8 tipov, ako pestovať vres, aby kvitol čo najdlhšie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vres je nádherný a veľmi obľúbený kvet, ktorý svojou farebnosťou a nenáročnosťou dokáže rozžiariť každú záhradu. Ak nad ním uvažujete, máme pre vás tipy, ako pestovať vres, akým chybám sa vyhýbať a čo treba robiť, aby vám krásne kvitol. A čo najdlhšie.

Prečo je vres taký obľúbený?

Vresy sa vyskytujú v širokej škále farieb od bielej, ružovej, fialovej až po červenú. Vďaka tomu si každý nájde svoju obľúbenú odrodu. Kvitnú od konca leta až do neskorej jesene, čím prinášajú do našich záhrad farbu aj v období, keď väčšina kvetov už odkvitla.
Sú to veľmi odolné rastliny, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Zvládnu aj suchšie podmienky a zlú pôdu. Hodia sa do skaliek, na záhony, do črepníkov, či dokonca do kytíc.

Okrem toho má vres ďalšie výhody a využitie: sušené kvety vresu sa používajú do kytíc a aranžmánov. Včely zbierajú nektár z kvetov vresu, z ktorého vzniká tmavý a aromatický med. A vres má aj liečivé účinky. Používa sa pri liečbe kožných problémov, močových ciest a reumatizmu.

Ako pestovať vres?

Vresy preferujú slnečné alebo polotienisté stanovište. Vyžadujú kyslú, piesočnatú a dobre priepustnú pôdu. Majú rady vlhko, ale neznášajú premokrenie.
Pokiaľ ide o hnojenie, stačí ich prihnojiť raz ročne špeciálnym hnojivom pre kyslomilné rastliny.
Po odkvitnutí je vhodné vresy mierne zastrihnúť, aby sa zahustili.

ako-pestovat-vres

8 tipov, na čo myslieť pri pestovaní

Vres nájdete v každom kvetinárstve alebo supermarkete za pár centov a doma, v debničke alebo v záhrade urobí veľké veci. S teplom a suchom v paneláku si síce neporadí, ale na balkóne vydrží až do Vianoc. Nevadí mu ani sneh a mráz.
Niektorí ľudia sa však sťažujú, že ich vresu sa nedarí a za pár týždňov im vyschne. Tu je 7 tipov, na čo pri pestovaní myslieť.

ikona kvet1. Vresy sa v obchodoch tlačia v malých kvetináčoch, preto ich doma hneď presádzajte do väčších kvetináčov.

ikona kvet2. Použite substrát pre rododendrony alebo azalky, pretože tento ker má rád kyslú pôdu. A nezabudnite na dno kvetináča nasypať kamienky, perlit, drobný štrk alebo keramzit, aby sa v ňom nezadržiavala voda.

ikona kvet3. Umiestnite rastlinu na svetlo – najlepšie je rozptýlené svetlo, pretože v tieni bude vädnúť.

ikona kvet4. Dbajte na to, aby pôda nikdy nevyschla, ale aj na to, aby ste rastlinu nepremáčali. Ani jedno jej neprospieva. Sucho a nadmerné zavlažovanie zničí korene a vres zvädne a uschne.

zelene-listy-steviePrečítajte si tiež
Ako pestovať stéviu,
aké má zdravotné benefity a ako ju používať?

ikona kvet5. Hnojiť síce stačí raz za rok, ale na jeseň mu doprajte hnojivo, ak chcete, aby vydržal naozaj až do Vianoc. Hnojte ho každé 2-3 týždne. Dobre mu urobí zálievka s kyslomilným hnojivom.

ikona kvet6. Po odkvitnutí odstráňte končeky a na jar celú rastlinu skráťte o tretinu. Umožníte jej tak opätovné kvitnutie v nasledujúcom roku.

ikona kvet7. Vápnité pôdy vresom škodia, takže naozaj im doprajte kyslú pôdu s hodnotou pH medzi 4,5 a 6. Je dôležité, aby pôda bola dobre priepustná.

ikona kvet8. Vresy sú pomerne odolné, ale môžu ich napadnúť mšice alebo ich vedia potrápiť hubové choroby. Ak si to všimnete na rastlinke, poraďte sa v záhradkárstve, aby ste zvolili správny prípravok na ošetrenie.

Foto: wikimedia/Aqwis, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.