Všimli ste si, ako nás povinnosti všedného dňa ľahko strhnú, negatívne ovplyvnia. Zrazu sa bojíme, že nám budú chýbať peniaze, že nebudeme môcť splatiť hypotéku alebo že nezostane dostatok na zaplatenie účtov?
Desíme sa sklamania, zlomeného srdca či tragédie. Obávame sa samoty a bojíme sa, že stratíme priateľov.
Tak veľmi sa sústredíme na dary a rôzne predmety, ktoré nám chýbajú, že nami vnímané nedostatky úplne zatieňujú schopnosť vnímať to, čo máme a vďaka čomu by sme mohli obohatiť nielen svoj život, ale aj životy ľudí vôkol nás.
Stačí sa pritom zamerať na svoju kreativitu, tvorivosť a získať oveľa viac. Vyťažiť z toho.
Inšpirácia je všade vôkol nás. Niekedy stačí len otvoriť oči a uvidíte krásu priamo pred sebou.
Prijímanie a rozvíjanie tvorivosti v akejkoľvek podobe významne zlepší náš život. „Riešenie problému, rozšírenie možností a vlastnoručné vytvorenie niečoho krásneho prináša do života radosť a uspokojenie,“ tvrdí Ruth Soukupová v knihe Lepšie žiť, menej míňať. Prezrádza v nej 12 tajomstiev spokojného života. A ponúkam niekoľko tipov na rozvoj tvorivosti.
Rozvíjajte tvorivosť. A žite lepšie!
- Viac čítajte. Koľko času týždenne strávite čítaním? Čím viac čítate, tým viac viete. A na rozdiel od sledovania televízie do čítania sa zapája aj mozog a vďaka tomu je potom výkonnejší. Čítajte všetko, čo sa vám dostane do rúk, od novín cez časopisy až po knihy, je úplne jedno, či to bude beletria alebo literatúra faktu. Čítajte aj svojim deťom – knihy sú pre ne to najlepšie. Čítajte stále.
- Premýšľajte. Obzriete sa sem-tam späť? Nájdite si čas a priestor na rozjímanie o ľuďoch, udalostiach a o všetkom, čo sa odohráva vo vašom živote. Začnite si viesť denník, kde si budete môcť slobodne zapisovať úvahy a myšlienky o svojom živote.
- Pýtajte sa. Radi by ste vedeli viac o tom, čo sa deje okolo vás? Neberte svet len taký, aký je, snažte sa doň preniknúť hlbšie. Pýtajte sa prečo, ako, kedy alebo aj prečo nie.
- Buďte všímaví. Ste vždy duchom prítomný? Keď sa s vami niekto zhovára, naozaj ho počúvajte a vnímajte, čo sa deje vôkol vás. Odložte mobil či tablet a všímajte si skutočný svet okolo seba.
Prečítajte si aj
Trénujte si mozog pomocou jednoduchých cvikov.
- Hrajte sa. Kedy ste sa naposledy hrali so svojimi deťmi? Nebojte sa sadnúť si k nim na zem a skladať si lego, hrať sa s bábikami či vyfarbiť maľovanku. Hrajte sa s nimi aj vonku, zahrajte sa na schovávačku, naháňačku alebo len tak pre zábavu odkopnite na ceste plechovku či kameň.
- Zaznamenávajte si nové nápady. Ste pripravení zaznamenať si nápady, keď vás kopne múza? „Ak dostávate najlepšie nápady pravidelne pri istých činnostiach, napríklad keď ležíte v posteli či umývate dlážku,“ radí Ruth Soukupová, „nájdite si spôsob, ako si ich zaznamenať. Ja napríklad dostávam najlepšie nápady pri šoférovaní, a tak si myšlienky nahrávam na diktafón v mobile, aby som ich nezabudla.“
- Odpočívajte. Doprajete si dostatok spánku? ľudský mozog sa potrebuje dobiť a obnoviť a jediný možný spôsob, ako mu to umožniť, je dostatok spánku. Pokiaľ ide o nedostatok odpočinku, nevieme sa v tomto smere poučiť, i keď sme zistili, že čím viac človek spí, tým viac energie získa na zvládnutie celého dňa, má silnejší imunitný systém, lepšie odoláva nástrahám rôznych chorôb a je kreatívnejší, lebo mozog môže pracovať naplno.
- Rozvíjajte a obdivujte tvorivosť ľudí vôkol seba. Oceniť talent druhých ľudí je úžasný spôsob, ako podnietiť inšpiráciu. Vychutnajte si jedinečnosť všetkého, čo vám vedia ponúknuť vaši známi, a spravte to bez závisti či žiarlivosti, že nedisponujete podobným nadaním ako oni. Ak je váš priateľ v niečom dobrý, požiadajte ho, aby to naučil aj vás alebo aby sa s vami aspoň trochu podelil o svoje vedomosti. Môžete sa mu odvďačiť niečím, v čom ste zas dobrí vy.