Kedy ste boli naposledy na masáži? Dopriali ste si ju vôbec za posledné obdobie? Pritom možno viete, že vhodná masáž dokáže zlepšiť prekrvenie organizmu, prospieva chrbtici aj šiji, odbúrava stres a zlepšuje náladu. Masáže sú nielen relaxačná záležitosť, ktorá vás vie perfektne uvoľniť, ale má aj mnohé zdravotné pozitíva. Veď jej liečebné účinky sa spomínajú už v papyrusoch zo starého Egypta, čiže spred 500 rokov pred naším letopočtom.
Ktoré masáže by ste si mali dopriať? A ako na nás vplývajú? „Masáže pôsobia pozitívne pri doliečovaní chorôb, ale aj pri ich prevencii,“ pripomína masér Ján Gardoš z Rajmasáží.sk.
Účinok masáže závisí samozrejme od typu masáže a zvolených hmatov. Každý z nich má svoje osobité vlastnosti a hoci sa vám môže zdať, že niektoré hmaty maséra sú zbytočné, neúčinné, vôbec to tak nemusí byť. Niektoré druhy masáže dokonca prinášajú so sebou miernu bolesť, ktorá sa zvykne dostaviť na druhý až tretí deň po masáži. Žiadnu paniku – je to prirodzené, keďže sa pracovalo so svalstvom.
Masáž chrbta a šije
Existuje veľa druhov masáží, no je niekoľko, ktoré sú najobľúbenejšie a najžiadanejšie.
„Napríklad na jeseň sú žiadané najmä masáže chrbta a šije, predovšetkým na krížovú oblasť,“ vysvetľuje masér Ján Gardoš. Mnohí ľudia totiž prichádzajú s boľavými krížmi, na ktoré si nedávali pri ochladení počasia pozor. „Stačí, že sa človek trošku spotí, potom sa vonku zohne, aby si zaviazal šnúrky na topánke a ofúkne mu kríže. Prichádza bolesť a ľudia hľadajú často úľavu pri masáži.“
Skúsený mladý masér odporúča v tomto prípade masáž chrbta a šije. Zvykne trvať 30 alebo 60 minút a ceny sa začínajú od 13-14 € vyššie za polhodinovú masáž. Takáto masáž prekrví pokožku, uvoľňuje stuhnutosť, pomáha vyplavovať odpadové látky z tela.
Takúto masáž odporúča aj ľuďom, ktorí majú sedavé zamestnanie a majú stuhnuté svalstvo. Dôležitá je pravidelnosť, pretože úľava nepríde po jednej masáži. Spočiatku treba 4-5 masáži napríklad obdeň, potom už stačí udržiavacia raz za týždeň až dva týždne, radí Ján Gardoš.
Hrejivá masáž
Počas sychravej jesene a chladnej zimy sú žiadané teplé masáže – lávovými kameňmi, či rašelinový zábal.
„Najmä masáž lávovými kameňmi vie z človeka doslova zhodiť všetky starosti, problémy a dostať ho do maximálnej pohody,“ vysvetľuje masér. Táto masáž sa robí pomocou špeciálnych masážnych hmatov a teplých lávových kameňov. Využívajú sa ja rôzne masážne oleje. Kombinácia tepla, dotykov nahriatych lávových kameňov a vône oleja patrí právom ku kráľovnám masáži s blahodarným účinkom a nezabudnuteľným zážitkom.
Masáž lávovými kameňmi znižuje krvný tlak, okysličuje krv v žilách, prispieva k posilneniu imunitného systému a redukuje opuchy.
Prečítajte si aj
Regeneračná joga. Cviky, ktoré vás zbavia stresu
Športová masáž
Ján Gardoš tvrdí, že v lete býva viacero úrazov, či už nôh, rúk, zápästí a potom je dobré na doliečenie zvoliť vhodnú športovú masáž. „Aj tento rok ku mne chodilo viacero ľudí na doliečenie – najskôr som sa pýtal, aký mali úraz, ako sa liečil, v akej sú fáze a až potom sme zvolili vhodnú masáž,“ hovorí masér.
Nevhodne zvolená masáž alebo dokonca vykonaná neprofesionálnym masérom môže ešte viac uškodiť.
Hmaty sa robia tak, aby sa zlepšil odtok krvi a lymfy. Tým sa zintenzívni odplavovanie odpadových látok z tkanív. Dôsledkom toho je pokožka lepšie prekrvená, tkanivá lepšie vyživované a tým sa urýchľuje regenerácia organizmu.
Po namáhavom športovom výkone je vhodná relaxačná masáž, ktorá pomáha telu zbaviť sa odpadových látok a navodzuje celkové upokojenie, uvoľnenie organizmu. Táto masáž prospieva celému svalovému systému, prináša čerstvý kyslík do tkanív, zlepšuje výkonnosť aj psychiku, a napokon aj urýchľuje liečenie po úrazoch.
Ďalšie druhy masáží
Ako sme spomínali, existuje veľa druhov masáží. Odporúčame napríklad medovú masáž, kedy sa na chrbát nanesie pravý včelí med a pumpovacími hmatmi sa vysávajú nečistoty a jedy z tela. Tie sa zvyknú v nás nahromadiť nielen z prostredia, ale aj z potravín a liekov. Medová masáž pôsobí do hĺbky tkanív, čím oživuje celý organizmus a obnovuje prirodzenú detoxikačnú schopnosť.
Vyskúšajte aj reflexnú masáž, pri ktorej sa masáž vykonáva najmä cestou nervových spojov a zakončení v danej oblasti. Reflexná masáž je veľmi citlivým zásahom do organizmu. Správne vykonaná pôsobí výborne na vnútorné orgány a ich funkciu. Pomáha pri poruchách prekrvenia, pri bolestiach chrbtice, ako aj pri migréne.
Medzi obľúbené masáže patrí aj reflexná masáž chodidiel. Ako možno viete, všetky zakončenia ľudského tela vyúsťujú do reflexných plôšok, ktoré zodpovedajú príslušným orgánom alebo oblastiam tela. „Reflexné plôšky celého tela sa nachádzajú na šľapajach chodidiel, takže chodidlo predstavuje zmenšený obraz ľudského tela. Tlačením a trením bodov na chodidle je možné veľmi spoľahlivo nájsť problémové miesta na ľudskom tele, pretože reflexné body na šľapaji chodidla pri stlačení reagujú bolestivo a tak prezrádzajú postihnuté svaly, kĺby alebo vnútorné orgány,“ vysvetľuje Ján Gardoš z Rajmasáží.sk.
Kedy na masáže a kedy nie?
Masáže môže absolvovať prakticky každý človek – ako uvoľnenie po namáhavom dni, pred/po športovom výkone, pri doliečovaní. Takéto masáže dobre vplývajú aj na psychiku, zbavujú nás stresu.
Na masáže by však nemali ísť určité skupiny ľudí, ktorým to lekári neodporúčajú. Či už sú to akútne zápalové ochorenia, nádorové a hematologické choroby, menštruácia, poranenia brušnej dutiny.
Tiež nechoďte k masérovi, ak máte rizikové tehotenstvo, popáleniny na tele, alebo pokročilé štádium aterosklerózy a osteoporózy. Masážnemu stolu sa vyhnite aj pri hnačkách.
Ako často a kedy na masáž?
Určite nečakajte zázraky po jednej masáži, hoci aj tá dokáže telu uľaviť. Problémy však neodstráni. Odborníci odporúčajú predovšetkým pravidelnosť a dobrý výber maséra. Zistite si o masérovi, ku ktorému chcete ísť, čo najviac. Má webovú stránku? Čo na nej píše? Sú tam aj nejaké referencie? Už prvý dojem z maséra musí byť pozitívny – ak sa vás bude pýtať na zdravotné problémy, či a čo vás bolí, to je len plus. Dobrý masér musí byť tak trošku aj psychológom, navodiť príjemnú atmosféru a uvoľniť človeka na masážnom stole.
Ak vás zaujíma táto téma, odporúčame niekoľko zaujímavých a inšpiratívnych kníh:
Základy masáže
Liečebná masáž
Reflexná masáž chodidla
Anatómia masáží