Ak chodievate pravidelne na vysokohorskú turistiku, už dobre viete, aké sú zásady bezpečného pobytu v horách a čo by mala obsahovať výbava na cestu. Tiež ako sa dá výborne naplánovať trasa a nenechať sa prekvapiť.
Turistika na Slovensku ponúka nádherné možnosti, takže ak len začínate, alebo sa chystáte častejšie vyrážať do hôr – máme pre vás 20 pravidiel, ako sa správať v horách, aby ste neohrozili seba, či iných turistov. A ako sa pohybovať po turistických chodníkoch?
Nedávno sme písali o tom, aký turistický výstroj si zbaliť a ako naplánovať túru, či výlet.
Turistika na Slovensku
Keď vyrazíte s batohom po Slovensku, mali by ste byť dobre pripravení. Nielen fyzicky, výstrojom, ale tiež duševne a takpovediac morálne. Niekedy stretnete turistov, ktorí nevedia, ako sa správať, porušujú elementárne pravidlá a to nielenže otravuje, poburuje, ale môže to ohroziť ich, aj vás.
Máme teda 2x po 10 pravidiel a tipov, ako sa na túrach správať, aby sme sa všetci rešpektovali a vychutnávali si nádhernú prírodu. Inšpirovali sme sa aj knihami vydavateľstva Dajama, ktoré vydáva vynikajúcich turistických knižných sprievodcov. Odporúčame napríklad sériu S batohom po Slovensku, ale tiež Výlety s deťmi, či Po Slovensku.
10 pravidiel bezpečného pobytu v horách
- Pri výbere túry treba zohľadniť zdatnosť turistu.
- O schodnosti trasy je vhodné informovať sa na stanici horskej služby.
- Cieľ túry a predpokladaný čas návratu je vhodné oznámiť ubytovateľovi a zapísať sa do knihy vychádzok.
- Na dlhšiu túru sa odporúča odísť ráno.
- Aj za slnečného počasia treba použiť pevnú obuv.
- Do batoha si treba zabaliť nepremokavé oblečenie.
- Ak sa počasie začne zhoršovať, treba sa včas vrátiť.
- Počas túry sa odporúča smerovať po značkovaných chodníkoch, neodbočovať do neznámeho terénu a nevstupovať na snehové polia.
- Ak je chodník nad pásmom lesa pokrytý snehom a nemá tyčové značkovanie, nepovažuje sa za značkovaný a nesmie sa po ňom pokračovať.
- Ak sú turisti okolnosťami prinútení nevrátiť sa na miesto ubytovania, je ich povinnosťou oznámiť túto skutočnosť ubytovateľovi.
10 pravidiel pri pohybe po turistických chodníkoch
- Plánovanú trasu si treba preštudovať vopred podľa turistickej mapy a turistického sprievodcu.
- Hlavnú pozornosť treba venovať križovatkám ciest vo voľnom teréne a križovatkám ulíc pri prechode obcami, kde trasu spravidla križuje rad ulíc a ciest.
- Na ostré zlomy a zmenu smeru na menej dôležitú komunikáciu upozorňuje šípka (značka s hrotom).
- Ak na väčšej vzdialenosti (asi 300 m) značka chýba, ide pravdepodobne o nesprávny smer. V tomto prípade sa treba radšej vrátiť na najbližšiu križovatku a hľadať správny smer.
- Pri príchode na väčšie voľné plochy v poraste s málo zreteľnými chodníkmi si treba pozorne prezrieť protiľahlý okraj porastu, či na ňom nie je veľká pásová značka (tzv. volavka).
- Pri značkovaní niektorých trás nemohli byť dodržané pravidlá značkovania alebo stanovený trojročný cyklus obnovy, čo môže spôsobiť nečitateľnosť značiek, ich nedostatočnú hustotu a nesúlad s mapou.
- Pri chôdzi sa odporúča pozerať aj späť a overiť si, či značkovanie v protismere nie je spoľahlivejšie.
- Odporúča sa odmerať si vzdialenosti jednotlivých bodov na turisticky značkovaných trasách z mapy pre kontrolu dĺžky pochodu a vzdialenosti.
- Pri pohybe v teréne informujú o vzdialenosti a mieste údaje na smerovníkoch (na smerovke sú uvedené tri postupné ciele na danej trase a údaje o čase potrebnom na ich dosiahnutie).
- Turisticky značkované trasy sú v plnom rozsahu použiteľné len v období bez snehovej pokrývky.
Šťastnú cestu a krásne zážitky želá LepšíDeň.sk
Foto: Dajama, Pixabay.com