Týchto 12 vecí nerobte po partnerskej hádke. Praktické tipy, ako sa pohnúť vpred

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Či už začínate s novým vzťahom, uvažujete o svadbe, alebo ste manželmi, aj napriek všetkej láske a trpezlivosti sa z času na čas hádkam vo vzťahu nevyhnete. Ste dvaja samostatní ľudia, a tak prirodzene budete mať aj odlišné názory.
Konflikty vo vzťahu nie sú žiadnym zlyhaním. Skutočným predpokladom zlyhania vzťahu je neschopnosť konflikty zdravo zvládať a pohnúť sa ďalej. Ak vzniknuté nezhody dokážete napraviť, puto medzi vami sa zväčša ešte viac posilní.

 

12 vecí, ktoré nerobiť po partnerskej hádke

Naučiť sa efektívne zvládať hádky preto nikdy nie je neskoro. Vybrali sme tucet rád psychológov a párových terapeutov, ktoré vám pomôžu pri riešení konfliktu a obnovení harmónie.

ikona empatia1. Rešpektujte potreby partnera na jeho priestor 

Keď je po hádke jeden z partnerov ohromený či šokovaný, nie je v stave správne spracovať svoje myšlienky. Je preto dôležité rešpektovať, keď niekto povie: Potrebujem pauzu.
„Ak vás partner požiada o čas, aby sa „schladil“ a usporiadal si myšlienky, môže to vo vás vyvolať úzkosť. V tom prípade sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite a porozmýšľajte, ako by ste chceli, aby sa s vami zaobchádzalo, ak by boli vaše úlohy vymenené. Snažte sa pochopiť, že žiadosť o priestor nie je nič osobné,“ radí terapeutka Meg Flemming.

 

ikona empatia2. Skoncujte s prístupom „všetko alebo nič“ 

Po búrlivej hádke s partnerom sa snažte zachovať si otvorenú myseľ. Uprostred boja môže byť ľahké vkĺznuť do čiernobieleho myslenia. Použitie výrazov ako „vždy“ alebo „nikdy“ hádku nikdy nevyrieši. Akonáhle sa vzduch vyčistí, je dôležité urobiť krok späť a zvážiť argumenty aj z pohľadu partnera.

12 vecí - nerobte po partnerskej hádke

 

ikona empatia3. Neignorujte sa navzájom 

Ak potrebujete po hádke svoj priestor, je to úplne v poriadku, je však lepšie, keď to partnerovi oznámite. „Jednou z najväčších chýb, ktoré ľudia po hádke urobia je, že okolo seba postavia vysoké múry,“ hovorí odborníčka na vzťahy Rachel A. Sussman.
Ak budete partnera ignorovať, môže si myslieť, že ho za hádku trestáte, čo zabráni tomu, aby vám v budúcnosti povedal o svojich pocitoch. Namiesto toho radšej povedzte: Moje emócie neustupujú tak rýchlo ako tvoje, ale daj mi 24 hodín a som si istý/á, že všetko bude v poriadku. Ak nie, porozprávame sa o tom.

 

ikona empatia4. Nedržte partnerove slová vo svojej bojovej výbave 

Podobne ako pri prísloví „čo sa stane vo Vegas, zostane vo Vegas“ by podľa psychologičky Michelle Golland malo všetko, čo partner povie počas hádky, zostať len v danej hádke.
„Ak sa budete sústrediť na tvorenie zoznamov, kto a čo (ne)povedal, nikdy sa nedostanete k tomu, čo vás skutočne znepokojuje. Ak váš partner počas hádky povie niečo, čo vás trápi, povedzte mu, že vás jeho slová frustrujú. Ak sa slovami z hádky trápite aj na druhý deň, namiesto toho, aby ste ich opäť oživovali, si najprv doprajte trochu času. Príliš časté pripomínanie hádok môže viesť k blúdeniu v kruhu namiesto vyriešenia konfliktu,“ hovorí psychologička.

 

ikona empatia5. Nehovorte len jednoduché „prepáč“, ak je partner stále zranený   

Párová mediátorka a autorka knihy Fight less, love more (Hádajte sa menej, milujte viac) Laurie Puhn je presvedčená, že takéto „prepáč“ vyznieva ako: Mám toho už dosť, nechajme to, chcem robiť niečo iné.
„Radšej povedzte, že vás to mrzí a vysvetlite konkrétne, čo vás mrzí. Druhá časť ospravedlnenia by mala začať slovami: V budúcnosti budem … s vysvetlením, ako už neurobíte rovnakú chybu.“ 

 

ikona empatia6. Nevymýšľajte si výhovorky, prečo ste sa pochytili 

Existuje milión vecí, ktoré by ste mohli viniť zo vzniku hádky – od zlého dňa v práci, cez bolesti hlavy, až po prebdenú noc. Vynesenie podobnej viny však voči vášmu partnerovi nie je spravodlivé.
„Hádky sa týkajú informácií. Ak ste nahnevaný, smutný alebo zranený, všetko sú to informácie, ktoré musí váš partner vedieť. Keď nabudúce budete mať zlý deň v práci, pošlite varovnú správu predtým, než sa vrátite domov. Takto bude váš partner vedieť, že ste podráždenejší a prípadné riešenie konfliktu môže nechať na inokedy,“ radí doktor R. Golland.

12 vecí - nerobte po partnerskej hádke

 

ikona empatia7. Neutekajte preč, ak sa partner k hádke vráti 

Ak sa partner k hádke vráti krátko po nej, povedzte mu, že ste otvorený odpovedať na otázky alebo si vypočuť pretrvávajúce frustrácie. Ale najlepšie až po tom, keď si obaja doprajete čas o nich premýšľať. Ak sa však k problému bude chcieť vrátiť po niekoľkých dňoch, neotáčajte sa mu/jej chrbtom.
Neverbálna komunikácia je hlasná ako krik. Vráťte sa a vypočujte si, čo vám chce partner povedať. Otázkami typu „Takže ty hovoríš, že… Správne?“ sa uistite, že ste ho/ju správne pochopili,“ radí Golland.

 

ikona empatia8. Nevracajte neustále pomyselné údery 

„Stále sa spamätávate z hádky? To vám nedáva právo mrmlať si nadávky. Neurážajte partnera a nedávajte mu škaredé prívlastky, je ťažké sa z toho otriasť,“ hovorí Rachel Sussman.
Urážky s najväčšou pravdepodobnosťou vyústia do toho, že aj váš partner začne reagovať urážkami. Namiesto toho ho radšej požiadajte, aby sa s vami rozprával o tom, čo vás trápi, po tom, ako sa upokojíte. „Povedzte niečo ako: Viem, že sa obávaš, ale tu je návrh, ako by sme to mohli vyriešiť,“ navrhuje Sussman.

 

ikona empatia9. Nevrhnite sa na sex na uzmierenie, ak sa na to necítite 

Obaja ste povedali „mrzí ma to“ a mysleli to vážne, no teraz sa vás partner snaží dostať do postele a jediné, na čo myslíte, je: To myslí vážne?
„Nie je to tak, že by si muži neuvedomovali, že ste sa pohádali. Mnoho mužov túži po styku, aby sa k vám cítili bližšie,“ vysvetľuje vzťahová odborníčka R. Sussman. Ak je to to posledné, na čo myslíte, citlivo ich odmietnite.
Sussman navrhuje povedať niečo ako: Ďakujem, že mi chceš byť nablízku, ale momentálne nemám náladu. „Neodmietnite ho bez vysvetlenia, to zraní jeho city.“

12 vecí - nerobte po partnerskej hádke

 

ikona empatia10. Nezameriavajte sa na to, čo spôsobilo hádku 

Energiu radšej zamerajte na riešenie problému. Mediátorka Laurie Puhn používa tento príklad:
Povedzme, že váš manžel zabudol priniesť hotovosť na akciu, kde sa dá platiť len takto. Pohádali ste sa na tom, ale potom ste išli do bankomatu a problém vyriešili. Doprajte si pekný večer namiesto toho, aby ste si v hlave prehrávali partnerovu chybu.

„Rozdiel medzi zlou a dobrou hádkou je v tom, či ste dospeli k riešeniu alebo nie,“ hovorí Puhn. Ak je partnerova zábudlivosť takmer na dennom poriadku, skúste povedať: Všímam si, že v poslednej dobe pri sebe nenosíš veľa hotovosti. Čo sa deje?
Je to menej súdiaci spôsob, ako sa dostať k problému, než nahnevané: Už zase? 

 

ikona empatia11. Nehovorte „Nemyslel/a som to tak“

„Povedať to, je ako pokúsiť sa použiť gumu na centrofixku,“ hovorí mediátorka. Situáciu to zhoršuje, pretože váš partner bude pravdepodobne reagovať slovami: Ale áno, myslel/a. Ak sa budete vŕtať v tom, čo ste povedali alebo nepovedali, mysleli alebo nemysleli, budete sa sústrediť na minulosť namiesto toho, aby ste pracovali na riešení do budúcnosti, čo je skutočným cieľom akejkoľvek nezhody. Ak partner/ka povie, že to tak nemyslel/a, zareagujte slovami: Nemyslel/a si to tak, ale výsledkom bolo, že som sa cítil/a takto. Takže v budúcnosti urob radšej XYZ.

 

ikona empatia12. Neubíjajte sa tým, že ste sa (znova) pohádali

Každý chce partnera, ktorý sa o neho zaujíma a hádka môže byť známkou toho, že obaja stále na vzťahu pracujete (pozitívna vec!). Mediátorka Laurie Puhn hovorí, že pár odsúdený na zánik dokáže spoznať podľa toho, keď povedia:
Predtým sme sa veľa hádali, ale teraz len zdvihneme ruky a odídeme preč.
„Nejde o to, že by už viac nenastávali situácie, kedy sa nezhodnú. Znamená to, že nechávajú vzťah plynúť, čo sa zväčša deje predtým, než ho ukončia alebo si nájdu milostný pomer. Cíťte sa preto dobre, že vám obom stále záleží na tom, aby ste sa dostali k jadru svojich problémov.“ 

čo očakávajú muži od žienPrečítajte si tiež
Poznáte 7 vecí, ktoré očakávajú muži od žien?

5 praktických tipov
Päť rád na správne riešenie konfliktov podľa Johna Gottmana, amerického psychológa a rešpektovaného odborníka na vzťahy a manželstvo.

  1. Začnite dialóg vyjadrením vašej potreby (dbajte na to, aby vyjadrovala, čo si želáte a nie čo si neželáte).
  2. Počúvajte a snažte sa porozumieť aj partnerovmu uhlu pohľadu.
  3. Všímajte si a vysielajte pokusy o nápravu.
  4. Hľadajte kompromisy.
  5. Vyliečte si emocionálne zranenia.

Nad všetkými radami podľa Gottmana stojí ochota nezhody riešiť a teda hlavné pravidlo: Keď sa niečo vo vzťahu kazí, opravte to.

Zdroj a foto: Gottman Institute, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.