Vplyv Mesiaca na rastliny a práce v záhradke. Lunárny kalendár pre záhradkára

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite viete, že Mesiac svojou príťažlivosťou vplýva na úroveň morskej vody. Príliv a odliv sú dostatočne známe fakty. Mnohí ľudia však pociťujú vplyv Mesiaca na svoje zdravie, pokoj, rozpoloženie – napríklad pred splnom sa im horšie spí, pobolievajú ich končatiny, ťažšie sa im dýcha ap.
Známy je aj vplyv Mesiaca na rastliny a práce v záhradke. Mesiac napríklad môže spôsobiť zvýšenie vlhkosti v pôde a podporiť rast rastlín. Z pohľadu čínskej filozofie môžeme fázy Mesiaca pripodobniť k fázam jin a jang. Nov je jinové obdobie, postupne prechádza do jangového, ktoré má najväčšiu silu počas splnu.

Mária Thunová sa 50 rokov zaoberala pestovaním rastlín a vplyvom Mesiaca. Robila výskumy, skúšala, vytvorila určité princípy, ktoré mnohí dodržiavajú dodnes. Riadila sa súhvezdiami na oblohe, nie astrologickými znameniami. Radila, ktoré sú vhodné a ktoré nevhodné obdobia na záhradné práce.

Vplyv Mesiaca na rastliny

Prečo by ste mali zosúladiť práce v záhrade s fázami Mesiaca a s planetárnymi vplyvmi? Ak totiž chcete mať lepšie pestovateľské úspechy, viac plodov, ktoré sú zdravšie a krajšie – oplatí sa myslieť na Mesiac. „Možno sa vám nepodarí dodržať presne stanovené termíny, netrápte sa preto. Príroda je silná a prispôsobivá, prípadné chyby a zlyhania väčšinou napraví sama,“ povzbudzuje bylinkárka  a liečiteľka Iveta Henzelyová, ktorá napísala dve krásne knihy – Bylinková škola a Rok bylinkára. Ponúka v nich množstvo užitočných tipov a rád, ako sa lepšie starať o rastliny, ovocie i zeleninu. Ako si užívať záhradku, ako využívať liečivé bylinky púčiky ap.

vplyv mesiaca na rastliny

nov mesiaca a záhradaČo robíme, keď je nov…

V ríši rastlín je nov dobrým obdobím na strihanie krov a stromov. Tekutiny v strome sa sťahujú smerom ku koreňom, pri strihaní „nekrvácajú“ a hoja sa veľmi rýchlo. Začať môžeme už 3 – 4 dni pred nástupom novu. Je to dobrý čas aj pre choré stromy, ktoré strihaním ošetrujeme, rýchlejšie sa zotavujú.

dorastajúci mesiac a vplyv na rastlinyDorastajúci Mesiac

Po nove až do prvej štvrtiny Mesiaca, keď sa nám ukazuje ako písmeno D, hovoríme o prvej lunárnej fáze, trvá približne 7 dní.
Je to obdobie vhodné na sadenie rastlín, ktoré rastú nad zemou, okrem šalátov, pretože tie rýchlo idú do kvetu. Vysievame semienka kvetín, liečivých bylín, sadíme cibuľoviny.

Šťavy a miazga rastlín stúpajú nahor. V prvej štvrtine vysievame a sadíme listovú zeleninu a rastliny, ktoré rýchlo vyrastajú nad zem, ale tiež ruže, letničky, liečivé byliny. V druhej štvrtine zase vyššie rastliny, ako paradajky, papriky, fazuľu. Toto obdobie je vhodné na hnojenie.

spln a vplyv mesiaca na rastlinyČo robíme, keď je spln…

Spln je vyvrcholením lunárneho cyklu. Všetko dosahuje vrchol, tak ako voda v oceánoch.
Je to najvhodnejší čas na zber liečivých bylín, majú najviac účinných látok. Neošetrujeme a nerežeme stromy, mohli by vyschnúť. Rastliny môžeme hnojiť.
Ak sejeme a sadíme, rastliny budú silné a plody odolajú škodcom.

ubúdajúci mesiac a vplyv na rastlinyUbúdajúci Mesiac

Je to obdobie od splnu po nov. Sily a šťavy klesajú dolu. Je to čas vhodný na regeneráciu a očistu,
V záhrade sejeme a sadíme to, čo rastie pod zemou, zberáme úrodu plodov, ktoré práve dozrievajú. Je to čas vhodný na sadenie viacročných a dvojročných kvetín, trvaliek, cibuľovín a hľúz.

spln mesiaca a vplyv na ľudíPrečítajte si tiež
Spln mesiaca. Naozaj vplýva na naše zdravie?

Ako zistiť, kedy je nov, spln?

Takmer v každom stolnom kalendári máte vyznačený aj spln a nov. Tiež v rôznych diároch a v niektorých zápisníkoch. Existujú však aj stránky, kde máte presne rozpísané fázy Mesiaca, môžete si ich pozrieť pre daný mesiac, aj spätne. Skúste napríklad stránku ePocasie.eu, kde je Lunárny kalendár pekne rozpísaný.

vplyv mesiaca na rastliny

Alebo si kliknite na Magazín Luna, kde je tiež Lunárny kalendár, deň po dni s fázami mesiac aj zvieratníkom. Tiež si môžete vyklikať aktivity ako domácnosť, záhrada, zdravie a očista tela, starostlivosť o telo. Pozriete si tak vhodné a nevhodné aktivity v danom období.

Pôda, sadenie a presádzanie

Na Mesiac treba myslieť už na jar pri príprave pôdy, sadení a presádzaní.

  • Pri ubúdajúcom Mesiaci sú najviac zásobované korene, pôda je vo fáze prijímania a nadychovania.
  • Pri narastajúcom Mesiaci je najviac štiav v nadzemných častiach, pôda vydychuje.

Ak ideme sadiť, mali by sme na tieto základné rytmy myslieť a prispôsobiť im vysádzanie rastlín. Tie rastliny, ktoré pestujeme pre nadzemné časti, by sme mali sadiť pri dorastajúcom Mesiaci. Koreňovú zeleninu, cibuľoviny, všetky druhy liečivých bylín, z ktorých využívame korene, sadíme pri ubúdajúcom Mesiaci.

Iveta Henzelyová ide ešte ďalej a podľa nej by sme mali zvoliť aj správny čas zvieratníkového znamenia.
Rastliny, ktoré pestujeme pre ich korene, sadíme v dňoch Panny, Býka, Kozorožca.
Listovú zeleninu vysádzame v dňoch Rýb, Raka, Škorpióna.
Vňaťové bylinky a kvety vysádzame v dňoch Blížencov, Váh, Vodnára.

sila mesiaca 15 tipov pre domácnosťPrečítajte si tiež
Spln Mesiaca. 15 praktických tipov pre domácnosť.

Odolnejšie proti škodcom

Výber vhodného času na sadenie je dôležitý aj preto, lebo môžeme predísť poškodeniu rastlín škodcami. Rastliny vysadené v súlade s týmto postupom sú silnejšie, odolnejšie, ľahšie vzdorujú útokom škodcov.

Ak sa nám škodcovia v záhrade predsa len rozmnožia, najúčinnejšie je postarať sa o ne v dňoch ubúdajúceho Mesiaca.
Poznaním logiky vplyvu mesačných fáz budeme vedieť, že ošetrovať napadnutú koreňovú zeleninu budeme v dňoch Býka, Panny, Kozorožca.
Vňaťové a listové rastliny ošetrujeme vtedy, keď sa Mesiac nachádza v znamení Raka, Blížencov, Strelca.
Zem, pôda i rastliny sa rovnako ako človek nadychujú a vydychujú spolu s pohybom Mesiaca.

Foto: Freepik.com, epocasie.eu


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.