Kúpili ste si starší dom alebo ešte ten svoj nemáte zateplený? Presvedčíme vás, prečo by ste sa do toho mali pustiť. Zateplenie domu totiž prináša viacero benefitov, ktoré vám nielen skrášlia vonkajšiu fasádu, ale aj ušetria náklady. Aké ďalšie výhody zateplenie prináša?
Zníži úniky tepla
V našich končinách sa vykurovaniu nevyhnete. Preto je iba na vás, ako budete s teplom hospodáriť. Buď ho využijete čo najefektívnejšie, alebo ho necháte unikať. Správne zateplenie domu pomáha pomáha znížiť tepelné straty a vytvára vo vašej domácnosti ideálnu tepelnú pohodu.
Zateplenie domu je navyše jedna z mála možností, ktorá odstráni tepelné mosty. Tie totiž vznikajú pri zle navrhnutých projektoch, v ktorých boli napríklad nesprávne zvolené stavebné materiály či neodborná výstavba. Navyše ak zabránite unikaniu tepla, ochránite nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie.
Zníži náklady na vykurovanie
Na prvý pohľad sa vám možno zateplovanie zdá ako veľká investícia, vyplatí sa však v podobe ušetrených nákladov na vykurovanie. Ceny za energie totiž neustále rastú. Ak navyše dom kvôli veľkým únikom prekurujete, vzduch tým vysušujete, čo negatívne pôsobí na vaše zdravie. Ideálna vlhkosť v dome by mala byť okolo 30 až 60 %.
Ak sú hodnoty nižšie, môžete začať pociťovať škrabanie v hrdle, svrbenie v nose či dokonca aj suchú pokožku. Nespoliehajte sa ani na časté vetranie. Vzduch v zime je totiž prirodzene suchší, a tak vlhkosť miestnosti nezvýšite. Zatepľovanie je efektívne nielen v zimnom období, ale aj v lete. Tak, ako udržuje teplo, zabraňuje aj prehrievaniu. Vďaka tomu ušetríte navyše aj na klimatizácii.
Predĺži životnosť stavby
Okrem zníženia tepelných strát prináša zatepľovanie aj ochranu nosných konštrukcií. Výrazne totiž obmedzí vplyv počasia a vysokých teplotných výkyvov na celú stavbu. Vďaka tomu pozitívne vplýva na statiku celej stavby. Pri výbere izolácie sa zamerajte aj na požiarnu bezpečnosť. Stavebné materiály podliehajú prísnym normám, ktoré ich rozdeľujú do konkrétnej skupiny podľa reakcie na oheň.
Ak chcete, aby bol váš dom bezpečný, využívajte kombináciu aktívnej a pasívnej ochrany. Pod aktívnou ochranou sa myslia všetky nástroje, ktoré zabránia šíreniu požiaru, napríklad detektory požiaru, hasiace prístroje či odsávanie dymu. Pasívnu ochranu zase vytvára správne vybraná izolácia. Medzi materiály, ktoré patria do kategórie A1 (nehorľavé materiály) patrí napríklad aj izolácia z minerálnej vlny.
Zabráni vzniku plesní
Zatepľovanie pomáha udržať okrem ideálnej teploty aj požadovanú vlhkosť. Ak máte v dome vysokú vlhkosť, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám pleseň v dome vytvorí. Zbaviť sa jej vám pomôže pravidelné vetranie či odvlhčovač vzduchu. Takisto aj rôzne prípravky na odstránenie. Poradiť si s plesňou vám pomôže aj vymaľovanie. Tieto riešenia sú však krátkodobé. Za zvýšenou vlhkosťou v dome sú totiž často práve tepelné mosty, ktoré správnou izoláciou efektívne odstránite.
TS, foto: bigstock.com, pexels.com