Viete nakupovať rozumne? A ako sa vás týka udržateľná móda?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Veríte, že tričko alebo džínsy, ktoré máte práve na sebe vplývajú na našu planétu?
Keby ste si pozreli najväčšie ázijské rieky, videli by ste, že sú niekedy ružové, inokedy zasa modré alebo žlté. Dôvod je jednoduchý: ázijské továrne vyrábajú milióny kusov oblečenia a keďže životné prostredie je na druhej aj tretej koľaji, odnesie si to príroda.
Tričko za dve-tri eurá je neuveriteľná environmentálna záťaž a navyše je za ním aj detská práca.
Naozaj vás to nezaujíma? Alebo sa predsa len dáte trošku presvedčiť a začnete uvažovať nad tým, čo je to udržateľná móda?

 

Cesta džínsov od výrobcu k vám

Produkcia bavlny patrí k najväčším na svete a ročne dosiahne až 23 tisíc metrických ton (údaj podľa WorldAtlas.com o produkcii bavlny v jednotlivých krajinách).
Bavlna je tiež mimoriadne smädná a náročná rastlina, takže niektorí pestovatelia na to, aby udržali krok s dopytom, používajú pesticídy a chemikálie, ktoré robia rastliny odolnejšími. Produkcia bavlny sa tak stáva jedným z najviac znečisťujúcich a na vodu najnáročnejších odvetví na svete.

Tu to bohužiaľ ešte nekončí. Kým sa z bavlny stane denim a z denimu džínsy, ktoré si z obchodu odnesiete domov, prejde váš obľúbený kus oblečenia mnohými krokmi.
Najskôr sa musia bavlnené vlákna nafarbiť indigo farbivom (základnou modrou farbou), čo životné prostredie zaťažuje masívnou spotrebou vody a chemikáliami. Viď vyššie zafarbené ázijské rieky.
Aby budúce džínsy mali určitý vzhľad, napríklad takzvaný ošúchaný alebo vyblednutý efekt, existuje mnoho spôsobov, ako takýto vzhľad dosiahnuť. Väčšina z nich však prináša nejaké problémy. Najškodlivejším procesom je bezpochyby bielenie alebo odfarbovanie, ktoré nielen spotrebuje veľké množstvo vody, ale môže byť aj mimoriadne nebezpečné pre pracovníkov, ktorí s používanými chemikáliami prichádzajú do styku.

oblečenie

 

Ako to môžeme zmeniť?

Ako spotrebitelia máme obrovskú zodpovednosť, a tou je vyvíjať tlak na odevné spoločnosti po celom svete, aby zvyšovali štandard. Vzdelávanie pestovateľov bavlny o rizikách prílišného polievania, používania pesticídov, poskytovanie lepších alternatív semien či spôsobov na odstránenie škodcov už teraz pomaly toto odvetvie mení.
Pokiaľ ide o výrobu a spracovanie denimu a džínsov, prírodné farbivá či laserové technológie sú iba ukážkou inovatívnych riešení, ktoré niektorí výrobcovia už dnes zavádzajú v snahe urobiť produkciu bezpečnejšou ako pre pracovníkov, tak pre životné prostredie.

Úžasná je infografika online portálu ShopAlike – pozrite si ju a nad niektorými faktami zostanete stáť s otvorenými ústami. Ponúka jasný prehľad procesu výroby džínsov.
Čo sa nám však obzvlášť páči, prináša tipy, ako zmeniť naše spotrebiteľské návyky tak, aby sme všetci podporili udržateľnú produkciu tohto ikonického kusu oblečenia:

  • Kontrolujte materiály: hľadajte organickú bavlnu, recyklované alebo obnoviteľné materiály.
  • Zoznam transparentných značiek nájdete napríklad v aplikácii Notmystyle (appka v App Store) a zoznam najviac udržateľných značiek na stránke Rankabrand.
  • Nakupujte lokálne výrobky: oblečenie vyrobené v blízkosti miesta kde sa predá, vyprodukuje menej CO2 pri preprave.
  • Perte čo najmenej!
  • Nevyhadzujte – dajte oblečeniu nový život alebo ho darujte na dobrú vec.

Nájdite si chvíľku a pozrite si kompletnú infografiku na stránke ShopAlike.sk.

lepšie mäso kravaPrečítajte si tiež
Majú spokojné zvieratá naozaj lepšie mäso?

 

Čo je to udržateľná móda?

Všetci nosia džínsy – to je odvážne tvrdenie, no skutočne nemá ďaleko od pravdy. Väčšina ľudí vo svojom bežnom živote džínsy skutočne nosí a dopyt po trendy lacných rifliach nikdy nebol väčší.
Poznáme však dôsledky nákupu tejto takzvanej “fast fashion”?
Áno, teória „slow fashion“, čiže pomalej módy hovorí – radšej si vyberajte kvalitu od lokálneho výrobcu a dizajnéra. Vtedy najlepšie viete, kto a kde vaše oblečenie vyrobil.

Udržateľná móda, to je nielen slow fashion, ale aj luxusný second hand. Napríklad taký second hand Noseneé ponúka pekné a voňavé veci prezentované vkusne a so štýlom. Žiadne špinavé a obnosené kúsky zo sekáča. A je super, že časť výťažku z predaja smeruje na dobrú vec, konkrétne pomáha týraným ženám.
Tiež sa môžete naučiť šiť, štrikovať či háčkovať. Zo zvyškov látky, zo starých džínsov alebo tričiek si viete vyrobiť niečo iné, čo dokážete využiť. Napríklad pekný obrúsok na stôl, obal na knihu alebo štýlovú vreckovku. Prešívajte, recyklujte, trošku uvažujte, ako sa dá niečo ešte raz využiť.

— PR článok —

infografika džínsky shopalike

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.