Vhodný substrát pre rastliny, zeleninu, kaktusy, či kokedamy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Často prikladáme dôležitosť iba danej rastline, snažíme sa zohnať čo najlepšiu, najvhodnejšiu… pritom všetci skúsení záhradkári a pestovatelia dobre vedia, aký dôležitý je vhodný substrát. Ten sa musí vysporiadať s rôznymi úskaliami, ktoré v bežnej pôde neexistujú. A na to musíte myslieť pri sadení. Práve vhodným substrátom môžete vylepšiť kondíciu danej rastlinky, udržať ju dlhšie krásnu a sviežu.
Máme pre vás pár tipov na vhodné substráty pre rôzne tipy pestovania.

 

Vhodný substrát do črepníka

Korene rastlín potrebujú nielen vodu, ale aj vzduch. Na to mnohí domáci záhradkári a pestovatelia zabúdajú. Takže hrozí potom udusenie koreňov suchom. Keď totiž substrát klesne pod vplyvom opakovaného polievania, vzduch sa vytesní a korene začínajú mať ťažkosti s dýchaním.
Časť koreňov odumiera a voda sa odčerpáva ešte menej. Vaša rastlina začína chradnúť, nekvitne tak nádherne ako kedysi. A začarovaný kruh je na svete.

Vieme, ako na to!
Ak je pred sadením substrát dobre prevzdušnený, stlačte ho rukou vytvoriac jamku. Ak sa zoskupí do veľkých hrúd, rozdrobte ho, radí inžinierka agronómie a skúsená autorka mnohých kníh zo záhradníckej oblasti Catherine Delvauxová.
Dobrým základom na začiatok sú substráty pre pelargónie, lebo obsahujú látky, ktoré neklesajú (napríklad perlit).
Skúste ich ešte vylepšiť: do 10 litrov substrátu pridajte 1 liter perlitu a 1 liter puzolánu, alebo hlinených guľôčok menšej veľkosti. Ide o nestlačiteľné látky, ktoré prevzdušnia pôdu a udržiavajú prispôsobivosť substrátu.

 

Substráty pre kaktusy a sukulenty

Substráty pre tieto skupiny rastlín obsahujú dostatočné množstvo piesku, ktorý sa ťažko stláča. Napokon, kaktusy či sukulenty polievame menej často, takže je riziko klesania menšie.
Ak ste si zabudli kúpiť substrát na kaktusy, vyrobte si ho sami: do 5 litrov kvalitného substrátu pre zelené rastliny (alebo do univerzálneho substrátu) pridajte 2 litre jemného piesku, ktorý kúpite v obchodoch s akvaristikou. A vylepšite to ešte 1 litrom perlitu, prípadne malých hlinených guľôčok.

kaktusy a sukulenty

 

Substrát pre zeleninu

Tu si vždy vyberajte veľmi bohatý substrát. Aj tie z obchodu sú na začiatku vhodné, ale už po mesiaci im chýba množstvo živín. Takže musíte priebežne pridávať hnojivo, aby ste mali úrodu – či už ide o paradajky, papričky ap. Vyberte si vždy bioorganické hnojivo a používajte ho každé dva týždne. Prípadne hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré stačí aplikovať každé 2 až 3 mesiace.

Drevené uhlie do záhrady
Drevené uhlie má veľmi pórovitú štruktúru, ktorá má skvelé absorbčné vlastnosti. Fixuje a neutralizuje baktérie, aj mikroskopické huby. Preto drevené uhlie rozhodne využívajte aj v záhradke. „Napríklad základ odrezkov kaktusov a sukulentov môžete uložiť do prášku z dreveného uhlia, aby sa tak urýchlilo hojenie,“ radí inžinierka agronómie Catherine Delvauxová v knihe Živé dekorácie. „Používajte ho aj ako prevenciu proti vädnutiu sadeníc, ako ochranu pred šírením huby semis, ktorá spôsobuje vädnutie rastlín už do jediného dňa. Poprášte povrch substrátu slabou vrstvou prášku z uhlia.“
Drevené uhlie je tiež prevenciou hnitia orchideí, môžete pridať niekoľko kúskov na dno terária ap.

Určite však nepoužívajte uhlie na grilovanie, ktoré je najčastejšie upravované, aby lepšie horelo. Môžete si ho urobiť aj sami – zozbierate napoly zhorené kúsky z popola v kozube alebo piecke. Vyberiete pevné čierne kúsky a ľahké, ktoré sa menej drobia. Potom ich len rozdrvíte v mažiariku na prášok alebo vložíte do vrecúška a rozbijete tĺčikom, či valčekom na cesto.

Pozrite si viac tipov do ZÁHRADY.izbové rastliny čistia a zvlhčujú vzduch

 

Substrát pre zatvorené teráriá

Tu musíte ideálne použiť substrát pre zelené rastliny a pridajte k tomu kávovú lyžičku rozdrveného dreveného uhlia na 1 liter substrátu. To zabráni rozvoju baktérií a nežiadúcich húb.

 

Substrát pre kokedamy

kokedamyNajskôr – čo sú to kokedamy? Lebo mnohí možno nevedia.
V doslovnom preklade z japončiny ide o machové gule, čiže je to špeciálny spôsob pestovania rastlín. Kokedamy sa vyvinuli z bonsajov a zjednodušene ide o rastlinu v guľatom bale zeminy, ktorý je obalený machom. Tradične sa kokedamy umiestňujú na tanierik, misku alebo sa zavesia do priestoru.

Substrát na kokedamy nájdete hlavne na internete, pretože je stále málo obchodov, ktoré kokedamy predávajú.
Prípadne si ho vyrobte z ílovitej hliny (kúpte si ju v obchode s kreatívnymi záľubami), ktorú necháte napučať s troškou vody počas noci. Premiešajte ju s klasickým substrátom a rašelinou (pred vmiešaním do zmesi ju trocha rozdrvte). Pokiaľ ide o pomer, tak v rovnakom 1:1:1.

O knihe Živé dekorácie
kniha Živé dekorácieAk máte kreatívneho ducha a milujete pestovanie, hrajkanie sa s rastlinami, odporúčame knihu Živé dekorácie. Nájdete v nej 50 nápadov, aby bol váš domov ešte zelenší a originálnejší. Autorka Catherine Delvauxová má na konte viacero záhradkárskych knižiek, je šéfredaktorkou časopisu Détente jardin, takže vie, čo funguje a čo sa páči.
V knihe nájdete tipy, ako si urobiť doma prírodný kútik, minidekoráciu z odrezkov, miniprales alebo mexickú púšť v pohári. Ukazuje krok za krokom, ako si vyrobiť rastlinné steny, ako vytvoriť jar v plechovkách alebo netradičný darček – košík so sukulentami. Všetky tie tipy majú jedno spoločné – ich výroba je jednoduchá a následná starostlivosť minimálna 🙂

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.