Prečo rajčiny praskajú? A môžu sa bez problémov jesť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pestujte paradajky a aj vám ku koncu leta praskajú oveľa viac ako predtým? Zrazu takmer polovica úrody je popraskaná, nevzhľadná? Dokáže to nahnevať, keďže sa rajčinám venujete, polievate a dlho bolo všetko v poriadku. Odrazu akoby sa čosi zmenilo a praská jedna paradajka za druhou. Čo spôsobuje, že takto rajčiny praskajú a ako sa tomu vyhnúť? A môžu sa bezpečne konzumovať?
Poradíme.

Prečo rajčiny praskajú?

Praskanie je spôsobené najmä zmenami vo vodnom režime rastliny. Keď paradajky dostanú naraz príliš veľa vody – napríklad po období sucha prídu silné dažde. Ich šupka nemusí zvládnuť rýchle zväčšenie objemu plodov a jednoducho praskne.
Tu sú 4 najčastejšie príčiny praskania rajčín:

ikona paradajkyNepravidelné zavlažovanie: Idete na pár dní mimo domu, na dovolenku a nemáte kvapkovú závlahu? Najčastejšou príčinou je práve takéto nepravidelné zavlažovanie.
Keď paradajka po období sucha náhle dostane veľké množstvo vody, začne rýchlejšie rásť, čo vedie k prasknutiu šupky.

ikona paradajkySilné dažde: V auguste a ešte aj v septembri, kedy nám dozrievajú posledné paradajky prichádzajú dažde častejšie. Aj intenzívne, prípadne búrky z tepla. Ak po dlhom období sucha nasleduje takýto intenzívny dážď, paradajky môžu prijať veľké množstvo vody a prasknúť.

ikona paradajkyNedostatok živín: Veľmi častý je problém so živinami. Nedostatok vápnika v pôde môže spôsobiť oslabenie šupky paradajok, čím sa zvyšuje riziko prasknutia.

ikona paradajkyExtrémne teploty: Tomuto sa veľmi nevyhneme, lebo určite ste si všimli, že teploty sú posledné roky extrémnejšie, tento rok ešte viac. Už od polovice augusta sa zvyklo mierne ochladzovať, no tentoraz máme až do konca mesiaca teploty nad 30 stupňov.
K praskaniu paradajok môžu prispieť práve takéto veľké teplotné výkyvy medzi dňom a nocou. Cez deň nad 30, no v noci klesá teplota k 12-13 stupňov, čo je naozaj veľký rozdiel.

paradajka-plesne-hniloba

Čo robiť, aby paradajky nepraskali?

V prvom rade viete ovplyvniť pravidelné zavlažovanie – udržiavajte stály prísun vody a vyhýbajte sa veľkým výkyvom v zalievaní.

Tiež môžete už preventívne vyberať správne odrody. Niektoré sú menej náchylné na praskanie. Ak máte opakované problémy s praskaním paradajok, skúste nabudúce napríklad kolíkové rajčiaky Shimmer F1, oválne plody s výraznou špičkou. Sú dobre odolné proti praskaniu, môžete ich pestovať na záhrade, aj v skleníku alebo fóliovníku.
Prípadne odroda Torino F1 má pevné nepraskajúce plody.

Ďalší dobrý tip – pravidelne hnojte pôdu, aby ste jej zabezpečili potrebné živiny, najmä vápnik, ktorý posilňuje šupku paradajok.
Tiež pomáha mulčovanie, aplikácia vrstvy slamy, kompostu alebo trávy okolo rastlín. Pomáha to udržať rovnomernú vlhkosť pôdy a znižuje riziko praskania.

A napokon ochrana pred extrémami. Ak je to možné, chráňte rastliny pred prudkými výkyvmi teplôt, napríklad použitím netkanej textílie počas chladných nocí.

ako nechať paradajky dozrieťPrečítajte si tiež
Ako nechať paradajky dozrieť? Vyskúšajte tieto 4 triky.

Je bezpečné konzumovať popraskané paradajky?

Ak sú na nej len mierne praskliny, povrchové, tak paradajku môžete bez problémov zjesť. Myslite však na to, že praskliny môžu byť vstupnou bránou pre baktérie a plesne, preto by ste paradajku mali rýchlo zjesť alebo spracovať.

Ak sú na rajčine hlbšie praskliny, ktoré zasahujú až do dužiny, riziko kontaminácie je vyššie. Takéto paradajky je lepšie vyhodiť. Ak dokonca na praskline uvidíte jemné náznaky plesne alebo hniloby, nepomôže ani vykrojenie. Takéto paradajky radšej vyhoďte.
Niektoré paradajky sú už natoľko popraskané, že sa v oblasti trhlín objaví pleseň alebo hniloba. Tu nie je čo riešiť, paradajku okamžite vyhoďte.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, hobby/blesk.cz, freepik.com


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.