7 obľúbených výrokov o rodičovstve a výchove detí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Veľa ľudí celý život sníva o milujúcich a starostlivých rodičoch, ktorých nikdy nemali.
Mnohé deti nemajú to šťastie, aby mali “správnych” rodičov. Ste nimi aj vy? Zamysleli ste sa, ako sa na vás pozerajú vaše deti?
Áno, niekedy musíte byť tvrdší, razantní, aby vás rešpektovali a vedeli, čo sa má a čo nie.
Odborníci sa totiž zhodujú, že v dnešných časoch nechávame deťom príliš veľa priestoru, cítime sa previnilo, ak na nich zvýšime hlas a stali sa pre nás doslova stredom vesmíru.

Dnešní rodičia sa boja ukázať svoju asertívnu stránku. Snažia sa vyhovieť všetkým požiadavkám a rozmarom svojich detí, neustále sa s nimi o niečom dohadujú, pretože svojim deťom nechcú ublížiť.  Je smutné, že takéto správanie má za výsledok nesamostatné a krehké bytosti, ktoré si neveria. Existuje však stredná cesta medzi ignorovaním detí a ich velebením.

Rodičia sa musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia.

Prečítali sme množstvo zaujímavých kníh o výchove detí a rodičovstve. Tu je niekoľko našich obľúbených citátov.

 

7 obľúbených výrokov o rodičovstve a výchove detí

Povolenie k rodičovstvu1. “Dnešných mamičiek sa zvyknem pýtať: „Ak by ste nastúpili do lietadla a videli by ste v kokpite štvorročného pilota, nakoľko bezpečne by ste sa cítili?“  Pilotom ste vy, nie vaše deti.”
Idell Nattersonová, psychologička

2. „Keď som mal štrnásť rokov, môj otec bol ignorant a nedokázal som toho starého muža ani vystáť. Ale keď som dosiahol vek dvadsaťjeden rokov, bol som prekvapený z toho, ako veľa sa za sedem rokov naučil.“
Mark Twain

3. „Dieťaťu robíte medvediu službu, ak nestanovíte jasné a milujúce pravidlá.“
Beth Ekre, Severná Dakota, učiteľka roka

4. „Prehnaná starostlivosť je odkazom pre deti, že ich treba ochraňovať. Dobrí rodičia ochránia svoje deti pred bolesťou, ale rešpektujú ich vrodenú potrebu objavovať a dokážu to rozlíšiť.“
Issac Nerman, psychológ

5. „Byť rodičom nie je výmenný obchod. Nedostaneme to, čo dávame. Je to ako dôležitý finančný vklad v prospech tretej osoby: sme dobrými rodičmi nie preto, aby nás naše deti milovali natoľko, že s nami zostanú, ale preto, aby mali dostatok sily nás opustiť.“
Anna Quindlen, spisovateľka

6. „Je lepšie, ak si svoje dieťa pripútate pocitom rešpektu a jemnosti ako strachom.“
Terence, starorímsky dramatik

7. „Dnešní rodičia chcú byť za každých okolností perfektní. (Mimochodom nič také neexistuje.) Buďte pripravení a o svojich chybách sa rozprávajte so svojimi deťmi otvorene. Niečo ich to naučí, niečo, čo by sa nikdy nenaučili, ak by ste boli perfektní.“
Julie Gedden, psychiatrička

Viac podobných výrokov o výchove detí nájdete v knihe Povolenie k rodičovstvu.

 


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.