Možno aj váš bicykel stál celú zimu v garáži, či pivnici. Predtým, ako naň vysadnete a šliapnete do pedálov, dajte si ho skontrolovať v dobrom servise. Alebo si pozrite aspoň základné veci vy sami – poradíme, čo je naozaj dôležité pre bezpečnú jazdu a čo by ste si určite mali skontrolovať. Niekto zvládne servis bicykla sám, iný s pomocou kamaráta, no ak ste v tom úplný laik, radšej sa zverte odborníkom.
Bicyklovanie je čoraz obľúbenejšia aktivita v mestách aj na vidieku. Na dedinách je to neraz jediný dopravný prostriedok obyvateľov, aj tých najstarších nad 70 – 80 rokov, čo je obdivuhodné. A zvyšuje sa počet ľudí, ktorí v mestách dochádzajú do práce na bicykli. Nová sezóna sa začína, preto si ho poriadne prekontrolujte, vyčistite, premažte reťaz a prevody, nafúkajte duše na správnu hustotu.
Odborný servis bicykla
Hovorí vám niečo vyrovnávanie pätky na zadnej stavbe? Alebo viete urobiť vycentrovanie kolesa s doplnením špíc? A čo demontáž vidlice?
Ak je to pre vás španielska dedina, radšej svoj bicykel zverte odborníkom v cykloservise. Je ich množstvo, stačí zadať vo vyhľadávači Google servis bicyklov a porovnať si ceny. Dobre si však prezrite ponúkané zložky servisu, lebo je rozdiel medzi štandardným a kompletným servisom. Niekde robia aj diagnostiku, inde to, čo si zažiadate. Niekde sú platení od hodiny (žiadajte časový odhad), inde je paušál na daný servis.
Rozhodne si však nechajte prekontrolovať brzdy, prevodové mechanizmy, kolesá, rám bicykla. Dajte si bicykel prečistiť (umyť) a premazať. Vycentrovanie kolies je samozrejmosť.
Prečítajte si tiež
Najkrajšie vyhliadky. Myjavské kopanice.
Najčastejšie chyby na bicykli
Samozrejme závisí od toho, ako ste v uplynulej sezóne jazdili, no niektoré nedostatky sa na bicykloch opakujú. Najčastejšie sú to podľa ľudí z cykloservisov rozcentrované kolesá, ktoré zostali po jazdení (častom, alebo po náročnom teréne), ďalej opotrebované brzdné systémy, defekty duší a vyťahaná reťaz. Tiež sa môžu zničiť súčiastky na pohne kolies, ktorých sa reťaz pri šliapaní dotýka.
Ak už hovoríme o reťazi, tá by mala prejsť kompletným servisom. Často totiž jazdíme aj v daždi, po mlákach, v rozbahnenom teréne. To sa tiež odráža na ťahu riadenia, ktoré môže zoxidovať, zadrieť sa.
Pri preraďovaní sa do procesu zapája viacero súčiastok, takže tam aj dochádza častejšie k rýchlejšiemu opotrebovaniu. Prezrite si bovden a premažte lanko (bovden je špeciálny typ káblika, ktorý slúži na prenos mechanickej energie krútením).
Bicykel dobre skladujte
V prvom rade je treba bicykel dobre skladovať. Najčastejšie je v pivnici alebo v garáži. A tam je prvý problém – bicykel je položený na zemi možno meter dva od auta. Keď však v zime vojdeme do garáže so zasneženou strechou a pneumatikami, na ktorých je navyše posypová soľ, to všetko sa topí a dostáva do kontaktu aj s bicyklom. Ten následne rýchlejšie hrdzavie a prestáva správne fungovať.
Bicykel teda odložte do sucha, ideálne zavesiť na stenu, aby sa nevyvíjal tlak na pneumatiky.
Pred novou sezónou nahustite duše na požadovaný tlak, čo je veľmi dôležité a na čo neraz zabúdame. Riaďte sa informáciou od výrobcu na danom plášti. Okrem uvedeného rozsahu tlakov (ako 3,5 až 5 barov) je tam uvedený aj smer rotácie plášťa. Neprekračujte maximálnu hodnotu výrobcu. Iný je tlak pre trekingové bicykle, pre horské či cestné.
Skontrolujte si tiež osvetlenie, brzdy, reťaz, upevnenie riadidiel a kolies, spoje a prevodový systém.
Chyby pri používaní bicykla
Spôsob, akým sa správame k svojmu bicyklu, sa odráža aj na jeho vzhľade, životnosti a bezporuchovosti. Najčastejšie sa nestaráme takmer vôbec – nanajvýš pred novou sezónou dofúkame kolesá a niekde kvapneme, či strekneme olej. A to je všetko.
Pred sezónou treba bicykel naozaj servisovať – možno vydrží bez poruchy celú sezónu, nič veľké sa nestane, ale nevidíme do tých najmenších zákutí, ktoré sa zatiaľ opotrebovávajú oveľa rýchlejšie a intenzívnejšie. Ani hrdzu nevidíte všade, môže byť skrytá.
Veľmi často robíme chybu pri nevhodnom preraďovaní – napríklad základná jednoduchá rada: pri preradení je vhodné odľahčiť nohy, aby reťaz bez záťaže preskočila na iný prevod. Tiež pred kopcom nepreraďujeme na poslednú chvíľu o niekoľko stupňov. Radšej postupne, rozpočítajte si to.
Knihy pre cyklistov
Ak radi bicyklujete, odporúčame knihu Tréninková bible pro cyklisty od Joa Friela. Ide o najpredávanejšiu cyklistickú knihu na svete, ktorá ponúka množstvo praktických rád a tipov.
Zaujímavá je aj publikácia Cyklistika – 1100 nejlepších rad. 250 strán trikov od najskúsenejších cyklistov na svete o bezpečnosti a technike jazdy, tréningové programy ap.
A ak potrebujete inšpiráciu, kam sa na bicykli vybrať, vyskúšajte knižky z vydavateľstva Dajama. Výborne prepracované, graficky zvládnuté a plné tipov, trás a mapiek – Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie, Najkrajšie cyklotrasy – Tatry a okolie, a tiež Najkrajšie cyklovrcholy.