Možno patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú perfektný cudzí jazyk, konkrétne angličtinu. Mali ste skvelú školu, kurzy, pravdepodobne aj pobyt v zahraničí…
A možno patríte k tým, ktorí neustále začínajú, majú pasívnu angličtinu a nedarí sa im poriadne do toho dostať. Rozumiete, viete si prečítať, máte “naštudované”… ale komunikovať v anglickom jazyku nie je zatiaľ pre vás prirodzené.
Áno, často sa stáva, že sa angličtinu učíte veľa rokov, no na dovolenke ste v strese už len z toho, že si máte objednať kávu. Neviete prísť na to správne slovo, hľadáte v pamäti všetky nabifľované frázy a stále nič. Ako je to možné? Patríte do skupiny ľudí, ktorí ovládajú angličtinu pasívne.
Čo to vlastne pasívna angličtina je?
Mať pasívnu znalosť angličtiny znamená, že v danom jazyku vieme prečítať text, rozumieme mu, alebo aspoň porozumieme, o čom sa v ňom píše. Tiež rozumieme hovorenému slovu, pokiaľ je prednes čistý a zreteľný. Problémom je samostatne jazyk používať, teda skladať vety, odpovedať na zložitejšie otázky či napísať list. Nemajte však strach. Dá sa proti tomu bojovať!
1. Jazyková škola
Ako sa teda dostať z pasívnej angličtiny do aktívnejšej?
Jedno z najlepších riešení je začať navštevovať jazykovú školu. Výhodou je skúsený pedagóg, často aj lektor z anglicky hovoriacej krajiny, ktorý vie učivo zrozumiteľne vysvetliť a mnohokrát kreatívne podať. Keďže hovoríme o škole, v skupine je vás viac, takže získate nielen nových spolužiakov, ale často sa tu vytvárajú pevné priateľstvá. Začať sa dá na rôznych úrovniach. Po každej z nich vás čaká test, ktorý vás posunie na vyšší level.
2. Súkromný učiteľ
Jeden z mnohých dôvodov, prečo sa angličtine prestaneme venovať, je čas. Úprimne, v tejto uponáhľanej dobe sme radi, keď konečne prídeme domov a môžeme oddychovať. Ale predsa len existuje spôsob, ako spojiť oddych s učením sa angličtiny!
Existuje široká škála profesionálnych učiteľov, doučovateľov či lektorov, ktorí vám angličtinu vysvetlia priamo v pohodlí vašej obývačky. No nie je to skvelá predstava?
Ak sa rozhodnete nejakého hľadať, odporúčame napríklad portál doucma.sk, kde si podľa svojich požiadaviek viete nájsť učiteľa len a len pre vás. Výhodou je, že hodiny vám budú prispôsobené na mieru. Viete sa dohodnúť na osobných stretnutiach alebo na vyučovaní prostredníctvom internetu. Keďže zaregistrovaných učiteľov je mnoho, je len na vás, koho si vyberiete!
3. Aplikácie
Používame ich skoro stále. Stali sa už skoro neoddeliteľnou súčasťou našich životov, tak prečo ich funkcie nevyužiť naplno? Smartfón či tablet nám tiež môžu pomôcť vylepšiť naše schopnosti, a to pomocou rôznych aplikácií či veľmi obľúbených internetových videí.
Medzi najznámejšie aplikácie patrí Duolingo (na iTunes, aj v Google Play). Keďže je aplikácia úplne free, je skvelým spôsobom na zopakovanie si slovnej zásoby či gramatiky. Dokonca si v nej môžete porovnať sily s kamarátmi či s inými študentmi!
Ďalšia dobrá aplikácia je Babbel – v plnej verzii však platená, no užitočnejšia ako Duolingo. Vo free verzii je však napríklad čet, cez ktorý si môžete vyskúšať reálnu komunikáciu.
Z jazykových aplikácií ešte odporúčame Busuu, Helloalk, TinyCards, TripLingo, Mondly a Memrise.
4. Videá
Každý z nás určite pozná youtube, ale úprimne, koľkí z nás ho využívame na učenie sa cudzieho jazyka? Pritom práve táto platforma je skvelou príležitosťou na zlepšenie našich schopností. Dôležité je pozerať to, čo vás baví.
Ak vás baví pečenie, skúste si nájsť yutubera, ktorý je zo zahraničia a venuje sa práve pečeniu či zdobeniu. Okrem skvelých nových receptov a rád si osvojíte aj novú slovnú zásobu, čo je dvojitá výhra. Ak sa však potrebujete zlepšiť aj v gramatike, skúste vyhľadať kanál PapaEnglish alebo BBClearning.
5. Podcasty
A napokon jazykové podcasty, ktoré môžete počúvať cestou do práce alebo školy, pri práci v záhrade alebo domácnosti, počas šoférovania ap. Využite tento tzv. mŕtvy čas a vyhľadajte si na svojej platforme jazykové podcasty, čiže mp3 nahrávky z daného jazyka. Či už je to appka Podcasty pre iPhony, alebo Podcast Adict, Mixcloud, Soundcloud ai.
6. Čítanie, čítanie a ešte raz čítanie
Či už je to náš rodný jazyk, alebo hocijaký iný jazyk, najlepším spôsobom, ako si zlepšiť slovnú zásobu, je určite čítanie. Problémom často býva to, že si vyberáme hneď veľmi ťažké knihy, ktoré nie sme schopný dočítať. Knihy sa nám zdajú hrubé, trvá to snáď celú večnosť, kým sa dostaneme k zápletke, pretože si každé druhé slovo musíme vyhľadať v slovníku.
Existuje však množstvo zjednodušených kníh, ktoré si môžete vyhľadať podľa vašej úrovne angličtiny. Takúto ponuku nájdete aj na webstránke English e-Reader. Množstvo online kníh rôznych žánrov a rôznych úrovní je presne to pravé. Ak však patríte k ľuďom, ktorých knihy príliš nebavia, skúste si raz za čas pozrieť novinky zo sveta na stránkach ako theguardian.com či bbc.co.uk. Texty sú kratšie, preto nad nimi nestrávite veľa času a ešte sa aj dozviete veľa zaujímavostí z celého sveta.
Odporúčame tiež dvojjazyčné knihy, ktoré nemajú veľa strán, majú zjednodušený text a väčšinou ide o naozaj zaujímavé a pútavé príbehy. Na Martinuse nájdete stovky dvojjazyčných vydaní (v tomto prípade angličtina).
Prečítajte si tiež
7 trikov, ako si veci čo najlepšie zapamätať.
7. Spravte si anglické prostredie
Tým nemyslíme, aby ste na raňajky pili čierny čaj s mliekom alebo si dávali na obed rybu s hranolčekmi 🙂 Anglické prostredie si ľahko navodíte napríklad tak, že si prestavíte svoj smartfón do angličtiny.
Tiež si môžete nájsť takzvaného „pen friend“, teda priateľa na písanie, ktorý si s vami každodenne vymení pár riadkov v angličtine. Ak sa učíte nové slovíčka, skúste si ich napísať na papierik a prilepiť na miesto, kde často chodíte (napríklad chladnička). Tak s nimi budete častejšie v kontakte a uvidíte, že sa vám rýchlejšie dostanú do pamäti.
Možností je teda veľa, preto si stačí vybrať jednu, ktorá vám bude vyhovovať a hor sa do učenia angličtiny!
Foto: Pixabay.com, iTunes