4 jednoduché masáže šiacu na pohodu a zvýšenie energie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Správna masáž dokáže divy. A masáže šiacu sú podľa odborníkov vhodné na množstvo zdravotných problémov. Ide o japonskú fyzickú terapiu, ktorá uvoľňuje, regeneruje a lieči. Hoci sa hovorí o masáži, ide vlastne skôr o akupresúru a akupunktúru, no bez použitia ihiel, či iných pomôcok. „Pri šiacu sa tlačia jednotlivé body na tele, a to palcami, lakťami, kolenami či chodidlami,“ vysvetľuje certifikovaný masér Ján Gardoš a dodáva, že šiacu účinkuje nielen na fyzickej úrovni, ale aj emocionálnej, duchovnej.

Tlačením bodov sa totiž spriechodňuje tok energie v meridiánoch, aby v nich mohla energia voľne prúdiť. A ako možno viete, každá dráha súvisí s nejakým vnútorným orgánom.
Šiacu robievajte pravidelne, nestačí ho absolvovať len raz.
Šiacu terapia pomôže pri vysokom a nízkom krvnom tlaku, menštruačných bolestiach, migréne, nespavosti, únave, nervozite,  ale aj bolestiach chrbta, či stuhnutí šije. „Šiacu tiež uvoľňuje stres, napätie a rôzne fyzické aj psychické ťažkosti. Skvele posilňuje imunitný systém,“ dodáva J.Gardoš z Rajmasazi.sk.
My vám ponúkame 4 masáže na pohodu, prílev energie, uvoľnenie nosových dutín a posilnenie vnútorných orgánov.

 

4 jednoduché masáže šiacu

masáž šiacu na pohoduMasáž na pohodu

Ráno, skôr než vstanete, stlačte tromi prstami oboch rúk okolie pečene 10-krát v priebehu 3 minút (ako je to na obrázku). Ak by ste na začiatku procedúry pocítili bolesť, znamená to chorobu pečene, ktorá sa prejaví pri pokračovaní zákroku. Táto masáž zabraňuje aj opileckej nevoľnosti.

 

Masáž na zvýšenie energie

Tlak šiacu na lopatku a body smerom k jej okraju (ako na obrázku) dodáva energiu. Na túto procedúru je potrebná druhá osoba. Vyvíjajte stredne silný tlak na stavce z ľavej aj pravej strany.
Úroveň energie zvyšuje aj tlak na krk. Štyri prsty položte na zátylok a špičkami oboch palcov stláčajte 3x štyri body ležiace pod sebou, začínajúc z miesta pod ušami – pozrite si obrázok.

masáž šiacu na zvýšenie energie

 

Masáž prstov na posilnenie vnútorných orgánov

Prsty sú úzko prepojené s celým organizmom. Silné a pružné prsty svedčia o dobrom zdraví a sile vnútorných orgánov. Pri chorobách srdca sú malíčky často také slabé, že ich človek nedokáže ani vystrieť. Naopak, posilnenie malíčkov posilní aj srdce.

masáž šiacu posilňujúca vnútorné orgányZákrok šiacu na prstenníku vedie k zmierneniu pri chorobách pečene.
Proti vysokému krvnému tlaku a poruchám činnosti čriev priaznivo pôsobí posilňujúci zákrok na prostredníku. Okrem toho sa zdá, že existuje súvislosť medzi slabosťou prostredníka a chorobami žalúdka.
Ľudia so silnými palcami sa často vyznačujú silnou vôľou, pretože tieto prsty majú vplyv na mozog.

Každodenný zákrok šiacu na prstoch a cvičenia na posilnenie prstov sú prospešné pre celkové zdravie. Ľavý palec vložíme medzi palec a ukazovák pravej ruky a vyvíjame tlak pri súčasnom ťahu na tieto tri miesta od spodnej časti palca po jeho koniec (vrátane bruška). Najprv na prednej a zadnej strane, potom po oboch stranách palca. Pri ostatných prstoch sa masáž vykonáva rovnako, ale tlak vykonávame na dlani na troch uvedených bodoch. To isté zopakujeme na prstoch pravej ruky. Pozrite si obrázok vyššie.

masážePrečítajte si tiež
Masáže, ktoré vám pomôžu a vylepšia deň.

Prečistenie dutín a nosa

masáž šiacu na uvoľnenie nosaMožno mávate aj vy častom upchaný nos, čo určite neprospieva celkovej pohode. Pomôže masáž šiacu, ktorú odporúča aj Jadwiga Górnicka, slávna poľská doktorka medicíny.
Začnite postupným dôkladným vyfúkaním obidvoch nosových dierok. Paličkou do uší potom potrite vnútro nosa propolisovým medom alebo teplým ricínovým olejom (ak je niekto alergický na med). Med hlboko natiahnite cez nos až do hrdla. Z tohto dôvodu je najlepšie pretrieť nos poležiačky. Med rozohreje tkanivá, propolis pôsobí proti baktériám a dezinfikuje chorú nosovú sliznicu.
Teraz možno vykonať japonskú masáž šiacu podľa nasledujúcich krokov:

  1. Štyri prsty pravej ruky položte zvisle na čelo tak, aby sa malíček nachádzal medzi obočím (t. j. všetky prsty zvisle na strednej línii čela), a túto oblasť masírujte, pričom v duchu počítajte do 10.
  2. Potom rovnaký čas prstami stláčajte oblasť pod hornou hranou očnice. Ak pri masírovaní tohto bodu cítite bolesť, znamená to, že dutina klinovej kosti je upchatá.
  3. Ďalším masážnym bodom je miesto vedľa vystupujúcich kostí nosa, kde sa nos začína dvíhať, paralelne s vnútorným okrajom očníc. Striedavo stláčajte tieto body po oboch stranách nosa a silno vyfukujte raz jednou, raz druhou dierkou, pričom počítajte do 20.
  4. Poslednou fázou masáže sú body vedľa krídel nosa, kúsok od čeľustných dutín. Pravým a ľavým ukazovákom tlačte na tieto body súčasne z oboch strán smerom nahor a taktiež silno vyfukujte a počítajte do 20.

Touto masážou sa prečistí klinová, čelová a čeľustná dutina. Po každej procedúre pocítite, že sa vám ľahšie dýcha. Tento zákrok všetkým odporúčam – je jednoduchý a stačí len pár minút denne, aby ste dosiahli výborné výsledky.

Foto: Wikmedia/Arnaldo V. Carvalho, kniha Chcem žiť zdravo


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.