Agatha Christie. 12 zaujímavostí a pikošiek o legendárnej spisovateľke

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rodená Millerová.
Známa je však pod menom prvého manžela ako Agatha Christie. Narodila sa 15.septembra 1890 v Spojenom kráľovstve, takže tento rok si pripomíname 130 rokov od jej narodenia. V anglicky hovoriacich krajinách ju v predajnosti predbehla iba Biblia a William Shakespeare.
Nebudeme vás unavovať jej životopisom, ten si pokojne môžete prečítať na Wikipedii. Ale radšej vypichneme zaujímavosti a pikošiek o tejto kráľovej anglických detektívok. O jej výnimočnom talente, honbe za pokladom, detstve, aj inšpirácii. Príjemné čítanie.

otvorená kniha1. Honba za pokladom

Agatha Christie sa zapojila do kampane, ktorá sa snažila prilákať viac turistov na ostrov Man (leží medzi Veľkou Britániou a Írskom). Na ostrove mali skryť skutočný poklad a indície k nájdeniu by sa skrývali v detektívke. Ponuku napísať takýto príbeh dostala práve Agatha a mala za to dostať iba 60 libier. Napokon sa zrodil príbeh Zlato z ostrova Man, ktorý na pokračovanie publikovali v denníku Daily Dispatch.

Príbeh vytlačili aj ako brožúrku v počte 250.000 kusov a rozposlali do penziónov a hotelov po celom ostrove.
V príbehu bolo 5 indícií a poklad tvorili 4 tabatierky veľké ako škatuľka od zápaliek. Každá obsahovala polpencu z 18.storočia s dierkou uprostred a zložený list. V ňom vyzvali nálezcu, aby sa dostavil na radnicu, kde dostane za tabatierku 100 libier (v dnešnej hodnote asi 3000 libier).

otvorená kniha2. Zmiznutie slávnej autorky

Písal sa 4. december 1926. Skoro ráno našli v oblasti Newlands Corner pri cestičke nad vápencovým útesom v  oblasti Surrey na juhovýchode Anglicka zaparkovaný Morris Cowley. V prázdnom aute našla polícia len plášť a neplatný vodičský preukaz na meno Agatha Christie. Po mladej žene však niet ani stopy. Na druhý deň denník Daily Mail priniesol šokujúcu správu o zmiznutí známej spisovateľky, po ktorej pátralo tristo mužov aj so psami. 10 dní verejnosť ani manžel Archie a päťročná dcérka Rosalind netušili, kam sa podela. Agatha sa napokon objavila, ale dodnes je táto záhada zahalená rúškom tajomstva…

Agatha Christie knihy

otvorená kniha3. Médiá ju doslova prenasledovali

A to na každom kroku, pritom Agatha Christie bola pomerne plachá a kvôli tomu aj vystresovaná.  Aj v čase najväčšej slávy dávala rozhovory len veľmi neochotne a stručné odpovede z nej bolo treba doslova páčiť. V autobiografii, ktorú písala posledných pätnásť rokov života, uviedla (aj v súvislosti so svojím zmiznutím): „Myslím si, že vtedy sa začala moja fóbia z novinárov a davov. Cítila som sa ako líška, na ktorú poľujú.”

FOTOgaléria | Novinky od Agathy Christie v roku 2022

otvorená kniha4. Československo v jej detektívkach

Vedeli ste, že Československo spomínala Christie vo svojich dielach pomerne často? Nielen v poviedkach zo začiatku svojej tvorby, ale aj v knihe Cestujúci do Frankfurtu. Za pozornosť stojí aj kniha Videla som vraždu, ktorú písala v prvej polovici roku 1969, čiže krátko po československých udalostiach z augusta 1968.
Československo sa v rôznych obmenách mihne v knihách ako Záhadný pán Quin (spomínajú sa Karlove Vary), Smrť v oblakoch (o stenografickom systéme, ktorý vynašli v Československu), Smrť na Níle (nemecký lekár má v Československu veľkú kliniku), ale tiež Hodiny.

otvorená kniha5. Milované psy a voda

busta Agatha ChristieJedna z  prvých fotografií ju zachytáva, ako sedí učupená v tŕstí v náručí so svojím prvým psom menom George Washington, ktorého dostala k piatym narodeninám. „Nič také strhujúce som dovtedy neprežila. Bola to taká neuveriteľná radosť, že som sa nezmohla na jediné slovo,” spomína v autobiografii.
Psy a voda ju sprevádzali celý život, milovala ich a naplno sa oddávala ich spoločnosti. Zbožňovala kúpanie a plávanie, dokonca aj ako korpulentná staršia dáma sa s obľubou vrhala do vĺn pri pobreží Torquay.

otvorená kniha6. Nemohla čítať knihy…

Agatha Christie bola údajne neobyčajné a komplikované dieťa, pretože bola veľmi bystrá. S  veľkou predstavivosťou si vymýšľala tajné izby v  dome. Jej matka nechcela, aby Agatha až do ôsmich rokov čítala akékoľvek knihy. Napriek matkinej snahe sa Agatha naučila čítať už ako štvorročná. Ako desaťročná napísala prvú báseň.
Mimochodom, v slovenčine vydáva jej knihy vydavateľstvo Slovenský spisovateľ. V rôznych vydaniach, kompletoch príbehov, či exkluzívnych vydaniach ich je v slovenčine celkovo 55.

  • Medzi najobľúbenejšie u nás patria Vraždy podľa abecedy, Smrť na Níle, Vražda na zámku Styles, Vražda v Orient Exprese, či 10 malých černoškov.
  • Vyšli 3 výbery s belgickým detektívom nazvané 3x Hercule Poirot.
  • A mimoriadnej obľube sa tešili dve luxusné súborné vydania: Hercule Poirot: PoviedkySlečna Marplová a záhady.
  • Najnovšou knihou je detektívka Smutný cyprus z roku 1940, v ktorej Agatha Christie prvý raz zaviedla Hercula Poirota do súdnej siene a poverila ho, aby svojím svedectvom zachránil život žene obvinenej z dvojitej vraždy.

 

otvorená kniha7. Ťažké detstvo

Bezstarostné detstvo sa skončilo, keď mala Agatha 11 rokov. Otec zomrel na zápal pľúc a vrodené ochorenie obličiek a jej matka sa musela obracať, aby deťom zabezpečila aspoň zlomok niekdajšieho štandardu. Pre nedostatok financií musela dokonca prenajímať rodinné sídlo, napriek tomu sa postarala, aby najmladšia dcéra vyštudovala v Paríži.

otvorená kniha8. Ako zdravotná sestra

Agatha Christie robila počas I.svetovej vojny dobrovoľnú zdravotnú sestru. „Prvé, čo som robila, bola asistencia pri operácii žalúdka. Triasla som sa na celom tele, ale ako na všetko, aj na toto si človek postupne zvykne,” spomínala v televíznom rozhovore v roku 1974. Pôsobila v poľnej nemocnici a tiež sa dostala ako pomocníčka do lekárne. Tam sa detailne zoznámila s účinkami mnohých liekov, no najmä jedov. Dávkovanie, príznaky otravy a ďalšie podrobnosti neskôr využila vo svojich detektívkach.

otvorená kniha9. Inšpirácia pre Hercula Poirota

V stom období sa stretla s množstvom belgických utečencov, ktorí smerovali z  kontinentu práve do okolia Torquay, kde sa Agatha Christie narodila. Práve tu vzniká nápad stvoriť belgického detektíva. Hercule Poirot je niekdajší belgický policajný dôstojník, ktorý sa uchýli do Británie. Objaví sa v detektívnej prvotine Záhada na zámku Styles, v ktorej zavedie Poirota do malebného vidieckeho sídla, kde sa odohrá podozrivá smrť. Už v tejto knihe Christie naznačila svoj talent a  nekonvenčný prístup.

Vypočujte si knižný podcast.
Rozhovor s hercom Jánom Kožuchom, ktorý geniálne nadaboval Hercula Poirota:

otvorená kniha10. Záhadné zápisníky

Agatha Christie si myšlienky zaznamenávala do zápisníkov, ktoré sú dodnes predmetom bádania. Celkovo ich je 73. Nájdeme tam útržky nápadov, úryvky, občas dokonca premyslene napísané celé pasáže. Sú dôkazom toho, že za tou zdanlivou ľahkosťou a samozrejmosťou, s akou nám príbeh predkladá, je obrovské množstvo tvrdej práce a  premýšľania. Často sú to obyčajné školské zošity, prípadne vreckové diáre. Písala si do nich všetko možné a niektoré zápisky boli nečitateľné aj pre samotnú autorka. Ako však povedala, často ju to podnietilo k niečomu inému.

otvorená kniha11. Otrávená z Poirota, vitajte slečna Marplová

Na konci 30.rokov minulého storočia sa na chvíľu rozchádza s Herculom Poirotom, ktorý ju už trochu otravuje. Na scénu tak prichádza slečna Marplová – stará dievka žijúca na vidieku, do ktorej Agatha Christie premietla mnoho zo svojej babičky. Táto milá dáma s nebeskými očami je však majster v poznaní ľudskej psychiky a je obdarená skvelou dedukciou a intelektom.

Agatha Christie a slečna Maprlová

otvorená kniha12. Šetrná a bez hviezdnych manierov

Agatha Christie bola hviezda prvej veľkosti. Dnes legenda, no už vtedy patrila k top spisovateľom. No nikdy nemala hviezdne maniere. Snažila sa vyhýbať publicite a žila si spokojne, no nie márnotratne. Ako povedal jej vnuk Matthew Prichard, „babička bola sporovlivá, mala určitý počet kaziet, a keď jej ich sekretárka prepísala a  poslala naspäť, babička ich použila znovu – a  premazala tým predchádzajúce kapitoly.”

Foto: Instagram/OfficialAgathaChristie, LepsíDeň.sk, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.