Možno si poviete – čo už môže spôsobiť vkladanie korkových zátok k rastlinám. Načo by sme ich tam mali dávať? Nuž, korkové zátky vám môžu pomôcť pri pestovaní rastlín, ale aj odpudiť slimáky, mravce, či mšice.
Ak teda máte doma plno korkových zátok, alebo sa vám postupne hromadia najmä z vínových fliaš – nevyhadzujte ich. Odkladajte ich buď pre seba (aj keď nemáte záhradku, viete ich využiť pri izbových rastlinách) alebo ich potom podarujte známemu či susedovi so záhradou. Vysvetlite mu, na čo sú dobré a určite sa poteší.
Korok v záhrade
Korok je zaujímavý a hlavne prírodný materiál. Je to kôra stromov dub korkový a korkovník amurský. Viac ako polovica svetovej produkcie pochádza z Portugalska. Korok sa tradične používa na utesnenie fliaš s vínom a to už od roku 1530. Ale je to aj praktický izolačný materiál, ktorý je zároveň pružný a ľahký. Skvele sa hodí napríklad na obloženie hrncov, keď ich nechcete mať na zemi.
Vrstvu narezaných korkových zátok môžete použiť na izoláciu kvetináča od zeme.
Prípadne ste už možno videli využitie korku na sadenie. Vezmete drevenú dosku a navŕtate do nej diery tak, že uchytíte korkovú zátku. Predtým si nakreslíte rozostupy podľa toho, čo chcete sadiť. Následne dosku použijete na záhrade – položíte na pôdu, pritlačíte korkami dolu, vytvoria malé jamky, do ktorých môžete vhadzovať želané semienka. Nemusíte tak prácne hĺbiť jednu jamku za druhou, ale jedným pritlačením dosky ich urobíte 10, 20, podľa toho, koľko na dosku pripevníte korkových zátok.
Využijete ho v záhrade a to bez obavy, že si ním kontaminujete pôdu. Korkové zátky môžete primiešať do pôdy alebo drenáže záhradných a izbových rastlín. Môžu byť polámané, rozštiepené alebo rozpadnuté, nadrobené.
Napríklad drobné korkové omrvinky pôdu odľahčia a zlepšia jej kvalitu. Korkové zátky sa pomaly rozkladajú a pri rozklade uvoľňujú do pôdy organické látky, ktoré zlepšujú štruktúru pôdy.
Prečo sú korkové zátky dobré?
Korok je takmer z polovice tvorený suberínom, látke príbuznej vosku. Ide o prírodný polymér, vďaka ktorému je korok veľmi pružný. Je to však aj látka, ktorá odpudzuje škodcov. Suberín je hydrofóbny, čo znamená, že korok má minimálnu nasiakavosť, aj keď je na prvý pohľad pórovitý.
Ak ho pridáte do pôdy, pri každom zalievaní sa vyplavuje smerom nahor, pretože je tiež ľahký. A to je dobré.
Korok sa dá použiť ako mulč. Rozdrvený korok pomáha udržiavať vlhkosť v pôde a bráni rastu buriny, pretože blokuje prístup svetla.
Keďže odpudzuje aj škodcov a dlho sa rozkladá, pridaním rozdrveného korku do najvrchnejšej vrstvy pôdy okolo rastlín môžete čiastočne eliminovať ich príromnosť.
Predpokladá sa, že slimákom a ulitníkom viac vadia fyzikálne vlastnosti korku a neradi po ňom lezú. Mravce však pravdepodobne odpudzuje priamo suberín a prekážať bude aj mšiciam a moliciam. Okrem toho hydrofóbny charakter korku z neho robí aj nehostinné prostredie pre huby a plesne.
Použitím korkových zátok v záhrade ich zároveň recyklujete ekologickým spôsobom namiesto toho, aby skončili na skládke.
Prečítajte si tiež
Vápnenie pôdy na jeseň – je naozaj dôležité?
Ako sa robí a čo tým získate?
Ako to robiť správne?
Buď korkové zátky rozdrvte alebo ich nakrájajte na menšie kúsky, aby sa rýchlejšie rozkladali. Potom ich použite ako mulč, alebo vmiešajte do zeminy – či už na záhrade alebo doma v kvetináčoch.
Vyhýbajte sa lakovaným korkom. Používajte iba prírodné korky bez chemických úprav, aby ste predišli kontaminácii pôdy.
Zdroj a foto: ireceptar.cz, microfluo.net,
womanandhome.com, Vecteezy.com