Vyskúšali ste už niekedy masážneho ježka? Kúpite ho doslova za babku, no vie urobiť veľa pre zdravie vašich nôh. Napríklad už pružnosť klenby chodidla a uvoľnenie celej nohy sa dá dosiahnuť masážami svalov a spojivového tkaniva s použitím masážnej loptičky alebo ježka.
Všetci poznáme nepriaznivé zaťaženie nôh pri chôdzi po tvrdých a nepružných povrchoch, ale nevhodné je aj nosenie vložiek do obuvi. To všetko vedie k napätiu svalov. Ak použijete masážneho ježka, ktorého guľovitý tvar je presným náprotivkom klenby vašej nohy a ktorá je navyše pružná, dá sa ideálne využiť na formovanie klenby do správneho tvaru.
„Vždy hovorím svojim klientom, že noha sa má pri položení na zem takzvane rozpleštiť – nielen do dĺžky, ale aj do šírky – a to v topánkach často nie je možné. Práve táto pružnosť nohy zabezpečí krásny a zdravý krok, a v tom vám môže pomôcť masážny ježko“ tvrdí prezidentka Slovenskej podologickej spoločnosti Milada Nádašiová.
Ako pomáha masážny ježko?
Masáž loptičkou stimuluje krvný obeh, čo vplýva na celý metabolizmus. Napätie v svaloch sa uvoľňuje, stuhnuté a preťažené svaly nachádzajú svoje správne miesto. Prostredníctvom vegetatívnej nervovej sústavy prispieva masáž k harmonizácii aktivity mnohých orgánov, pretože pôsobí na jednotlivé, tzv. reflexné zóny, to sa využíva v reflexnej terapii.
„V prvých dňoch alebo týždňoch cvičenia vás môžu nohy trochu svrbieť, je to reakcia nervového systému, ktorá však pri pravidelnom cvičení bude postupne slabnúť,“ tvrdí odborník Thomas Rogall v knihe Prvá pomoc pre nohy, kde prináša 30-minútový program, ako používať masážneho ježka.
Ako správne cvičiť?
Cviky sa vykonávajú v stoji, vďaka čomu zároveň trénujete aj stabilitu a rovnováhu. Pri dlhších cvičeniach sa intenzívnejšie zapája aj svalstvo neprecvičovanej, stojacej dolnej končatiny, takže možno pocítite aj stehenné svalstvo. Podobne ako miesto v panve, kde sa nachádzajú silné podporné svaly bedrového kĺbu. Tieto svaly sú zodpovedné najmä za rovnováhu nad stojacou nohou.
V prípade, že rovnováhu strácate, môžete sa počas cvičenia jednou rukou pridržiavať. Cvik však nevykonávajte v sede.
Masážni ježkovia sú veľmi vhodní pri bolestivých stavoch a je veľmi dôležité pravidelne premasírovať nohy a to dvomi spôsobmi, radí podologička Nádašiová.
Spredu dozadu, čiže od päty smerom k prstom, alebo druhá možnosť je masírovať zase z vonkajšej časti, čiže z malíčkovej hrany na palcovú hranu. Takto premasírujete aj bočné strany nohy.
U mladých ľudí často vidíme, že im sa dobre behá, chodí sa im zľahka, ich chôdza je pružná. No časom sa noha deformuje a mení sa. U žien napríklad vplyvom vysokých opätkov, u starších ľudí sa noha akoby usádzala, je menej pružná, menej ju aj odsúvajú od zeme a preto starší ľudia častejšie zakopávajú. Šuchcú sa a práve v tomto všetkom im môže pomôcť obyčajný masážny ježko.
Ako si vybrať masážneho ježka?
Pri výbere najvhodnejšej masážnej loptičky by ste mali vyskúšať niekoľko rôznych druhov s rôznymi veľkosťami a tvrdosťou. Loptička by nemala byť príliš veľká! Nevhodné sú príliš mäkké loptičky s ventilom. Tvrdšie loptičky vydržia aj napriek veľkej záťaži dlho, stredne tvrdé môžu podľahnúť opotrebeniu skôr a častejšie prasknúť.
Ako radí podologička, ježkovia majú rôzne veľkosti, takže ich vyberajte podľa veľkosti nohy. Navyše čím je bolestivejšia noha, tým potrebujete, aby bol ježko mäkší.
Keď budete cvičiť s veľmi tvrdým ježkom, nebudete cítiť komfort daného cviku. Lepšie je začať stredne tvrdým a potom sa dostať postupne k tvrdšiemu ježkovi, ktorý bude naozaj masírovať jednotlivé svalové štruktúry. Ale na začiatku, kým je noha tuhá a možno bolestivá, potrebujete ju primárne uvoľniť.
„Potrebujete dosiahnuť to, aby sval, ktorý bolí akoby sa uvoľnil, zrelaxoval. Aby sme tej časti dali priestor na to, že cíti pohodu, je to v poriadku, len sa pekne skús uvoľniť. Často je to naozaj o uvoľnení a až potom môžeme začať efektívne cvičiť. Mnohé deformity si vyžadujú najskôr uvoľnenie,“ vysvetľuje pre LepšíDeň.sk prezidentka Slovenskej podologickej spoločnosti Milada Nádašiová.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk