Dieťa a nádcha. Ako mu pomôcť, keď kýcha a soplí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nočná mora mnohých  rodičov. Prechladené dieťa, ktoré kašle, kýcha a tečie mu z nosa. K tomu zvýšená teplota a bolesti. Nielenže ako rodič trpíte pri pohľade na choré dieťa, ale keďže sa v noci budí, nevyspíte sa ani vy. A cez deň musíte do práce, prípadne vás vyťaží domácnosť, takže po dvoch-troch dňoch sa cítite ako zbitý pes. Nádcha, prechladnutie je otravná jesenno-zimná viróza, ktorá sa v školách a materských školách šíri neuveriteľne rýchlo. Deti to znášajú dosť zle, tak im to čo najviac uľahčite. Dieťa a nádcha – tu je niekoľko zásad a tipov, ako drobcom pomôcť.

Mimochodom, všimli ste si, že nádchou trpia najmä maličké bábätká? Tie ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém, majú menej obranných látok, preto vírusom skôr podľahnú. Preto dbajte na to, aby ste v tom najhoršom čase, keď sú vírusy doslova všade, chodili medzi chorých čo najmenej. Zvýšenú pozornosť treba venovať najmä prvým týždňom po narodení.
Malé deti majú užšie horné dýchacie cesty ako dospelí. Aj anatómia hrtana je iná, preto dojčatá ešte nevedia dýchať ústami. Ich sliznica navyše rýchlejšie opúcha, preto sa noštek skôr upchá.

 

Ako pomôcť dieťaťu, keď kýcha a soplí?

Nádchu u dieťaťa nepodceňujte – ak trvá dlhšie ako týždeň, môže sa skomplikovať zápalom prínosových dutín, prípadne zápalom priedušiek.  Preto po celé toto obdobie udržiavajte dieťaťu čistý nos. Aj keď to musíte urobiť stokrát, nebuďte leniví. Hlien sa dieťaťu môže nahromadiť v nosnej dutine, môže stiecť do nosohltana a zápal je na svete. Ten napáda dolné dýchacie cesty, čo veru nie je nič príjemné. „Takto oslabený detský organizmus potom rýchlejšie podlieha sekundárnym infekciám, ako je zápal priedušiek, pľúc, prínosových dutín alebo stredného ucha,“ upozornila pre Fitmagazín pediatrička MUDr. Ivana Hanáková.

U maličkých detí sa upchatý nos spája s nechutenstvom. Ak ich totiž dojčíte, nemôžu sa poriadne nadýchnuť a odmietajú jesť. Stávajú sa dehydrovanými, čo prináša ďalšie komplikácie. Spoznáte to podľa suchých plienok, suchej pokožky a celkovej apatie. Čistite preto dieťatku častejšie nos a vytierajte ho kvapkami.

 

Kedy k lekárovi?

Mnohí rodičia prídu za lekárom už pri prvých príznakoch a žiadajú antibiotiká.
Po prvé – u najmenších detí choďte s nádchou k lekárovi hneď, pre istotu. Býva to zradné. U väčších detí vtedy, ak nádcha trvá viac ako týždeň, pridal sa kašeľ, teplota neklesá a dieťa sa sťažuje na neustále bolesti hrdla a ucha.
Po druhé – antibiotiká na vírusové ochorenia, akým je aj nádcha, nezaberajú. Liečiť ju môžete len tlmením príznakov. Čiže čistiť nos, u maličkých detí odsávačkami, balónikmi, či trubicami, ktoré sa pripoja na vysávač. Takto vyčistený nos následne ošetrite: povytierajte ho nosovými kvapkami alebo doň vstreknite vhodný sprej, aby sa neznižovalo prekrvenie sliznice. To by malo za následok opuch a zhoršené dýchanie.

dieťa a nádcha

Dieťa a nádcha

Upravte aj lôžko dieťaťa. Preložte vankúš na polovicu, alebo pod vrchnú časť matracu podložte hrubé knihy, aby ste zvýšili vrchnú časť tela dieťaťa. Tak sa mu lepšie bude dýchať a pravdepodobne vás bude menej budiť 🙂 Ideálne je spanie na boku, kedy soplíky nestekajú do dolných dýchacích ciest, ale ľahšie vytekajú von.

Vynikajúci účinok má naparovanie nad teplou/horúcou vodou s pridanými éterickými olejmi alebo bylinkami. Tiež zabezpečte dostatočnú vlhkosť v izbe, kde dieťa spí, bude sa mu ľahšie dýchať. Stačí zavesiť na radiátor vlhký uterák alebo na bočnú stenu postieľky mokrú plienku. Môžete tieto látky namočiť do roztoku soli, čím sa sliznica zvlhčí aj dezinfikuje.

Nezabudnite na čerstvý vzduch. Nie je pravda, že nádchu deti musia vyležať a nesmú ísť von. Práve naopak – chladný a čerstvý vzduch má priaznivý účinok na sliznicu. Potláča opuch a dieťaťu sa lepšie dýcha.

Dozerajte na to, aby dieťa pilo dostatok tekutín, ideálne vlažné alebo skôr teplé. Zvýšte príjem vitamínu C, najmä pri prvých príznakoch – napríklad citrón zmiešaný s medom.
Uvarte mu tiež silný vývar, aké robievali naše staré mamy. Ideálne z domácej sliepky, bez dochucovadiel alebo bujónu. Radšej veľa koreňovej zeleniny.

nádchaPrečítajte si tiež
7 tipov, ako prekonať nachladnutie a nádchu.

Osvedčené mamičkovské tipy

  • Škoricový sirup – v malom hrnci rozpustite nad vodnou parou med, vmiešajte doň škoricu a citrónovú šťavu. Takúto zmes podávajte dieťaťu každé tri hodiny.
  • Mrkvová šťava – dostatok betakaroténu je nevyhnutný pre dieťa bojujúce s vírusmi; dodá silu a energiu. Vyšťavte mrkvu a pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy.
  • Zázvor – Nastrúhajte trošku zázvoru, pridajte med a citrón. Zmes môžete pridávať do čaju.
  • Šťava z malinového kompótu – tou znížite dlhodobejšie vysokú teplotu. Podávajte dieťaťu po lyžičkách šťavu z kompótových malín, ktorá obsahuje veľa vitamínu C.
  • Cibuľové ponožky skvele čistia, regulujú proces látkovej premeny, uvoľňujú hlieny a zmierňujú bolesti. Nakrájajte nadrobno cibuľu, rozložte ju na bavlnenú látku, roztlačte a ohrejte povedzme na radiátore. Potom priložte na chodidlo tak, aby sa cibuľa dotýkala pokožky a natiahnite ponožky. Nohy držte v teple, ideálne nechať na nich po celú noc.

 

A napokon upozornenie – ak máva vaše dieťa každú chvíľu nádchu, môže to signalizovať iné problémy. Či už problémy s imunitou alebo prebiehajúcu alergickú reakciu. Ak „chytí“ vaše dieťa nádchu každý mesiac, radšej choďte za lekárom. Možno vás pošle k alergológovi a imunológovi.

 

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.