimáky môžu aj pri malom poškodení plodov prispieť k rýchlejšiemu nástupu cuketovej plesne.

Ak ste mali dobré počasie, chránili ste cukety pred ním aj pred škodcami, aj tak sa môže objaviť zahnívanie od špičiek – často hnijú, sú tam škvrny a sčernejú. V tomto prípade môže ísť o nedostatok vápnika, ktorý je typický skôr pre paradajky alebo papriky.

cukety-nedorastu-hniloba

Čo robiť pre záchranu cukiet?

V prvom rade skúste cuketu pravidelne zavlažovať – nie len v období sucha, alebo z času na čas. Nevyrábajte rastline stres. Pomôže mulčovanie v okolí rastliny. Kontrolujte tiež kvety a tie zvädnuté odstraňujte z konca plodov, aby ste ich ochránili pred prípadnou hnilobou.
Vyhnite sa nadmernému hnojeniu dusíkatými hnojivami, ktoré podporujú rýchly rast rastliny, ale zároveň si vyžadujú viac vápnika, čo následne zvyšuje riziko hniloby.

V záhradníctvach a v hobby marketoch nájdete veľa prípravkov proti plesniam. Ak ale chcete niečo prírodné, nechemické, vyskúšajte napríklad inteligentnú hubu. Ide o parazitickú hubu, ktorá hubí plesne, takže veľmi si na nej nepochutíte 😊, ale zato vám poslúži ako skvelý predátor, ktorý napadá plesne.

Inteligentná huba, alebo Pythium oligandrum, sa kedysi používala napríklad ako prevencia proti plesni na jahodách, ale dnes sa dá použiť na boj proti plesniam. Jej použitie je bezpečné a šetrné k životnému prostrediu. Nie je však lacný.

Ďalšia možnosť je domáci postrek. Ako prevencia výborne fungujú postreky z mlieka, cesnaku alebo cibule. Treba ich však často a pravidelne opakovať. Mlieko by sa malo riediť s vodou v pomere približne 1:2 a opakovať približne každých 7 až 10 dní.

kvasnice-drozdie-ako-hnojivo-na-rastlinyPrečítajte si tiež
Droždie ako hnojivo v záhradke.
Prinesie vám viac plodov, ktoré budú zdravšie.

Nedostatok vápnika však nevyriešite okamžite. Aj keď rastlinám dodáte potrebné minerálne látky, pokazené plody s tmavnúcimi špičkami už nezachránite. Plody sa však dajú konzumovať. Odstráňte len napadnutú časť a cukety hneď spracujte.

Na podporu rastlín používajte hnojivá s obsahom vápnika, ktoré rastliny dokážu rýchlo zužitkovať. Vaječné škrupiny sú síce fajn, ale túto schopnosť určite nemajú.

Pozrite si video YT kanálu Záhrada v meste,
ako sa autor stará o svoje cukety:

 

Zdroje: LepšíDeň.sk, floranazahrade.cz,
chalupari-zahradkari.cz


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.