Tipy, ako pri praní detského oblečenia neurobiť chybu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V momente, ako sa stanete rodičom, veľmi rýchlo zistíte, že počet domácich prác sa zdvojnásobí. A výnimkou nie je ani pranie. Detskému oblečeniu by ste ale mali pri tejto činnosti venovať zvláštnu pozornosť, pretože vytvára akýsi obranný štít či ochrannú vrstvu počas hier, zábavy a spoznávania okolia.

Obrovský sortiment rôznych pracích prostriedkov a práčok by vám to na prvý pohľad mohol uľahčiť. Avšak, treba si uvedomiť, že pri častom a nesprávnom praní stráca oblečenie svoje pôvodné vlastnosti. Tomu sa môžete vyhnúť s nasledovnými tipmi?

 

Vyberte si práčku s viacerými funkciami

Takáto nová a moderná práčka sa postará o detské aj vaše oblečenie bez najmenších problémov. Tieto zariadenia sú ľahko ovládateľné, tiché, spoľahlivé a pohodlné.

Moderné technológie práčok zjednodušujú celý proces prania, pomáhajú šetriť zdroje a zaisťujú bezpečnosť prevádzky prakticky bez vášho zásahu. Čím viac funkcií preto bude toto vaše nové zariadenie mať, tým menej starostí s procesom prania pocítite. Samozrejme, väčší počet funkcií a vyššia kvalita sa automaticky odzrkadlia aj na cene. Ide však o dlhodobú investíciu do vášho pohodlia a kvality života celej rodiny.

 

Perte detskú bielizeň zvlášť

Jedným z najdôležitejších pravidiel, ktoré by ste mali pri praní detského oblečenia v takýchto práčkach dodržiavať, je neprať oblečenie dieťaťa s oblečením alebo inou bielizňou dospelého človeka.

Faktom je, že dospelý človek má svoje vlastné mikróby a baktérie, ktoré môžu nepriaznivo pôsobiť na dieťa a spôsobiť mu kožné choroby a rôzne infekcie. Tých môžete koniec koncov detské oblečenie zbaviť aj pomocou univerzálnej práčky so sušičkou, čím si ušetríte nielen čas, peniaze, ale  aj miesto, ktoré by ste potrebovali na sušenie.

tipy pri praní detského oblečenia

 

Používajte správnu teplotu

Potrebu kúpiť deťom krásne farebné a kvalitné oblečenie majú zrejme všetci rodičia. Zaistiť potomkom všetko, čo pre svoje pohodlie potrebujú, je predsa základ.
Často pritom ale zabúdame, že tento materiál a farby si príliš s vysokými teplotami vody v práčke nerozumejú. Vysoké teploty môžu farebné veci zničiť – nielenže stratia jas, ale aj „vyblednú“.

Aby ste tomu predišli, odporúčame vám prať detské oblečenie a doplnky na 40 stupňov. Vyšší stupeň nastavte, iba ak je bielizeň silne znečistená a pokrytá veľkými škvrnami. Ak nemáte v optimálnej teplote istotu, pozrite si štítok, ktorým je vybavený každý jeden kúsok odevu.

 

Pozor na nové veci z obchodu

Napriek tomu, že má nový kúsok v šatníku vašich ratolestí elegantný vzhľad, nádherný tvar a žiarivé farby, v žiadnom prípade by ste ho nemali obliekať na dieťa bez toho, aby ste ho najskôr oprali.

Veľmi často sú nové detské veci nosené domov priamo z obchodu ošetrené škrobom, aby sa ich vzhľad vo výkladnej skrini alebo na vešiaku nezhoršil a kombinéza sa nepokrčila. Tieto látky ale môžu jemnej pokožke dieťaťa uškodiť. Malé prepláchnutie oblečenia preto nepodceňujte.

ako prať šetrne a efektívne?Prečítajte si tiež
Praktické tipy, ako prať šetrne a efektívne.

 

Kupujte kvalitné a špeciálne pracie prostriedky

Je možné detské oblečenie prať bežným práškom? Určite áno, pokiaľ ale nechcete, aby sa u dieťaťa na koži vytvorili vyrážky a podráždenia, je lepšie nepoužívať na veci pre deti špeciálny detský prášok.
Kvalitný prací prostriedok na detské oblečenie by mal obsahovať minimum chemikálií a farbív. Preštudovať si jeho zloženie vám predsa veľa času nezaberie.

Detský prášok na pranie by tiež nemal obsahovať fosfáty. Nielenže sa zle vymyjú, ale je možný aj ich prienik do tela pokožkou alebo dýchacími cestami dieťaťa. Uprednostnite tie, ktoré majú antibakteriálny účinok a nevyvolávajú alergické reakcie.
Mnohé mamičky sa tiež zhodujú na tom, že na detské oblečenie je lepšie použiť tekutý prací gél, pretože sa oveľa lepšie a ľahšie vymyje z látky a nebude tak škodiť.

Ak dodržíte tieto pravidlá, vaše dieťa sa vyhne všetkým možným kožným ochoreniam a bude pritom vždy v dokonale čistom a príjemne sviežom oblečení.

Foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com,
Yuganov Konstantin / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.