Raj a exotika na pôde EÚ. Francúzske zámorské departmenty (TIP na dovolenku)

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že na tropickej pláži v Karibiku alebo v pralesoch Južnej Ameriky môžete stáť na pôde Európskej únie a platiť eurom? Presne to umožňujú francúzske zámorské departementy – územia, ktoré sú oficiálnou súčasťou Francúzska, aj keď ležia tisíce kilometrov od Paríža.
Každoročne priťahujú tisíce turistov, či už je to Réunion, Guadeloupe, Martinique, Guyana či Mayotte – mnohí ich považujú za rajskú záhradu, exotiku v pravom zmysle slova.
V našom seriáli TIP na dovolenku si predstavíme všetkých päť a pridáme aj tipy, čo vidieť vo Francúzskej Polynézii (Tahiti) a tiež v Novej Kaledónii.

Nádherné francúzske zámorské departmenty

Francúzsko má päť zámorských departementov a regiónov (DROM). Sú to plnohodnotné časti krajiny, s rovnakými právami a zákonmi ako kontinentálne Francúzsko. Ich obyvatelia sú francúzskymi (a teda aj európskymi) občanmi, používajú euro a francúzštinu.

Tieto departmenty sú výnimočné ako dovolenková destinácia najmä preto, že je to exotika bez víz a meny navyše, stačí občiansky preukaz a euro. Sú tam kvalitnejšie francúzske služby a zdravotníctvo, no v tropickom prostredí. Menej turistov než v bežných exotických destináciách a ideálne lokality na poznávacie dovolenky, ekoturizmus, aktívny oddych aj plážový relax.

1. Guadeloupe

Súostrovie v Karibiku s nádhernými plážami, sopkami a dažďovými pralesmi. Turisticky obľúbené, no menej preplnené ako iné karibské destinácie. Skvelé pre ekoturizmus a potápanie.
Prenajmite si auto a preskúmajte oba hlavné ostrovy – Grande-Terre (pláže) a Basse-Terre (príroda).

Guadeloupe tvoria dva ostrovy, ktoré od seba oddeľuje morská úžina.
Grande-Terre je vápencový, plochý a vyprahnutý. Pokrývajú ho plantáže cukrovej trstiny, lemujú pláže bieleho piesku a všade naokolo koralové útesy.

Basse-Terre je zasa divokejší, dominuje mu sopka Souffriere vysoká 1 467 metrov. Na väčšine územia sa rozprestiera neobyčajne krásny tropický les považovaný za siedmy Národný park Francúzska.

Okrem bežných prechádzok a turistiky sa možno venovať vodným športom, chytaniu veľkých rýb, potápaniu, kaňoningu alebo si dopriať trošku kultúry. Návšteva múzea, liehovaru, prípadne účasť na niektorom sviatku – pomôže rýchlo sa vžiť do miestnych tradícií a atmosféry, ktoré si každý čoskoro zamiluje.

Na vodných farmách vám porozprávajú, ako sa pestujú „ouassou“, riečne raky. V parku Mamelles objavíte flóru a faunu, akú ste ešte nevideli. A v Montagne aux Orchidées sa pred vami ukáže rozľahlá trojhektárová záhrada s najrôznejšími drevinami.

„Ak milujete kávu, skutočne kvalitnú kávu, určite sa zastavte v múzeu kávy v Bonifier,“ odporúča miestny sprievodca Jean-Luc. „Dozviete sa nielen všeličo o histórii pestovania kávy, ale budete mať aj príležitosť ochutnať tento lahodný mok, 100-percentnú Arabicu,“ pozýva.

guadeloupe-plaz-grande-anse-francuzske-departmenty

Pláž Grande Anse

2. Martinique

Jedna z perál Malých Antíl, idylická scenéria len kúsok od Dominikánskej republiky a Ostrova Sv. Lucie na hranici Atlantiku a Karibského mora.

Elegantnejšia karibská sestra Guadeloupe s nádychom francúzskej kultúry a karibského šarmu. Miesto, kde sa mieša rum, kreolská kultúra a francúzsky šik. Destinácia vhodná na gurmánsku dovolenku, pláže aj poznávanie prírody.
Ochutnajte miestny rum z destilérií ako Habitation Clément, navštívte botanickú záhradu Jardin de Balata.

Severná hornatá časť je zarastená tropickými lesmi, ktoré sú ideálnym cieľom zdatných športovcov. Na juhu sa zasa striedajú plantáže cukrovej trstiny, háje ananásových a banánových paliem, plantáže kávy, kakaa a korenia.

Všetky tie políčka zostupujú z menších i väčších kopčekov priamo do tyrkysového mora s plážami jemného piesku. A vo vzduchu sa vznáša zmes vôní klinčekov, škorice, vanilky a muškátového orecha.

Ak sa niekomu v tejto krajine omamných vôní a hýriacich farieb nechce leňošiť, môže celý deň veslovať, ponárať sa do lagúny, prenikať do tajomstiev mangrovníkových lesov, kde rastú stromy s nadzemnými koreňmi. Alebo objavovať neosídlené ostrovčeky. Bola by veľká škoda vynechať fantastickú exkurziu na morskom kajaku na južnom myse Cap Chevalier v Saint-Anne. Stojí to za to.

martinique-diamantova-plaz

Diamantová pláž na Martinique.

3. Réunion

Ostrov v Indickom oceáne, východne od Madagaskaru. Krásne miesto so sopečnými pohoriami, džungľami a vodopádmi. Ideálny cieľ pre aktívnych cestovateľov – trekking, canyoning, paraglide.
Réunion je známy svojou pohľadnicovou ponukou – krásne pláže so žltým alebo čiernym pieskom, kokosové palmy, vodopády, priezračná voda, hornatá sopečná príroda popretkávaná krátkymi dravými riečkami, ktoré sú rajom pre rafterov.

Kto sa chce nechať omámiť touto atmosférou, nech sa vydá na jeden z mnohých okruhov, ktorý vedie z tropických záhrad do botanických, z arboréta na pestrý trh, z poľnohospodárskeho múzea do cukrovaru či liehovaru.

Je to ostrov s divokou prírodou, ktorý však víta návštevníkov prívetivo a s otvorenou náručou. Hneď po príchode si treba vyžiadať brožúrku Réunion des saveurs at des senteurs (Vône a chute Réunionu), kde je skutočne všetko.

A nezabudnite si pozrieť múzeum vanilky, pretože práve na Réunione sa vyrába tá najlepšia vanilka na svete. Možno vám jeden z pestovateľov Alain de Floris aj vysvetlí, ako sa v troch etapách pestuje a spracováva. „Treba myslieť na to,“ pripomína, „že vanilka je ako víno. Čím sú struky staršie, tým sú lepšie. A tiež treba dodržiavať niekoľko zásad, ako je čas a teplota vody, ktoré sú základom na správnu fermentáciu.“

reunion-francuzsky-department

Hornatý Réunion.

4. Mayotte

Ostrov, o ktorom ste asi až tak veľa nepočuli. Nachádza sa v Indickom oceáne medzi Madagaskarom a Mozambikom a je to doslova tropický klenot. Najmenej známy z departementov, ale nádherný tropický raj s lagúnami, korytnačkami a koralmi.

Mayotte je obklopený jednou z najväčších a najzachovalejších lagún na svete, chránenou koralovým útesom. Ponúka perfektné podmienky na šnorchlovanie, potápanie a pozorovanie morského života.  Možno tu vidieť morské korytnačky, delfíny, manty, a sezónne aj veľryby.

Mayotte je islamský región, no zároveň európsky – čo vytvára zaujímavý mix. Tradičná architektúra, miestne trhy, orientálna kuchyňa s koreninami, kokosom a ryžou…to všetko si môžete užívať plnými dúškami.

balíte batožinu do lietadla?Prečítajte si tiež
Balíte batožinu do lietadla
a nepoznáte rozmery a váhový limit?

Ostrov je vulkanického pôvodu a ponúka zelené pohoria a dramatické výhľady. Výstup na Mount Choungui (594 m n. m.) je jedným z najkrajších zážitkov s panorámou ostrova a lagúny. Odporúčame aj jazero Dziani, kráterové jazero s výraznou zelenou farbou a sopečným dnom.

Ostrov má rozsiahle mangrovové pobrežia, ktoré môžete preskúmať pešo alebo kajakom. Pozrite si aj pláž N’Gouja, ktorá je známa tým, že na nej voľne plávajú morské korytnačky len pár metrov od brehu. Tiež výborné miesto na relax, šnorchlovanie, alebo pozorovanie západu slnka.
Úžasné sú miestne dediny a mešity. Odporúča sa navštíviť dedinu Bandrélé alebo Sada, kde zažijete autentický vidiek a kultúru.
Prípadne skúste výlet loďou po lagúne za delfínmi, veľrybami (v sezóne júl – september) a koralovými útesmi.

krajina-mayotte-francúzske-departmenty

Typická príroda na Mayotte.

5. Francúzska Guyana (Guyane)

Divoká a fascinujúca Guyana leží na severovýchodnom pobreží Južnej Ameriky, medzi Surinamom a Brazíliou. Takmer celé jej územie je zarastené amazonským pralesom, ktorým pretekajú široké rieky. Aj preto Guyanu volajú zelený departement.

Ak aj ste typom dobrodruha, pozor! Vstúpiť do tejto takmer panenskej prírody znamená vnoriť sa do sveta plného tajomstiev a nástrah. Najlepším spôsobom, ako ho objavovať, je po vode na malej loďke – piroge.

Na Guyane možno stretnúť ľudí rôznych etník, od juhoamerických Indiánov po Buschenegov, ktorí stále žijú spôsobom svojich predkov. Je to miesto ako stvorené na čarovné prechádzky, kúpanie alebo chytanie rýb.

Divokú prírodu možno objavovať aj z plachetnice a doplávať až k zeleným ostrovom Salut, kde sa kedysi nachádzala jedna z najslávnejších väzníc na svete. Na Guyane postavili v roku 1966 francúzske Vesmírne stredisko.

Túto úžasnú základňu, z ktorej odpaľujú rakety a satelity, možno navštíviť na pobreží medzi ústím riek Kourou a Sinnamara. Je veľmi zaujímavé sledovať kontrast medzi špičkovou technológiou a pôvodnými indiánskymi polokočovnými kmeňmi.

vesmírne-stredisko.guyana

6. Francúzska Polynézia….

Francúzska Polynézia je jednou z najznámejších zámorských oblastí Francúzska – a zároveň snom mnohých cestovateľov. Je to tropický raj rozprestierajúci sa v Tichom oceáne, s bielymi plážami, tyrkysovou lagúnou, palmami a ikonickými bungalovmi nad vodou.
Ide o zámorské spoločenstvo Francúzska, má 5 súostroví a vyše 100 ostrovov, úradným jazykom je francúzština, platí sa eurom a politicky ide o autonómne územie, ktoré však patrí pod francúzsku suverenitu.

Najznámejšie ostrovy sú Bora Bora, Moorea, Raiatea a Taha´a, Tuamotu atoly a najväčší ostrov a hlavná vstupná brána Tahiti.

dovolenka so zvieraťom Lenka GéhryPrečítajte si tiež
Dovolenka so zvieraťom. Praktické tipy,
keď cestujete s domácim miláčikom.

…a exotické Tahiti

Vysnená destinácia uprostred južného Pacifiku. Tahiti je jeden zo 130 ostrovčekov a atolov Francúzskej Polynézie. Tento malý raj ovievaný vetrami alizés je vlastne sopečným útvarom, ktorého vrcholky sa strácajú až v oblakoch.

Obklopujú ho koralové útesy, tyrkysové lagúny a krásne pláže s čiernym alebo bielym pieskom. Ostrov je ako stvorený na rozprávkové medové týždne.

milan-rastislav-stefanik-na-tahiti

Štefánik na Tahiti

Hýriaci množstvom farieb očaril dokonca aj maliara Paula Gauguina (známy je jeho obraz Dve tahitské ženy) či generála Milana Rastislava Štefánika (fotografia nahej mladej ženy, ktorú urobil v roku 1910 na Tahiti, je údajne prvý fotografický akt v Česku a na Slovensku).

Kto sa už nasýti prekrásnou prírodou a dostane chuť na niečo iné (čo je veľmi nepravdepodobné), môže sa oddávať rôznym druhom športu: golfu, peším túram, jazdectvu…

Tahiti je však predovšetkým rajom potápačov. Modrá farba trblietajúca sa všetkými odtieňmi, útesy, prielivy, skalné výbežky – to všetko vidieť nad hladinou. Kto sa ponorí do priezračnej vody, doslova zatají dych.
Francois Popet je tu už sedem rokov inštruktorom potápania a hovorí, že keď už sa na Tahiti niekto dostane, podmorský svet si rozhodne nemá nechať ujsť. „Stretnete sa s húfom motýlikových rýb, nebudete môcť odtrhnúť oči od kamenných kvetov a vlniacich sa živočíchov. Nádherné, nadpozemské,“ rozplýva sa.

zoznam, čo si zbaliť na dovolenkuPrečítajte si tiež
Čo si zbaliť na dovolenku? Tu je kompletný zoznam.

7. Nová Kaledónia

Nová Kaledónia je síce francúzske zámorské územie, ale nie je departementom. Je to špeciálne zámorské spoločenstvo (Collectivité sui generis) so širokou autonómiou a vlastným politickým štatútom. Napriek tomu zostáva súčasťou Francúzska, a teda aj Európskej únie (hoci s výnimkami), používa euro a francúzštinu.

Nachádza sa prakticky úplne na „konci sveta“ uprostred južného Pacifiku. Pretiahnutý ostrov obmývaný smaragdovými vodami. Je tu najväčšia lagúna na svete a je to jeden z najbohatších tropických lesov zemegule.

Majestátna príroda, ktorá je výsledkom búrlivého tektonického vývoja. Nová Kaledónia je krajinou extrémov – na východnom pobreží rastie bujná vegetácia, kokosové palmy, liany, kvety hrajúce farbami. Západ ostrova zasa pokrýva savana.

Podľa profesionálneho sprievodcu Patricka Temauryho je poznávanie ostrova najlepšie začať v mestečku Nouméa. Odtiaľ možno ísť k majáku Phare Amédée, ktorý si ešte pamätá bývalý Port de France. Tak sa pôvodne volalo hlavné mesto.

Len čo opustíte mesto, otvorí sa pred vami svet dobrodružstiev. Z rozľahlých fariem stockmenov, kovbojov západného pobrežia, sa dá na koni vyraziť do Chaine Centrale, kde uprostred úchvatnej prírody žijú miestne kmene. Na východnom pobreží je zase svet trópov so zelenými údoliami, ktoré sú plné obrovských paliem.

No a to najlepšie na koniec – na typickom člne sa dá doplaviť k ostrovu Ile des Pin. V srdci tohto raja s krištáľovo priezračnou vodou čakajú na návštevníkov tradičné tance. „Pridajte sa, ak máte chuť…“ pozýva hostí sympatický Patrick. Odoláva sa len ťažko, najmä keď viete, že v Európe o slovo sa hlási zima a mráz zachádza až za nechty.

koralovy-utes-nova-kaledonia

Nová Kaledónia a nádherný koralový útes.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, martinique.org, wikimedia/Sapakagadewmoinjadiw
wikimedia/Yves Picq,  DLR German Aerospace Center,
wikimedia/Rolland Pomaret, wikimedia/Bastien Preuss


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.