Turistika pre náročných. Na čo myslieť a nezabudnúť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viac či menej náročné trasy na pešiu turistiku nájdete v každom kúte Slovenska, avšak najextrémnejší typ turistiky umožňujú práve Vysoké Tatry, ktoré sú z našich pohorí najvyššie. Reťaze, rebríky, lezecké terény, prípadne sneh po kolená sú pre vysokohorskú túru typické.
Nechceme paušalizovať, ale uznajme si, že kým ženy sa vyznačujú inými „chválihodnými“ vlastnosťami, preceňovať svoje schopnosti, respektíve podceniť situáciu zvyknú najmä muži! Ponúkame Vám zopár rád, ktoré by ste pre Vašu bezpečnosť a zdravie jednoznačne mali dodržať. Nezáleží na poradí, v ktorom sme tipy uviedli, všetky sú totiž dôležité rovnako.

 

Vyberte si trasu, ktorú môžete zvládnuť!

Tréning je v tomto prípade kľúčové slovo. Trasu si vyberajte podľa Vašej aktuálnej fyzickej kondície. Ak plánujete vysokohorskú túru, niekoľko tisíc kilometrov by ste už predtým určite mali mať odchodených a mali by ste mať aj skúsenosti s náročnejšími terénom.

 

Nezabudnite turistické topánky!

Slovensko ponúka milovníkom hôr okolo 15 000 kilometrov vyznačených, rôzne namáhavých turistických chodníkov, čo je cca o 2 250 km viac ako priemer našej Zeme. Viete si predstaviť, že by ste čo len časť z nich mali prejsť v nepohodlnej obuvi? Ani my nie…
Do vysokohorského terénu sú vhodné turistické topánky s hrubou a profilovanou podrážkou s vysokým podielom gumy, aby ste sa v chladnom počasí nešmýkali a s elastickou medzipodrážkou, tlmiacou nárazy. Pre pohodlie a stabilitu je dôležitý tiež materiál udržiavajúci nohu v suchu, prispôsobivé vnútorné vložky, výška a poddajnosť topánky v oblasti priehlavku a členkov a dokonca i vhodné šnurovanie.
Rezerva vpredu 1 cm a dostatočná šírka by mali byť samozrejmosťou pri každých topánkach. Turistickú obuv si skúšajte vždy s ponožkami na turistiku a na oddýchnutej nohe.

turistické topánky

Nikdy nechoďte sami!

Aj keď ste v bežnom živote individualista a prírodu si vychutnávate radšej osamote, zvlášť pri vysokohorskej túre spravte výnimku a niekoho skúseného si so sebou vezmite. Ideálne je, keď sa nazbierate celá partia. Môžete si navzájom pomôcť alebo si privolať pomoc, keby sa niekomu niečo stalo a možno Vám nakoniec aj panoramatické výhľady budú robiť v spoločnosti ostatných niekoľkonásobne väčšiu radosť.

 

Neignorujte varovania meteorológov!

Naše hory sú krásne v každom ročnom období. V zime sú mnohé turistické trasy kvôli bezpečnosti neprístupné a v lete turistiku sprevádzajú často nie každému príjemné horúčavy, ktoré sa striedajú s početnými búrkami. Preto je najvhodnejším obdobím na turistiku jar alebo jeseň. Vždy si však pozrite prognózy počasia na konkrétny dátum a riaďte sa na základe predpovede. Hory sú známe vetrom, nestálym a inverzným počasím.

 

Dbajte na vhodné oblečenie a doplnky!

Turistické chodníky vo Vysokých Tatrách sa otvárajú niekedy začiatkom leta. No aj v lete môže byť vo vysokých nadmorských výškach sneh a pánska lyžiarska bunda Vám príde i teraz vhod. Ochráni pred zimou, dažďom, vetrom… Prepúšťa vlhkosť smerom od tela, takže sa nebudete potiť a následné prechladnutie Vám nehrozí.
Bunda je len poslednou z minimálne troch vrstiev oblečenia, ktoré by ste mali mať na resp. pri sebe, nezávisle od ročného obdobia a počasia. Každá vrstva má svoj význam a dá sa v prípade potreby, snáď okrem spodného termoprádla, kedykoľvek vyzliecť či obliecť. Ak je veľká zima, na termotričko si oblečte tričko s dlhým rukávom, fleecovú mikinu a nakoniec spomínanú lyžiarsku bundu. Dole termospodky, ponožky, pánske outdoorové nohavice a turistické topánky.
Nezabúdajte tiež na slnečné okuliare, šiltovku, čiapku a podobne.

 

Dodržujte pitný režim!

Pribaľte si so sebou dostatočné množstvo nebublinkovej minerálnej vody, ktorá smäd uhasí najlepšie a dodá telu potrebné látky, ktoré telo počas túry vypotí. Kým počas teplých a horúcich dní na pitný režim zabudne len málokto, k dehydratácii dochádza častejšie v chladných mesiacoch, lebo pocit smädu nie je taký intenzívny. Preto si na dostatok prijímaných tekutín dávajte pozor i v zime.
Aj keď niektorí majú ťapku vždy po ruke, s alkoholom to za žiadnych okolností nepreháňajte. My ho neodporúčame brať na hory vôbec. Na zahriatie lepšie poslúži termoska s čajom.

aplikácia 155.sk záchrankaPrečítajte si tiež
Aplikácia 155.sk vám privolá záchranku a poradí, čo robiť.

Ako sa budete stravovať, prípadne kde a ako prenocujete?

Zdolať vysokohorské hrebeňovky a štíty je niekedy záležitosť viacerých dní. Môžete si trvanlivé jedlo brať so sebou, alebo sa stravovať v reštauráciách a horských chatách. Nejakú drobnosť, sladkosť, konzervu a chlieb je dobré mať so sebou vždy. Takisto si pri dlhších trasách premyslite nocľah.

Robte si prestávky!

Pauzy si robte podľa potreby a berte ohľad aj na zvyšok skupiny. Isto nebude nikto chcieť zdržovať naschvál.

Myslite na ochranu pokožky a prvú pomoc!

Vezmite si bežne dostupné tabletky od bolesti, ktoré neovplyvňujú pozornosť, ochranné krémy, balzam na pery, repelent, dezinfekčný sprej, sadu na vyťahovanie kliešťov a podobne! Máte ešte nejaké tipy a rady na záver? Pokojne si ich do nášho zoznamu pripíšte, alebo ešte lepšie, podeľte sa o ne aj s inými.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.