Smiech lieči. Ako a prečo funguje terapia smiechom?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte klaunov s červenými nosmi, ktorí chodia rozosmievať deti do nemocníc? Hovoria im aj zdravotní klauni a my sme ich zažili naživo. Autenticky a boli úžasní. Zo združenia Červený nos. „Prinášame radosť a smiech. Veríme v krásu ľudských emócií. Smejeme sa sami zo seba a vytvárame magické momenty, ktoré podporujú radostnejší pohľad na svet aj pre iných,“ tvrdia. A naozaj – smiech lieči. Nielen duševne, ale je dokázané, že má pozitívny vplyv aj na náš organizmus. Prečo vlastne funguje terapia smiechom?

 

Terapia smiechom

Priekopníkom terapie smiechom bol Norman Cousins. Diagnostikovali mu smrteľné ochorenie nazývané ankylozujúca spondylitída, čo je degeneratívne ochorenie spôsobujúce rozklad vláknitého tkaniva, kolagénu, viažuceho bunky navzájom.
Po takmer úplnom ochromení, s vyhliadkou iba na niekoľko mesiacov života Cousins odišiel z nemocnice, nasťahoval sa do hotela a zohnal si všetky kazety s veselými, vtipnými až grotesknými nahrávkami, ku ktorým sa dostal.
Boli medzi nimi populárne seriály, staré filmy bratov Marxovcov, všetky možné televízne zábavné relácie, sitkomy, bláznivé komédie a grotesky.

Prvú noc sa smial tak, že dokázal stimulovať chemické látky vo svojom tele a spať niekoľko hodín bez pocitu bolesti. Keď sa bolesti vrátili, znovu si pustil video a smiech mu zase umožnil spánok bez bolesti.
Pozoroval zmeny na svojom tele a meral si krvnú sedimentáciu, čo je kľúčový údaj pri zápale a infekcii, a zistil, že hodnoty klesli po pozeraní filmov minimálne o 5 bodov. Prehrával si tie videokazety znova a znova a smial sa tak nahlas, ako len vládal.
Po šiestich mesiacoch tejto terapie smiechom, ktorú si naordinoval sám, lekári s ohromným prekvapením zistili, že je vyliečený!

červený nos terapia smiechom

 

Smiech lieči

Tento neuveriteľný výsledok viedol k tomu, že Cousins vydal knihu Anatomy of Illness (Anatómia chorôb). Tým inicioval rozsiahly výskum fungovania endorfínu, ktorý sa pri smiechu uvoľňuje z mozgu a má podobné zloženie ako morfium a heroín.

Cousinsov prípad demonštruje, že smiech má sedatívny účinok a spúšťa imunitný systém, chrániaci človeka pred ochorením. Už 10 minút smiechu od srdca mu umožnilo dve hodiny spánku bez pocitu bolesti. Jeho pokus, ktorý potom opísal knižne, bol v medicíne prelomový a vysvetľoval, prečo sú šťastní ľudia len zriedka chorí. A že nešťastní, utrápení ľudia, naopak, vyzerajú akoby boli stále chorí.

Keď Norman Cousins v roku 1990 zomrel, mal už stovky vyznamenaní vrátane Medaily mieru OSN a 49 čestných doktorátov za netradičné spôsoby liečby. Takže smiech lieči, skutočne je zdravý a kto sa smeje… proste vydrží viac 🙂

zápisník plný optimizmuPrečítajte si tiež
Zvýšte svoje šance na úspech. Zápisník plný optimizmu.

 

Ako a prečo to funguje?

Emócie majú v ľudskom tele konkrétnu podobu látok, nazývaných peptidy. Candance Pertová vo svojej knihe Molekuly emocí opisuje, ako endorfíny peptidy vyprodukované smiechom prúdia v tele a majú priamy vplyv na telové systémy vrátane imunitného. Vysvetľuje to, ako emócie ovplyvňujú zdravie človeka. Z lekárskeho hľadiska sú peptidy materiálnym prejavom emócií a nepretržite prichádzajú do kontaktu s imunitným systémom, endokrinným a nervovým systémom.

Smiech môže uvoľniť do peptidov rôzne chemické látky. To mení ich prúdenie a môže uvoľniť pozitívnejšie asociácie, spomienky, vnímanie seba aj pocitov voči iným. V dôsledku toho získate nový pohľad na život a na konkrétnu stresovú situáciu. „Preto je dôležité myslieť pozitívne a hľadať humorné stránky vecí. Vedieť nájsť zábavnú stránku problému môže byť veľmi účinným nástrojom v boji proti stresu, vzdorovaní chorobe, zvýšenej šance na úspech aj predĺžení si života,“ súhlasia svetoznámi autori Barbara a Allan Peasovci. Venujú sa tomu aj v knihe Odpoveď, kde rozoberajú to, ako rozhodovaním ovplyvňujeme a dotvárame svoj život.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.