Šupky z mandarínok nevyhadzujte. 8 tipov, ako ich ešte využiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy milujte mandarínky a počas zimy ich musíte mať doma takmer neustále? Stačí siahnuť po jednej, za pár sekúnd ošúpete a vychutnáte si plod, ktorý má navyše plno zdravotných benefitov. Mandarínky napríklad podporujú imunitu, pretože obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Obsahujú antioxidanty, ktoré chránia bunky pred vplyvom voľných radikálov. Navyše sa v nich nachádzajú ďalšie potrebné vitamíny, ale aj minerály, hlavne draslík, horčík, fosfor, vápnik, sodík, mangán a železo.
Ako však využiť šupky z mandarínok? Tu je niekoľko tipov.

Mandarinka alebo mandarínka
Niektorí ľudia majú problém so slovom mandarínka – dlhé, či krátke i? Mandaríniek alebo mandarínok? Podľa pravidiel slovenského pravopisu sa mandarínka píše s dlhým í. Z tohto mandarínkový kompót a šupky z mandarínok, nie mandaríniek.

8 tipov, ako využiť šupky z mandarínok

Šupky z mandarínky môžete využiť na rôzne spôsoby. Tu sú naše nápady:

ikona mandarínka1. Šupky pre zdravie

Jeme nielen mesiačiky mandarínky, ale aj šupky – prirodzene bio, nepostrekované. Šupky však nesmiete konzumovať čerstvé, ale nechajte ich vysušiť. Buď na vzduchu, na radiátore, položíte na tanier a počkáte. Alebo v rúre – pri nízkej teplote. Potom usušené šupky rozomeľte na jemný prášok.

Takýto prášok si môžete pridať do ovsených vločiek, omáčky, posypať iné jedlo – pomáha to pri nadúvaní a problémoch s trávením.
Ak máte nádchu, môžete inhalovať šupky z mandarínok: vložte do vriacej vody šupky, nechajte chvíľu odstáť a pod uterákom inhalujte.
Proti stresu zasa pomáha upokojujúci kúpeľ z mandarínkových šupiek. Dajte do teplej vody soľ a pomleté šupky. Aróma odbúrava stres, napätie a uvoľňuje. Ideálne skúsiť pred spaním.

pomaranče a mandarínkyPrečítajte si tiež
Pomaranče a mandarínky. Citrusové krásky, ktoré liečia.

ikona mandarínka2. Aromaterapia

Šupky z mandarínky majú príjemnú citrusovú vôňu. Môžete ich použiť ako prírodný osviežovač vzduchu v domácnosti. Nakrájajte ich, trošku popučte, aby uvoľnili vôňu a umiestnite ich do misiek. Položte na miesta, ktoré chcete prevoňať.

ikona mandarínka3. Domáce čistiace prostriedky

Šupky mandarínok môžete pridať do domácich čističov. Vytvorte si vlastný prírodný čistič zmiešaním šupiek s octom a vodou. Nechajte lúhovať a potom prelejte do fľašky s rozprašovačom. Tento roztok môžete použiť na čistenie povrchov v domácnosti – v kúpeľni, kuchyni ap.

ikona mandarínka4. Mandarínkový čaj

Šupky môžete sušiť a použiť na prípravu čaju. Samozrejme, mandarínky musia byť bio, bez postreku.
Šupky potom jednoducho zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať. Tento čaj má osviežujúcu chuť a tiež – podobne ako samotný plod – dodáva vitamíny a antioxidanty.

8 tipov ako využiť šupky z mandarínok

ikona mandarínka5. Kozmetika

Šupky mandarínky môžete pridať do domácej kozmetiky. Zmiešajte ich s prírodnými olejmi alebo medom a použite na exfoliáciu pokožky (odstránenie odumretých buniek z povrchu našej pokožky). Obsahuje vitamíny, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu stavu pleti.

ikona mandarínka6. Príprava jedál

Šupky môžete pridať aj do rôznych receptov. Opäť samozrejme bio, bez postrekovania.  Na príklad môžete ich pridať do šalátov, polievok alebo marinád na mäso. Tiež môžete vytvoriť sušenú kôru mandarínky a použiť ju ako prísadu do pečiva alebo cukroviniek, pri príprave pudingu ap.

ikona mandarínka7. Čistiace prostriedky pre domáce zvieratá

Ak máte domácich miláčikov, môžete použiť šupky na prírodné odstraňovanie zápachu v ich posteliach/pelieškoch. Jednoducho ich posypte šupkami, nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom odoberte.

ikona mandarínka8. Odstraňovač zápachu

Mandarínkové šupky môžete použiť aj na prevoňanie bielizne. Najskôr ich usušte v rúre a potom vložte do malých vrecúšok. Tie následne dajte do skrine k bielizni, ktorú chcete prevoňať.

ako využiť šupky z ovociaPrečítajte si tiež
Ako využiť šupky z ovocia a zeleniny? 15 užitočných tipov.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.