Migréna a bolesti hlavy. 10 tipov, ako sa ich zbaviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy občas trpíte silnými bolesťami hlavy? A vtedy nedokážete nič poriadne urobiť, nieto sa sústrediť? Migréna môže trvať až 3 dni, počas ktorých nie sme schopní plniť si každodenné povinnosti. Migréna veľmi trápila aj mnohé známe osobnosti, ako bol Vincent van Gogh, Napoleon Bonaparte, Frederik Chopin, či autor hitu Alenka v ríši zázrakov Lewis Carroll.
Preventívne sa musíte vyvarovať faktorov, ktoré vyvolávajú migrénu. Ak už nastali bolesti hlavy, na uvoľnenie sa odporúčajú najmä prírodné prostriedky. Skúste nesiahnuť ako prvé po umelých liekoch, ktoré štartujú závislosť, neskôr rezistenciu a rozhodne nepomáhajú celému organizmu.

Na migrénu trpí asi 8 % obyvateľov Zeme. Častejšie postihuje ženy ako mužov, najmä z dôvodu kolísania hladiny hormónov pred a po menštruácii, počas tehotenstva a v období prechodu (hoci niektoré ženy v tomto období pociťujú úľavu).
Prvý záchvat migrény sa zvyčajne vyskytne v období dospievania alebo okolo 20.–25.roku života, niekedy aj skôr. Zriedkavo sa prvé symptómy objavia po 50. roku života. S pribúdajúcim vekom sa počet záchvatov znižuje, ich intenzita slabne a takmer sa nevyskytujú po 65. roku.

 

Spúšťače migrény

Je dobré vedieť, čo najčastejšie spúšťa migrénu, aby ste to vedeli obmedziť, alebo sa úplne vyhnúť.

  • určité jedlá, najmä syr, čokoláda, červené víno, vyprážané jedlá a citrusové ovocie
  • nízka hladina cukru v krvi pri hlade alebo po konzumácii nadmerného množstva rafinovaných cukrov
  • dehydratácia
  • stres, šok, nepohodlie
  • nedostatok spánku
  • jasné alebo farebné svetlo
  • silný hluk
  • klimatické zmeny
  • suchý alebo teplý vzduch, suchý vietor
  • hormonálne zmeny.

Predzvesťou migrény môžu byť vedľajšie pocity, ktoré sa prejavia asi hodinu pred záchvatom. Sú to napríklad záblesky pred očami, rozmazané videnie alebo svietiaca vlnovka. Keď začne bolesť hlavy, mnohí pociťujú nevoľnosť a vracajú alebo sú obzvlášť citliví na svetlo a zvuky. Ďalšími prípadnými príznakmi môžu byť závraty, tŕpnutie a necitlivosť končatín.

migréna lieky

Vyhnite sa bolestiam hlavy

Je teda dobré, ak viete, čo u vás najčastejšie spúšťa migrénu.
„Napríklad ak migrénu vyvoláva stres a predmenštruačné hormonálne zmeny, je vhodné neplánovať si na toto obdobie dôležité udalosti,“ radia známi liečitelia Christo a Jonko Mermerski. „Ak záchvaty vyvoláva cestovanie, nie je vhodné mať pred cestou plný žalúdok. Treba dávať pozor na stravovací režim. Pri nevyváženej strave je pravdepodobnosť záchvatu migrény väčšia, preto sa odporúča konzumovať jedlá bohaté na vitamín B, ako sú celozrnné produkty, žĺtok, čerstvé mlieko, špenát a chudé mäso. Aby nenastali kolísania hladiny cukru v krvi, treba jesť málo, ale častejšie, najmä celozrnné jedlá a strukoviny namiesto jedál obsahujúcich bielu múku alebo cukor. Sladké a rafinované produkty rýchle zvyšujú hladinu cukru v krvi, ktorá sa potom rýchle zníži, a práve takéto výkyvy u niektorých ľudí vyvolávajú záchvaty migrény.“

Niektorí ľudia trpiaci migrénou sú citliví na aminokyselinu tyramín, ktorá vplýva na mozgové krvné cievy. Tyramín sa nachádza v čokoláde, syre, hovädzom mäse, pečeni, vajciach, pive, červenom víne a v iných potravinách, v niektorom ovocí a zelenine (banány, pomaranče, slivky, špenát, rajčiny a iné).
Príčinou vzniku migrény môže byť aj alergia na niektoré potraviny (najčastejšie na pšenicu, čerstvé mlieko, syr, rajčiny, pomaranče a zemiaky) alebo pitie čaju, kávy, kokakoly a iných nápojov obsahujúcich kofeín.

Citlivosť na svetlo

Odrazy svetla od vody, snehu a iných povrchov vyvolávajú migrénu u ľudí, ktorí sú obzvlášť citliví na svetlo. Odporúča sa, aby nosili slnečné okuliare s polarizujúcimi sklami a veľmi kvalitné šošovky.
Keď sa problém objaví v súvislosti s monitorom počítača, treba nastaviť úroveň kontrastu a svetlosti. Niekedy možno predísť záchvatom, ak v okolí prevláda zelená alebo modrá farba.

Kvalita vzduchu

Pri veľmi suchom vzduchu sa zvyšuje množstvo pozitívne nabitých iónov, ktoré zvyšujú množstvo sérotonínu typické pre migrénu. Záporne nabité ióny zmierňujú symptómy migrény a skracujú ich trvanie. Preto sa odporúča miestnosti často vetrať, pestovať veľa izbových rastlín a používať zvlhčovače vzduchu alebo ionizátor.

Stres

Je najčastejšou príčinou vzniku migrény, preto ho treba kontrolovať. Vhodné sú relaxačné terapie, masáže, cvičenie jogy, meditácia a aromaterapia. Niektorí ľudia vedia zvládnuť stres, ale migréna sa prejaví po skončení stresu, preto treba hľadať efektívnejšie techniky.

 

Migréna a prírodné prostriedky

Je veľa prírodných rastlín a bylín, ktoré dokážu potlači bolesti hlavy a spomínaní Mermerski uvádzajú niektoré so svojej unikátnej knihe Zdravie z prírodnej lekárne, kde na vyše 500 stranách ponúkajú asi 2500 receptov na rôzne ochorenia a zdravotné problémy.

1. Napríklad horké listy vratiča obyčajného obsahujú látky s protizápalovým a vazodilatačným (rozširujúcim cievy) účinkom. Keď cítime, že sa blíži migréna, je vhodné pridať si 2–3 listy z vratiča do sendviča, aby sme necítili ich nepríjemnú chuť, prípadne užívať extrakt z vratiča obyčajného.

2. Hneď pri prvých príznakoch migrény sa odporúča ľahnúť si do vyvetranej a zatemnenej miestnosti. Týmto spôsobom je možné predísť záchvatu alebo aspoň znížiť jeho intenzitu.

3. Zmiešajte 100 g kvetov prvosienky, 100 g kvetov hlohu, 100 g vňate prasličky roľnej, 50 g listy medovky lekárskej, 50 g listov ostružiny černicovej, 50 g vňate komonice lekárskej, 50 g vňate bazalky, 50 g vňate repíka lekárskeho a 50 g koreňa valeriány lekárskej. 2 PL bylinnej zmesi varíme 5 minút v 500 ml vody. Odvar precedíme, osladíme medom a užívame 100 ml 4-krát denne pred jedlom.

4. Zmiešame nadrobno rozdrvené korene chrenu a bravčovú masť. Touto zmesou natierame spánky hneď, ako pocítime začiatok záchvatu migrény.

5. Vhodné je robiť kontrastný kúpeľ dolných končatín. Nohy najskôr namočíme do teplej a potom do studenej vody.

zdravie migréna bolesti hlavy, masážPozrite si viac článkov z rubriky ZDRAVIE.

6. Počas jedenia sa odporúča zjesť 1 PL medu zmiešanú s jablkovým octom.

7. Osvedčený recept pri bolestiach hlavy je extrakt z duly. Dulu nahrubo ošúpte a šupy dajte do menšej nádoby. Zalejte 8-percentným liehovým octom, nechajte štyri týždne stáť a zlejte. Natierajte si čelo aj krk.

8. Výborným spôsobom, ako sa zbaviť migrény alebo ju aspoň výrazne zmierniť, je masáž. Tá vám uvoľní strnulú šiju a uľaví od bolesti hlavy.

9. Výborný cvik v prevencii proti migréne je vysúvanie brady. Predstavte si, že máte v brade akýsi šuplíček, ktorý s nádychom vysúvate a s výdychom zasúvate. Brada sa pri vysúvaní dopredu nedvíha hore, je stále v jednej priamke.

10. Pri väčšine bolestí hlavy pomáhajú aj jednoduché cvičenia, ktoré zabraňujú skráteniu krčných svalov. Napríklad predklon, úklon hlavy, otáčanie či gúľanie hlavou zo strany na stranu a pretiahnutie, ktoré pripraví krk na celodenné držanie ťažkej hlavy. Vynechajte však záklon.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.