Reč tela. Ako konáme a pôsobíme? A čo si všímať na druhých?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy máte občas pocit, že stretávate idiotov? A čo je ešte horšie, neraz musíte s nimi spolupracovať, obchodovať alebo komunikovať?
Žiaľ, kontakt s takýmito ľuďmi vyčerpáva, ubíja a znechucuje, no nemusí to tak byť. Nie vždy musí múdrejší ustúpiť, ako sa zvykne hovoriť. Ak poznáte triky a zásady, ako jednať s „idiotmi“, máte vyhraté. Ak viete, čo hovorí ich reč tela, viete sa pripraviť a správne reagovať.

Švédsky lektor Thomas Erikson, ktorý za posledných dvadsať rokov vyškolil takmer 5000 manažérov, aby sa stali lepšími a výkonnejšími, má vynikajúce prirovnanie:
Vzorce správania sú ako kufrík s náradím. Všetky sú dôležité. Nástroj môže byť v jednej chvíli správny, inokedy zase nevhodný. Záleží podľa situácie. Trinásťkilové kladivo je skvelé na rozbíjanie stien, no pri vešaní obrazu na chodbe vám asi veľmi nepomôže.“
Erikson napísal úžasnú knihu Obklopený idiotmi, v ktorej sa venuje práve praktickým tipom, ako lepšie komunikovať, odhadnúť ľudí a pochopiť druhých.

 

REČ TELA – ako konáme a pôsobíme?

kniha Obklopený idiotmiMimochodom, Thomas Erikson v spomínanej knihe rozdeľuje ľudí na štyri skupiny.
Červení sú dominantní a panovační.
Žltí sú sociálnejší a majú v sebe viac optimizmu.
Zelení sú uvoľnenejší a kamarátski.
Modrí zasa oplývajú analytickým myslením a presnosťou.
V každom z nás sú vraj dve farby. Výborne to celé vysvetľuje v knihe – ako sa jednotlivé skupiny správajú, ako s nimi komunikovať, prispôsobiť sa alebo si presadiť svoje. Tiež dopĺňa, kto s kým lepšie vychádza, čo nás na druhých skupinách najviac rozčuľuje a výborná je kapitola o reči tela.
Nižšie si pozrime niekoľko postrehov, ktoré si môžete všímať na druhých.

Unikátna reč tela
Možno ste nevedeli, ale náš jazyk obsahuje okolo 100 000 slov. Pravidelne používame asi 5 000, z toho približne 1 000 v každodennej komunikácii.
A teraz pozor! Reč tela využíva podľa niektorých vedcov takmer 700 000 signálov. To je obrovské množstvo, však? Ale stačí vám poznať aspoň niektoré, aby ste vedeli lepšie odhadnúť toho druhého.
Nezabúdajte však, že reč tela výrazne ovplyvňujú faktory ako aktuálny stav mysle, konkrétna situácia či pocit bezpečia, alebo nebezpečenstva. Čiže vždy to treba zasadiť do kontextu.

ikona bublina1. Držanie tela

Uvoľnené, prirodzené, no nie ochabnuté držanie tela sa všeobecne vníma ako prejav sebavedomia. Zvädnutý postoj vyvoláva dojem rezignácie a sklamania.
Za vzpriameným, až akoby dreveným držaním tela vidíme dominanciu niekoho, kto sa dožaduje rešpektu. Môže to však byť aj výsledok armádneho výcviku.

 

ikona bublina2. Pohľad

Oči používame rôznymi spôsobmi. Vyhýbavý pohľad zvyčajne naznačuje, že daná osoba by bola najradšej niekde úplne inde. Niektorí ľudia hľadia druhým do očí bez žmurknutia. Výsledný dojem je teda úplne iný. Hovorí sa, že klamári často uhýbajú pohľadom. Ibaže vedia o tom aj oni, takže tí najhorší sa niekedy naučia pozerať priamo do očí aj pri veľkej lži. Nič teda nie je také očividné. O klamstve skôr napovedá opakovaný dotyk na krku.
Pri nepríjemných pocitoch si mnohí ľudia dávajú ruky k tvári. Ak potrebujú premýšľať, často na chvíľu privrú oči.

reč tela a pohľad

 

ikona bublina3. Hlava a tvár

Pri rozprávaní zvyčajne prikyvujeme alebo krútime hlavou podľa toho, či súhlasíme, alebo nie. Ak počúvame veľmi pozorne, niekedy ju nakláňame na stranu.
Zvesená hlava alebo zvraštené čelo signalizujú smútok či depresiu. Ak nás niečo pobaví, dvíhame obočie. Ak sa nám niečo nepáči, krčíme nos. Na tvári máme dvadsaťštyri svalov a ich možné kombinácie sa ani nedajú zrátať.

 

ikona bublina4. Ruky

Toto je klasika. Ako silno trasiete druhým ruku pri pozdrave? Jednoduché podanie ruky prezradí o človeku veľmi veľa. Mdlý dotyk môže indikovať submisívnu osobnosť, takže ak je to tak aj u vás, mali by ste trochu viac pritlačiť.
Na druhej strane, pevný stisk poukazuje na odhodlanie. Tí, ktorí tlačia až priveľmi, by radi patrili do druhej kategórie, no sú skôr v tej prvej. Zaťaté päste zvyčajne nenaznačujú nič dobré a často sú prejavom agresivity.
Niektorí nervózni jedinci zbierajú z oblečenia vlasy alebo nitky, čo znamená, že by oveľa radšej venovali pozornosť niečomu inému. Zopäté dlane za chrbtom vyjadrujú silu a bezpečie.

Pri odhaľovaní klamára je oveľa účinnejšie sledovať, či si nedáva dlaň na hruď, najmä pravú, a rozhorčene nevzdychá, ak ho niekto obviní z klamstva. Ja a klamať? Ako môžeš o mne povedať niečo také?
Takýmto vyhlásením si chce posilniť úprimné vyžarovanie, no v skutočnosti okamžite zalarmuje všetkých naokolo. Ako gesto je totiž zbytočné, ba priam prehnané. A určite podozrivé.

reč tela a podanie rúk

 

ikona bublina5. Priestor

Každý človek potrebuje osobný priestor, niečo, čo patrí iba jemu. Týka sa to aj vzdialenosti, ktorú si udržiavame od druhých pri rozhovore, čo je zvyčajne od jedného do troch metrov. Osobná zóna označuje priestor medzi ľuďmi, ktorí sa poznajú. Sociálna zóna vzniká pri komunikácii medzi cudzími osobami. Toto všetko však závisí aj od kultúry. Na severe Európy je osobná zóna určite väčšia ako v stredomorských krajinách.

chyby v reči telaPrečítajte si tiež
Ako napraviť časté chyby v reč tela?

Spoznať reč tela je naozaj silná zbraň. Viete dekódovať náladu dotyčného, jeho postoj, zmenu prístupu ap. Ak si viete všímať jeho gestá, mimiku, postoj, dostanete sa do lepšej pozície. Nie že by ste ho prekukli a zneužili to. Poznanie reči tela robí komunikáciu efektívnejšou.

Spomínaná kniha Obklopený idiotmi je zábavná príručka, ktorá môže zmeniť váš spôsob komunikácie, nech je na druhej strane ktokoľvek: kolega, partner alebo partnerka, šéf, či otravný úradník. A čo je možno ešte lepšie, vďaka tejto knihe sa veľa dozviete sami o sebe, z nadhľadu spoznáte svoje silné aj slabé stránky.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.