Starostlivosť o mačku. Kúpa mačky, vlastný kútik a najdôležitejšie pomôcky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tak ako pes, aj mačka je členom rodiny. Keď si kupujete alebo akokoľvek osvojíte mačku, zaväzujete sa na celý život. Na to treba myslieť hneď o začiatku a porozprávať sa o tom v rodine. Treba sa dohodnúť, kto sa o ňu bude starať.
Ak chcete mačku pre deti, uvedomte si, že zodpovednosť za ňu bude aj tak na vás. Deťom sa často zunujú veci, ktorými boli sprvu nadšené. Osvojiť si mačiatko je zodpovedný krok, môže ovplyvniť váš spoločenský život, cestovateľské zámery i každodenné zvyky.
Ako však naozaj vyzerá starostlivosť o mačku? Tu sú užitočné tipy, na čo myslieť, ak sa chystáte kúpiť mačku a keď ju už privediete domov.

Mačky a zdravie

Najskôr si treba povedať, či má niekto v rodine také zdravotné problémy, ktoré by mu mohla mačka sťažovať. Možno sa ťažšie pohybuje? Alebo na vozíku?
Prípadne má niekto v rodine alergiu na mačky? Ľahko to zistíte, keď navštívite útulok a pobudnete tam trochu času.

 

Kúpili sme mačku – čo ďalej?

Zistite si, či si mačku môžete len tak priniesť do bytu. Či neporušujete nejaké pravidlá. Napríklad v niektorých mestách platia obmedzenia na počet zvierat v jednej domácnosti, aby boli zaručené zdravie i bezpečnosť ľudí aj zvierat.
Snažte sa hneď od začiatku predchádzať prípadným sťažnostiam susedov, udržiavajte čistotu pred dverami aj na chodbách.

Ak ste v podnájme, ubezpečte sa, či nájomná zmluva povoľuje chov domácich zvierat. Skôr, ako si zadovážite mačku, upovedomte prenajímateľa, prípadne si od neho vyžiadajte aj písomný súhlas s chovom mačky v byte.
Ak vstupujete do združenia vlastníkov bytov, zistite, ako stanovy upravujú chov domácich zvierat. Nezriedka sa možno stretnúť s obmedzeniami na veľkosť či počet zvierat v byte.mačka pri počítači

 

Prichádzame do domu či bytu

Novej mačke najprv ukážte, kde bude spávať, a umožnite jej, aby sa u vás postupne udomácňovala. Ak už máte nejaké domáce zvieratká, zoznámte ju s nimi až neskôr. Niektoré mačky sa na novom mieste hneď cítia uvoľnene, iné zasa bývajú unavené z množstva nových dojmov a potrebujú sa utiahnuť do tichého kútika, aby ich spracovali.
Do miestnosti, kde mačka spí, pripravte mačací záchod s čistou podstielkou. Uistite sa, že okná a ďalšie únikové cesty (napríklad vetráky) sú bezpečne uzavreté. Elektrické šnúry vytiahnite zo siete alebo ich bezpečne zakryte. Odstráňte drobnosti, ktoré by mačka mohla prehltnúť, ako aj krehké predmety.

 

Pozor na jedy

Odložte všetky nebezpečné látky, napríklad chladiace či nemrznúce zmesi (mačky ich zbožňujú, ale sú pre ne smrteľne jedovaté). Tiež jedovaté rastliny, lieky a čistiace prostriedky. Jedovaté tekutiny odložte do garáže alebo iných priestorov, kde k nim mačky nebudú mať prístup.

„Humánne liečivá, ako je aspirín, sa zdajú neškodné, no mačke môže byť osudná jediná tableta. Z dosahu mačky odpracte aj batérie, semená a potraviny, vrátane hrozna, hrozienok a cesnaku. Nezabúdajte, že mačky sú veľmi bystré a vedia otvoriť dvierka na skrinkách aj vysoko nad zemou. Nenechajte sa prekabátiť!” upozorňujú autori vo vynikajúcej knihe Mačky – kompletná príručka.

Vedeli ste, že...
Niektoré potraviny, napríklad hrozno, hrozienka, cesnak, cibuľa, káva, čaj a kofeín vôbec, čokoláda, huby, vlašské orechy, droždie a chmeľ, treba skladovať v uzavretých nádobách za zavretými dverami, pretože sú jedovaté pre všetky domáce zvieratá.

 

Vytvorte mačke vlastný kútik

Ak ste už mačke zariadili priestor na spanie, záchod s podstielkou, miesto na podávanie potravy a vody, treba sa ešte zamyslieť nad zábavnými prvkami. Vytvorte ich v rôznych častiach bytu, kde budete spolu tráviť čas, napríklad v obývačke a spálni.
Oplatí sa zmajstrovať mačací strom. Tento kus nábytku poslúži mačke ako preliezačka a atrakcia. Na svojom „posede“ môže mačka cvičiť, driemať, pozorovať miestnosť. Strom bude pre ňu ihriskom, telocvičňou, spálňou i vyhliadkou.

Mačka sa prvé dni a týždne u vás stretáva s množstvom nových dojmov, pachov a zvukov. Preto jej vždy nechajte čas na udomácnenie, nehrešte ju ani nedávajte najavo sklamanie. A nechajte vždy únikovú cestu, aby si mohla odbehnúť na pokojnejšie miesto, keď bude potrebovať.
Odkladajte priebežne malé predmety ako gumičky, ihly, nite, spinky na spisy, sponky, malé gumy na gumovanie. Tiež mince, zátky na fľaše – mačka je schopná prehltnúť aj zátky do uší, ktoré môžu spôsobiť nepriechodnosť čriev.mačka leží

 

Zadovážte si tieto pomôcky

Pri chove mačky sú potrebné pomôcky na udržiavanie jej hygieny, zdravého prostredia, spokojnosti a zábavy. Toto určite majte hneď na začiatku:

Misky

Ak máte viacero mačiek, každá by mala mať samostatnú misku na krmivo. Väčšine mačiek však neprekáža deliť sa pri spoločnej miske o vodu.

Obojok so známkou

Mačke dajte čo najskôr vyhotoviť známku s vygravírovaným číslom vášho telefónu. Môžete jej ho dať spraviť „na mieru“ – napríklad na Sashe majú ručne vyrábané 🙂
Ak mačku chováte výlučne v byte, pridajte aj známku s textom “Stratila som sa“, pre prípad, že sa dostane von. Ak má mačka mikročip, jeho číslo tiež slúži na jej identifikáciu.

Suchá či šťavnatá potrava

So suchým krmivom sa lepšie manipuluje ako so šťavnatým – zaberá menej miesta, má menej výrazný pach a nemusíte si robiť starosti s recykláciou konzerv. Šťavnaté krmivo zasa obsahuje viac vlhkosti, ktorú mačky potrebujú. Suché krmivo má navyše vyšší obsah uhľohydrátov, čo pri prekrmovaní môže viesť k nadváhe. Väčšina veterinárov odporúča vyvážený pomer suchého a šťavnatého krmiva.

hračka pre mačkuHračky

Mačky sa rady hrávajú s plyšovými myšami, s loptičkou na motúziku, s provokujúcou hračkou na lanku udice, obľubujú chytanie guľôčky v guľovej dráhe, plazenie cez tunel, šplhanie na preliezačky a vyvýšené miesta a vedia sa skrátka zabaviť s hocičím.

Prípravok proti blchám

Na lokálne i systémové použitie, chráni pred cudzopasníkmi.

Kefa a hrebeň na blchy

Mačky si rady samy čistia srsť, obľubujú však aj jemné kefovanie. Hrebeň na blchy je nevyhnutnosť. Stačí ho použiť občas, aby ste sa presvedčili, či mačka nemá blchy. Tmavé bodky na hrebeni sú blšie výkaly.

Lôžko

Hoci si mačky samy vedia vytvoriť brlôžtek na odpočinok, a neraz na neobyčajných miestach, pripravte im osobitný košík na spanie, ak chcete uchrániť nábytok pred ich srsťou.

Mačací záchod

Každá mačka by mala mať vlastný. Mnohí chovatelia (i mačky) uprednostňujú záchody so závesom (zvýšeným okrajom), ktoré zaručujú súkromie a bránia šíreniu pachov. Viac tipov nájdete aj na wikibooks.

chcete si kúpiť psa?Prečítajte si tiež
Plánujete si kúpiť psa? Zopár užitočných tipov.

Rastliny a kvety nebezpečné pre mačky

Dajte pozor aj na to, čo doma pestujete a aké kvety prinesiete. Tu je aspoň pár bežných rastlín, ktoré mačkám môžu ublížiť. Zvyčajne sa dostaví vracanie, hnačka, slinenie a strata rovnováhy, prípadne kŕče, či bezvedomie. V takom prípade vezmite mačku hneď k veterinárovi.
Takže čo im môže uškodiť?

  • aloa pravá
  • brečtan (mnohé druhy)
  • cezmína
  • cyklámen
  • chryzantéma
  • jazmín
  • kalanchoa
  • ľalia
  • narcis biely i žltý
  • oleander
  • papradie
  • prvosienka
  • rododendron
  • tis
  • tulipán
  • vianočná ruža
  • vistéria

Zdroj a foto: internet, Mačky – kompletná príručka, Pixabay, Unsplash


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.