Nie je drez ako drez. Či už máte umývačku riadu alebo nie, ide o neoddeliteľnú súčasť kuchyne. Jeho výber by ste teda rozhodne nemali uponáhľať – keď si vyberiete kvalitný drez, môže vašu kuchyňu zdobiť mnoho rokov. Prečo je kvalita taká dôležitá a na čo všetko by sme mali brať ohľad?
1. Odolnosť voči poškodeniu
Každý si po zakúpení nového drezu praje, aby mu slúžil čo najdlhšie. Jedným z hlavných parametrov, ktorý životnosť tohto pomocníka výrazne ovplyvňuje, je jeho hrúbka. Napríklad nehrdzavejúca oceľ je osvedčený a dobrý materiál, avšak výrobca s ním nesmie šetriť.
Nerezový drez z tenkého plechu je náchylný na pretlačenie aj poškrabanie a jeho používanie je neskutočne hlučné. Odporúčaná hrúbka je teda minimálne 0,6 mm, ale čím väčšia, tým lepšia. Ten, kto si potrpí na vskutku luxusné drezy, má možnosť zaobstarať si skvosty s hrúbkou 1,0 až 1,4 mm. Čo sa týka granitových drezov, tie kvalitné, po zasadení do pracovnej dosky, vystupujú cca 6 mm.
2. Predchádzanie zbytočným starostiam
Zaobstaraním si odolného drezu sa vyvarujete opravám, ktoré by boli potrebné v prípade drezu nekvalitného. Tieto opravy môžu byť oveľa rozsiahlejšie, než si dokážete predstaviť – mnohé z nich končia nutnou výmenou celej pracovnej dosky.
3. Žiadne namáhavé čistenie
Určite si pamätáte tie nekonečné hodiny s hubkou v ruke, kedy ste sa snažili vyčistiť všetky škáry a zákutia vášho starého drezu. Úmorná, nikdy nekončiaca práca. Kvalitné drezy majú škár minimum. Ideálny je nepriľnavý povrch, z ktorého pôjdu nečistoty ľahko odstrániť.
4. Kvalitný drez poteší aj skvelým designom
Nekvalitný drez do kuchyne môže po krátkom čase zmeniť farbu. Často sa na ňom tiež vyskytujú nevzhľadné škvrny, ktoré sa dajú horšie vyčistiť. Kazí tak celkový vzhľad kuchyne.
Pri kvalitných drezoch sa týchto problémov báť nemusíte, aj po rokoch si zachovávajú svoj vzhľad. Kategória kvalitných drezov navyše disponuje omnoho väčšou variabilitou designov a my vďaka tomu máme možnosť nájsť ten, ktorý je nášmu srdcu a štýlu kuchyne najbližší.
5. Kvalita ruka v ruke s praktickými vychytávkami
Overení výrobcovia často ponúkajú drezy, ktoré sú vybavené praktickým príslušenstvom. To z nich robí vskutku multifunkčných pomocníkov. Úžasnou vychytávkou sú prípravné dosky na drez. V prvom rade šetria miesto na kuchynskej linke a po druhé z nich rovno môžete zmiesť omrvinky a ďalší drobný odpad do drezu, ten vypláchnuť a zvyšky potom pohodlne vyklepať do koša zo sitka.
Ďalším vynálezom sú dávkovače saponátu, ktoré poskytujú elegantné riešenie, ako mať saponát stále po ruke a zároveň udržať pekný vzhľad drezu bez plastových fliaš okolo. Dávkovače je možné zabudovať priamo do tela drezu a plniť ich zhora.
V neposlednom rade by sme mali spomenúť misky na odkvapkávanie. Tieto misky sú veľmi obľúbené a niet sa čo čudovať. Okrem odkvapkávania môžu slúžiť aj ako misky na zvyšky z varenia (napríklad pri strúhaní zeleniny a podobne). Misku potom jednoducho vyberiete a obsah vyhodíte do koša alebo do kompostéra.
6. Materiál ako kľúč ku kvalite
Kvalita drezu spočíva v materiáli, jeho spracovaní a doplnkových dieloch drezu, ako je napríklad odtok vrátane sitkového ventilu a prepadu. Na materiáli z veľkej časti závisí vyššie spomínaná jednoduchá údržba, odolnosť a mnoho ďalších vlastností. Vlastnosti drezov nerezových, tectonitových, keramických i granitových sa od seba veľmi líšia, preto je dôležité starostlivo zvážiť, aký sa do vašej kuchyne hodí najlepšie.
7. Kvalitný = hlboký = praktický
Veľkosť a dispozície kuchyne sú určujúce pre výber kuchynského drezu. Celková konštrukcia drezu by sa teda mala v prvom rade odvíjať od plochy, ktorá je na jeho umiestnenie vyčlenená. Dnešný trh ponúka hneď niekoľko typov drezov rôznych veľkostí a tvarov.
Všeobecne sa dá konštatovať, že rozšírený drez volí ten, kto uprednostňuje praktickosť, a naopak samostatný drez ocení ten, komu viac záleží na designe. Bežná hĺbka drezu je okolo 15 cm, a to pri umývaní objemnejšieho riadu nemusí vyhovovať každému. Kvalitnejšie drezy sa vyrábajú s hĺbkou 18 – 20 cm, čo je oveľa praktickejšie.
8. Kvalita spočíva v originálnom produkte
Granitové drezy sa tešia veľkej obľube. Jedným z hlavných dôvodov je pravdepodobne skutočnosť, že si kvalitný granitový drez dokáže počas celej doby svojej životnosti zachovať dokonalý vzhľad. Podmienkou však je, aby ste pri nákupe nesiahli vedľa a nepriniesli si domov nekvalitnú napodobeninu.
Pravé granitové drezy sa vyrábajú z drveného kameňa, ktorý sa spája akrylátovou živicou s pridaním farbív. V porovnaní s tým nekvalitné, lacné napodobeniny bývajú zhotovené z plastu, na ktorom tvorí granitový materiál iba tenkú vrchnú vrstvu. A potom niet divu, že vás po nejakom čase táto napodobenina sklame. Kvalitu teda hľadajte iba u originálov!
9. Bezproblémová starostlivosť vďaka kvalitnej montáži
Kvalitu kuchynského drezu určuje aj spôsob montáže. Už pri plánovaní kuchynskej linky a celej kuchyne by ste si mali dobre rozmyslieť, akým spôsobom by mala inštalácia prebiehať. Existujú rôzne typy drezov, najčastejšie sú tie, ktoré sa montujú na kuchynskú dosku. Tieto drezy sa zväčša inštalujú na kuchynské dosky z drevotriesky a vyznačujú sa mierne vyvýšeným okrajom. Drobnou nevýhodou je potreba častejšieho upratovania kvôli zatekaniu a zanášaniu nečistôt pod okraje.
Praktickejšie sú vnorené drezy, ktoré sa inštalujú zospodu kuchynskej linky. Jednoducho sa udržujú a splývajú s pracovnou plochou. Vzhľadom na to, že hrany linky prichádzajú oveľa častejšie do kontaktu s vodou, sa tento typ drezov používa len na linkách z mramoru, kameňa a ďalších vodeodolných materiálov.
Prečítajte si tiež
Ako vybrať správne osvetlenie do miestností?
10. Antibakteriálne schopnosti
Niektoré z kvalitných drezov vynikajú antibakteriálnymi schopnosťami. Táto prednosť rozhodne má svoj zmysel. Obzvlášť, ak vezmeme do úvahy, že tu pracujeme s potravinami, určenými na konzumáciu. Pri kvalitných drezoch si navyše môžeme byť istí, že materiál, z ktorého sú vyrobené, nijako neškodí zdraviu.
— PR článok —
Foto: Sanitino